מגזין הומלס / זירת המומחים

חלוקת רכוש לפי צוואה - 4 דברים שחשוב לדעת

חלוקת רכוש לפי צוואה - 4 דברים שחשוב לדעת

מה עושים כאשר אין הסכמה בנושא חלוקת רכוש? מתי ואיך אפשר לערער ועוד מושגים שכדאי להכיר בנושא צוואות וחלוקת רכוש.

03/03/2020

צוואה הינה מסמך שנכתב כאשר הכותב עדיין בחיים, ובה הוא מורה איך לחלק את רכושו לאחר מותו. כתיבת הצוואה משמעותה שליטה ברכוש המחולק בעתיד. קיימות מספר סוגי צוואות המוכרות על ידי החוק. צוואה בנוכחות עדים היא אחת המקובלות ביותר, מאחר והיא נערכת על ידי עורך דין וחתומים עליה שני עדים. כאן, בדרך כלל, אין טעויות מאחר ועורכי הדין מיומנים בעריכתה.

סוג נוסף הינו צוואה הדדית. היא נערכת על ידי שני בני זוג כאשר היא מחייבת את שניהם ואף אחר לא יכול לשנות אותה לבדו וכרצונו כל עוד בן הזוג השני בחיים. יש צוואות אחרות והן כאלו הנכתבות בכתב יד על ידי הבעלים ללא מעורבות כלשהיא של משפטן, ישנן גם כאלו הנאמרות בעל פה כאשר המוריש הוא על ערש דווי, ואחרונה, שתדירותה  נמוכה, היא צוואה ברשות.

חלוקת עיזבון

התוכן העיקרי הקיים בצוואה, מוקדש מטבע הדברים לנושא הרכוש. כאשר קיימת צוואה ברורה, אזי יש לנהוג על פיה. מחלוקות נוצרות, לרוב, כאשר צד אחד נפגע ולא קיבל את חלקו ביחס הנכון לדעתו. הדבר מורכב במקרים בהם מעורבים בני משפחה קרובים. במידה ולא מגיעים להסכמות אזי הדיונים על הצוואה עלולים להגיע לבתי משפט.

מי שחושב שהצוואה לא נערכה כראוי ומערער על חוקיותה, יכול להגיש התנגדות שתתברר בבתי משפט או במוסדות בוררות רשמיים. מיותר לומר, כי זה מצב לא נעים במיוחד כאשר מדובר על אחים ובני משפחה קרובים. במצב כזה מומלץ לשכור שירותי עורך דין ירושה אשר יכול לייעץ ולנסות לתת פתרונות מוסכמים המייתרים הליכה לבתי משפט.

איך להתנהל?

בכל מקרה, קיימים 4 דברים שחשוב לדעת בנושא חלוקת הרכוש כאשר אין הסכמה. הראשון הוא, כי ערעור על חוקיות יכול להתבצע תוך 14 יום מהמועד בו רשם הצוואות פרסם את חלוקת העיזבון ברשומות. הדבר הנוסף הוא שחובת הוכחה במקרה כזה היא על המתנגד. לכן, חשוב שההתנגדות תופיע במקרים בולטים דוגמת חשד להשפעה שאיננה הוגנת על החלטות המנוח, במקרים בהם הוא נסחט, אוים או נאנס לכתוב אותה תחת לחץ, כאשר יש תרמית בעת הכתיבה, כאשר הוא היה חולה במחלה גופנית או נפשית אשר משבשת את צלילות דעתו. בכל המקרים הללו יש חשש שהנכתב אינו משקף את רצונו האמיתי.

הדבר השלישי, הוא להבין את האפשרויות העומדות בפני עורך דין ירושה. הוא יכול לנקוט במספר מהלכים: התנגדות, פסילה וביטול. והדבר הרביעי שחשוב לדעת הוא שיש צורך, כמובן, להביא תימוכין לטענות. הדבר אומר: מסמכים מהעבר כולל רפואיים על כך, למשל שבעל הצוואה היה דמנטי בעת הכנתה, בנוסף, עדויות בעל פה או הקלטות המוכיחות זאת וחומרים ומסמכים מתועדים נוספים אחרים.

ייצוג

ללא הוכחות חותכות או אחרות רציניות קשה יהיה לערער על צוואה מסודרת. צריך לזכור, כי היא, לרוב, נערכת על ידי עורך דין מנוסה שהינו ניטראלי ואשר מבצע בדיקות משלו טרם ההכנה, וכן הצוואה מאומתת על ידי עדים ו/או עורכי דין נוספים הנמצאים איתו ולידו במעמד החתימה עליה. כך שבתי משפט אינם מערערים עליה, אם אין הוכחות חד משמעיות לאי חוקיותה.

עורך דין צוואות ייצג את לקוחותיו בבית המשפט ויטען טענותיו. הוא ייעזר במסמכים רפואיים ואחרים, בעדויות, צילומים, חוות דעת ובחומרים נוספים אחרים התומכים בטענות לקוחותיו. דיונים אלו נחשבים לרגישים מאוד בגלל שמדובר על שארי בשר קרובים. יחד עם זאת, כל הישג שיביא לטובת לקוחותיו יסייע להם להוכיח צדקתם. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין בעל מוניטין בתחום.עו״ד עפרה זיו
עו"ד עפרה זיו עוסקת ביעוץ וטיפול משפטי לגיל הזהב ולבני משפחתם. יעוץ וטיפול משפטי בדיני ירושה, אפוטרופסות, דיני משפחה, ומקרקעין.

 

כתבות נוספות


סיוע מטעם המדינה בנושא משכנתא
על מחיר למשתכן, מי זכאי לסיוע הזה ואילו סוגי סיוע נוספים תוכלו לקבל מהמדינה בכל הקשור ללקיחת משכנתא?באילו מצבים צריך עורך דין ביטוח?
שלא נדע אבל לפעמים צריך לקבל פיצוי עקב נזק כלשהו מחברת הביטוח. לפעמים, כשהמצב דורש התערבות משפטית, לא מעט אנשים מעדיפים לוותר על קבלת הכסף כי אינם מסוגלים להתמודד עם חברות הביטוח. חבל. אל תוותרו על מה שמגיע לכם מתוקף החוק. לשם כך קיימים עורכי דין ביטוח.ביטוח משכנתא - כל מה שרציתם לדעת
אם חשבתם שתוכלו לוותר על הביטוח הזה, התשובה היא לא והאמת היא שמוטב כך. ביטוח למשכנתא הוא גם האינטרנס שלכם! כמה תשובות לשאלות נפוצות וחשובות בנושא.המתבגרים גדלו? כך תבחרו את המיטה המתאימה עבורם
למה ואיך לבחור מיטה וחצי למתבגר? כמה דגשים חשובים ושיקולים שכדאי לקחת בחשבון.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle