מגזין הומלס / זירת המומחים

סיוע מטעם המדינה בנושא משכנתא

סיוע מטעם המדינה בנושא משכנתא

על מחיר למשתכן, מי זכאי לסיוע הזה ואילו סוגי סיוע נוספים תוכלו לקבל מהמדינה בכל הקשור ללקיחת משכנתא?

13/03/2020
זירת המומחים | מכירה

כל כך הרבה ישראלים שואלים את עצמם כיצד להשיג את ההון העצמי הדרוש על מנת לקנות דירה. אפילו דירה קטנה קשה לרכוש בארץ ולא נראה שהמצב הזה עומד להשתנות בזמן הקרוב. נוסף על כך, הטכנולוגיה מתקדמת, הרכבים האוטונומיים שיכנסו בסערה בעתיד הקרוב, יגרמו לכך שכל מחירי הדירות בכל אזורי הארץ יוסיפו לעלות.

מה קורה כאשר אנשים מגיעים למצב שבו הם לא יכולים להשיג הון עצמי ראשוני למשכנתא? הם פונים לפתרונות סיוע. אחד מפתרונות הסיוע הוא סיוע מהמדינה. אמנם המדינה יכולה לתת סיוע חלקי, ולפעמים צריך לחכות זמן ארוך כדי לקבל את הסיוע, ישנם גם מצבים בהם הסיוע נדחה, אך עדיין כדאי לדעת שישנם כמה סוגים של סיוע מהמדינה, שאיפשרו למשפחות רבות בישראל לקנות דירה.

מחיר למשתכן

אחד מסוגי הסיוע המוכרים יותר, הוא ״מחיר למשתכן״ – פרוייקט מטעם המדינה, הפותח אפשרות לקנות דירה בפרויקטים (המוגדרים כסדרת בניינים המכילים דירות למגורים בלבד) המקודמים מראש במחיר מופחת יחסית למחיר הדירה בשוק החופשי. לדוגמא, דירה בשווי 1.2 מיליון ש״ח בשוק החופשי, בתוכנית מחיר למשתכן,  תעלה מיליון ש"ח. מחיר כזה לדירה, כבר נחשב למחיר בר השגה.

גם למי שיש את ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה, כדאי לבדוק מחירים במסגרת התוכנית וגם את הדירות עצמן. זכייה בתוכנית תאפשר לכם לרכוש דירה במחיר זול יותר ולהשאיר קצת אוויר להוצאות המחייה המגיעות לאחר תחילת תשלומי המשכנתא. הבעיה הקיימת במחיר למשתכן, היא שלא כולם זוכים בדירה במסגרת התוכנית. יש לעמוד בהרבה תנאים כדי להיות זכאי לדירה, ואפילו אם עומדים בתנאים, בסופו של דבר מדובר בהגרלה על כל המשמעויות של הדבר.

בנוסף, כדאי לדעת: ישנם בנקים למשכנתאות שנותנים ריביות גבוהות יותר לפרויקטים במסגרת התוכנית למשתכן וישנם כאלה שלא מאשרים חלק מהמשכנתאות הללו. הסיבות לסירובים הן: צד הלווים מהווים סיכון גבוה מאחר והם לרוב מבקשים מימון גבוה מדי שמגיע אפילו עד 95%. סיבות נוספות הן מצד הבניינים עצמם בפרויקטים השונים. בחלק מן הפרוייקטים, השמאים מדווחים על ליקויי בנייה או שישנן בעיות בירוקרטיות, בעיות של טופסולוגיה על השטח עצמו או על הבנייה עצמה.

לכן, מאוד חשוב לקחת יועץ משכנתא, שיעזור לכם בכל תהליך הליווי של משכנתא במחיר למשתכן ומשכנתא באופן כללי. בעזרת היועץ, לא רק שתקבלו אישור מהר יותר, אלא גם תחסכו בריביות.

מחיר מטרה

לפני כמה שנים, התוכנית המקבילה למחיר למשתכן, הייתה קרויה "מחיר מטרה". בעיקרון מדובר בשתי תוכניות סיוע מאוד דומות בעלות אופי של מחיר מופחת. אבל במסגרת ״מחיר מטרה״, היו מוצעים פרויקטים ביישובים מצומצמים למדי (מודיעין וראש העין) מה שהכריח אנשים לעבור אזור מגורים. הפרויקטים בתוכנית עזרו למי שגרו ביישובים שבמסגרת התוכנית או לאלו שגרו קרוב אליהם.

התוכנית הופסקה, אך יכול להיות שתפגשו דירות שלא אוכלסו במסגרת התוכנית ויציעו לכם אותן לרכישה. אתם יכולים להתייחס לתוכנית מחיר מטרה כאל מחיר למשתכן.

מענק פריפריה

בנוסף למחיר למשתכן, המדינה מציעה בין 40 אלף ל-60 אלף ש"ח מענק, לרכישת דירה ביישוב בפריפריה. המדינה מעודדת אכלוס במקומות הללו מאחר ובאזורים אחרים בארץ, יש ביקוש גבוה יותר. המדינה מעודדת צמיחה ביישובי הפריפריה. ככל שאפשר יהיה לאכלס עוד אנשים נוספים בישובים אלה, הם ודאי יתפתחו יותר.

משכנתא זכאות

סיוע נוסף שהמדינה נותנת, הוא "הלוואת זכאות". או בשם כללי יותר: "תוכנית זכאות". בפועל מדובר במשכנתא זכאות, אשר מהווה מסלול אחד מתמהיל המשכנתא שהלווים לוקחים. העניין בתוכנית זו, הוא שאתם יכולים לקחת מסלול משכנתא על סכום שנקבע בשיטת הניקוד הייחודית לתוכנית שמותאמת אליכם. בנוסף, הריבית בתוכנית זו מופחתת בחצי אחוז מהריבית הממוצעת כרגע בשוק, וניתן לפרוע אותה בכל עת, ללא עמלת פירעון מוקדם. כמובן שכדאי להעזר במחשבון משכנתא ולוודא שאתם צריכים את המסלול הזה. יכולים להיות מצבים בהם לא יהיה רווחי עבורכם לקחת את מסלול המשכנתא הזה, אבל טוב לדעת שהיא קיימת, עבור מי שמקבלים אותה לא מדובר בסכומים גבוהים כך שתמיד ניתן להחזיר אותה.

לסיכום,

המדינה מעניקה מספר דרכי סיוע בקניית דירה למגורים. אך עדיין ישנם אנשים, בעיקר זוגות צעירים, שהסיוע לא מספיק להם. אם בגלל היכולת להגיע להון עצמי מינימלי או בשל היכולת לעמוד בהחזר החודשי של המשכנתא בעתיד, בעקבות גובה המימון הנדרש. המדינה מנסה למצוא פתרונות חדשים כדי לזרז תהליכים עד כמה שניתן ובתקווה שניתן יהיה למצוא לאזרחי מדינת ישראל פתרונות מגורים.   משכנתא.אורג.אייאל
משכנתא.אורג.אייאל הוקם במטרה לעזור לציבור הישראלי לפשט את תהליך לקיחת המשכנתא. באתר תקבלו מידע אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י אף גוף או גורם כלשהו. המידע מקיף ורלוונטי לקבלת החלטות קשות בנושאי משכנתאות.

 

כתבות נוספות


עיצוב פנים בסגנון מודרני
אחת המגמות המרכזיות של העשורים האחרונים היא עיצוב פנים בהתאם לקו מודרני; סטייל עיצובי מרשים השואב את השראתו מסגנונות עיצוביים שונים – עם טוויסט עכשווי. אם החלטתם לאמץ את הסגנון ולהתחיל במלאכת עיצוב הבית או המשרד, מומלץ לשתף פעולה עם אנשי מקצוע, מעצבי פנים בעלי חזון ייחודי אשר יסייעו לכם להגשים את הח...מעלים את ערך הדירה - עיצוב המטבח לקראת מכירה
רוצים להעלות את המחיר בה תמכרו או תשכירו את הדירה שלכם? או שאולי תרצו להפוך את חלל המגורים לנעים ופרקטי יותר. כך או כך, למקום בו מבשלים, יש השפעה מכרעת על הדירה כולה ועל ערכה, כמו גם יכולת להפוך את החלל לנעים ופרקטי יותר.ביטוח משכנתא – מה חשוב לדעת?
מה זה ביטוח משכנתא? מה הוא כולל, אילו מקרים הוא מכסה, איך מחשבים את גובה הביטוח? כל מה שחשוב לדעת על ביטוח משכנתא.15 טיפים למעבר דירה שלא בטוח שחשבתם עליהם
מעבר דירה יכול להיות אירוע די מלחיץ או מפחיד. כל אחד מאיתנו שמתחיל בתהליך הזה הופך למעין מפיק אירועים שמפקד על כל המעבר בקפדנות ובדקדוק כדי שהכול יגיע בשלום למחוז חפצכם החדש. בשביל שהמעבר הזה יקרה בצורה טובה ויגרום לכם לשקט נפשי, הבאנו לכם 15 טיפים מעולים שיעזרו לכם לנהל את היום המורכב הזה.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle