מגזין הומלס / זירת המומחים

image: Pixabay

image: Pixabay

הדברים החשובים שצריך לדעת על רישום פטנט

מה כדאי לדעת לפני שמגישים בקשה לרישום פטנט? האם במדינות שונות החוקים שונים? ושאלת השאלות - האם אפשר להגיש פטנט לבד או שכדאי להעזר במומחה?

איתן יפה 02/12/2019

יש לכם פטנט שאתם רוצים לרשום? ללא ספק מדובר בצעד חשוב מאוד שיכול לשנות את העתיד שלכם ואת העתיד של העולם כולו. אך רגע לפני שאתם רצים לרשום את הפטנט שלכם, ולהתחיל לעבוד עליו, החלטנו לספק לכם מספר נקודות חשובות שאסור לכם לפספס. הטיפים הללו יכולים לעשות מבחינתכם את כל ההבדל בין הצלחה לכישלון ברישום הפטנט, ולכן המשימה המוטלת עליכם היא גדולה ומשמעותית יותר. אז מוכנים לצאת לדרך?

הנקודות החשובות ביותר לשים לב אליהן לפני שרושמים פטנט:

  1. לא כל המצאה ניתן לרשום כפטנט. על מנת שתוכלו לרשום את ההמצאה שלכם כפטנט היא חייבת להיות המצאה חדשה עם מוטיב המצאתי, או כפי שהחוק מציין זאת: ״התקדמות המצאתית״.

  2. תעודת רישום פטנט, היא בעצם תעודה אשר מונפקת מטעם המדינה. התעודה מקנה לאדם שהמציא את הפטנט בלעדיות על הפטנט למשך זמן קצוב.

  3. בחינת בקשה לפטנט, הינה תהליך שבו האדם שהמציא את הפטנט מנהל דיאלוג מול רשות הפטנטים, בכדי לוודא כי הפטנט עומד בכל דרישות הסף ההתחלתיות.

  4. רישום פטנטים הינו תהליך ארוך שיכול להיות לעיתים אף תהליך מייגע, לכן תצטרכו לפנות לאיש מקצוע שיסייע לכם, מומחה ברישום פטנטים.

  5. אין כזה דבר - פטנט שמוכר בינלאומית. כל פטנט מוכר אך ורק במדינה שבה הוא נרשם. על מנת להיות מוכר במספר מדינות עליכם לרשום פטנט בכל מדינה בנפרד.

  6. בהמשך לסעיף הקודם, מרגע שאתם מגישים פטנט בישראל עומדים לרשותכם 12 חודשים על מנת לרשום את הפטנט במדינות נוספות בעולם.

  7. אם אתם חושבים כי 12 חודשים אינם מספיקים לכם על מנת להגיש את הפטנט במדינות שונות בעולם, תוכלו לבקש הארכה של עוד 6 חודשים על ידי הגשת בקשה הנקראת PCT.

  8. לכל מדינה יש את הכללים שלה לרישום פטנטים. לכן, עליכם לוודא כי הפטנט שלכם עומד בקריטריונים בהתאם למדינה שבה הוא מוגש – הדבר הזה יכול לחסוך לכם זמן יקר ולא מעט בירוקרטיה מתישה.

  9. לכל מדינה יש את סוגי הפטנטים שלא מתקבלים אצלה ולכן עליכם לוודא כי הפטנט שלכם עומד בהגדרה שאותה קבעה המדינה שבה הוא אמור להיות מוגש.

  10. הגשת פטנט בעזרת איש מקצוע תהיה הרבה יותר מהירה וכדאית עבורכם מאשר הגשת פטנט באופן עצמאי. התהליך לבד יכול לקחת זמן רב, וידרוש מכם לא מעט ניירת שתגרום לכם לבלגן אחד שלם.

יש לכם המצאה? אל תחכו לדקה ה-90

רישום פטנט זהו בעצם הכלי היחיד שעומד לרשותכם על מנת לקבל בעלות על המצאה או רעיון שעלה בראשכם. לא מעט אנשים אשר חשבו על המצאות טובות ומיוחדות, מצאו את עצמם מתמהמהים עם ההחלטה – ובסופו של יום הם גילו כי מישהו הקדים אותם ברישום הפטנט, ומכאן כל הזכויות שלהם נעלמו.

אמנם במבט ראשון נדמה כי התהליך של רישום פטנט הוא תהליך מתיש אשר יכול לקחת זמן רב. אך אם תעמידו לרשותכם אנשי מקצוע מנוסים, תוכלו לקצר את התהליך בצורה משמעותית ובתוך זמן קצר תוכלו להתחיל לעבוד. לכן, השתדלו שלא לבצע את ההליך כולו בעצמכם, הדבר עשוי לגרום לכך שתתעכבו מאוד בהגשת הניירת – וגם כאן תוכלו לאבד את הבלעדיות על ההמצאה שלכם.איתן יפה, רישום פטנטים
ניסיון עשיר, ידע טכנולוגי וליווי אישי של ממציאים ויזמים רבים עד לשלב רישום וקבלה של פטנט המגן על המצאותיהם.

 

כתבות נוספות


מה ההבדל בין יזם נדל״ן לקבלן?
מיהו יזם נדל״ן ומה תפקידו, מהם התנאים הנדרשים לעמידה בתקן ״קבלן רשום״, ומהם הדברים שבודק מנהל הפרוייקט מטעם בעלי הדירות?חלוקת רכוש לפי צוואה - 4 דברים שחשוב לדעת
מה עושים כאשר אין הסכמה בנושא חלוקת רכוש? מתי ואיך אפשר לערער ועוד מושגים שכדאי להכיר בנושא צוואות וחלוקת רכוש.נפגעתם בתאונת דרכים? מה עושים עכשיו?
כיצד לפעול לאחר פגיעה בתאונת דרכים? על מה תובעים את חברת הביטוח, אילו משימות חשוב לבצע ועם מי אפשר להתייעץ?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle