מגזין הומלס

בדיקות שכדאי לעשות לפני עסקת מקרקעין

בדיקות שכדאי לעשות לפני עסקת מקרקעין

עסקה בעולם הנדל"ן היא תמיד גדולה, מורכבת ומסועפת מאוד ומערבת בתוכה סכומי כסף גדולים ובהתאם לכך סיכונים שצריך לדעת איך לנהל מכדי להימנע מהפסדים כלכליים כבדים.

27/04/2021
נדל"ן מסחרי, פיננסים

ישנם המון דברים שצריך לבדוק לפני שניגשים לסגור עסקת רכישה או מכירה של נכס, ובכל בדיקה כזו יש המון אלמנטים שצריך לקחת בחשבון. ריכזנו בשבילכם מספר בדיקות שהן לרוב החשובות ביותר בכל פעם שניגשים למלאכת מסחר במקרקעין, במקרים מסויימים תוכלו לעשות זאת בעצמכם ומשרד עורכי דין מקרקעין יוכל תמיד לעשות את כל הבדיקות בצורה יסודית ומקיפה בשבילכם.


הכר את המוכר (ואת נכסו!)

באתרים הממשלתיים תוכלו למצוא טופס נסח טאבו של הנכס בו יופיעו פרטי הנכס המלאים בעניינו כגון – בעלים רשמיים, שעבודים, משכנתאות ועוד. בנוסף, תשוו את הפרטים בתעודת הזהות של המוכר עם הרישום באתר רשות המיסים. שימו לב, אם הנכס מגיע עם הצמדות (חניה, גג, מחסן וכו') פרטים אלה צריכים להופיע ברישומים המדיניים שיש במאגרי המדינה. חשוב מאוד לעשות את כל הבדיקות ולהצליב את המידע מהרגע הראשון, ככה נמנעים ממפגשים עם נוכלים ומעסקאות לא כשרות.

 

גיאוגרפיה וסביבה

פרמטרים רבים עשויים להשפיע על מחיר הנכס (וגם על אורח החיים בו), ביניהם המיקום הגיאוגרפי שלו, העיר, השכונה, הרחוב והמקומות שסביבו. אם המקום עומד להיות לכם לבית - חפשו מקומות העלולים להוות מקורות רעש או מטרד (כביש ראשי, מפעלים, מגרשי ספורט גדולים, אנטנות אימתניות וכו'). כמובן שאם ישנם דברים שחשובים לכם, כמו גישה לתחבורה ציבורית, בתי ספר וגני ילדים סמוכים חשוב לוודא זאת גם כן. אנחנו תמיד ממליצים להגיע לאיזור בשעות שונות מכדי לראות את הלך הרוח גם במהלך הלילה ולא רק באור יום. אם לכם יש את האפשרות לשוחח עם שכנים או בעלי עסקים סמוכים, מה טוב.

 

מצב תכנוני ותשתיות

בוועדה לתכנון בנייה ישנו תיעוד ורישום לגבי כל התכניות העתידיות לשינויים עתידיים באיזור ובתיק הבניין תוכלו לגלות חריגות בנייה, צווי הריסה\מניעה ועוד. בדיקה זו תחסוך לכם הפתעות ומכשולים לא צפויים בהמשך שעלולים להגביל את יכולתכם לגור בנכס או להשתמש בו לצרכים שלכם. חדדו את העין לבדיקות שונות בתשתיות הנכס כמו רטיבות, סדקים מסוכנים, צנרות אינסטלציה ותשתית חשמל וגז – במידה ולא מצאתם כאלה ובעל הנכס טוען שאין ליקויים כלל, דרשו לכתוב זאת בחוזה בצורה מפורשת וברורה, בדרך זו תוכלו להגן על כספכם במקרה שהתקלות יתגלו רק בעתיד.

 

גודל, אור ואוויר

ישנם שני מסמכים המציינים את גודל הנכס במ"ר (טופס ארנונה ונסח טאבו), השוו ביניהם כמובן ודעו תמיד שהגודל על פיו ייקבע המחיר הוא הגודל הפיזי בלבד. כלומר, בבדיקת שמאי את הנכס, הוא יבסס את הערכתו על מדידה פיזית במקום. ארבעה כיווני אויר (כלומר חלונות הפונים לצפון, דרום מזרח וגם מערב) הם תמיד האידאל, יביאו איתם אוורור מקסימלי (בעיקר כאשר אין מיזוג) וחיסכון בחשמל כפועל יוצא מצמצום שימוש בתאורה. אם אין חלון בכל אחד מארבעת הכיוונים, בדקו את גובה ומיקום החלונות הקיימים ולפיהם תוכלו לקבוע מה מידת האור הטבעי אשר חודר לנכס במהלך היום.

 

אה, זה הכל?

ישנן כמובן עוד בדיקות חשובות כמו אזהרות מגבילות, פרטי החוזה, תנאי ביטולו ועוד שלא צוינו – שהן חשובות לא פחות, ברוב המקרים מסורבל מאוד לעשותן ללא ליווי של עורך דין המתמחה במקרקעין. לפני שאתם רצים לחתום זכרון דברים, שהינו חוזה בעל מעמד משפטי מחייב לכל דבר ועניין, צריך כמובן לוודא שאתם מכוסים מכל הפינות ולזכור שמדובר בעסקה גדולה שלא עושים רק על פי תחושת בטן. תמיד תעשו צעדים שקולים ומחושבים, תהיו רגועים ולעולם אל תפעלו מתוך לחץ או תחושת אין ברירה.

 

 
 

כתבות נוספות


עיצוב הבית DIY: כל אחד יכול!
יש לא מעט דרכים לעצב את הבית ולהעניק לו את הטאצ' הייחודי גם בלי לשלם הון תועפות אחת הדרכים הפופולאריות ביותר טמונה בעולם שכל כולו DIY. אספנו בעבורכם כמה רעיונות להכנת אלמנטים מדליקים ופשוטים במיוחד.★ פרוייקט מיוחד: הובלת משרדים - חלק ב׳ ★
לאחר שאנחנו מתמצאים בדברים ההכרחיים שחשוב לדעת לפני שעוברים משרד, אפשר לדבר על כמה ״שירותי אקסטרא״. מעבר משרד הוא תהליך מורכב ומורט עצבים. אך במידה ומוצאים חברת הובלת משרדים מקצועית, דואגים לתכנון מדויק ככל הניתן של המעבר, ושמים לב לכמה פרטים חשובים, ניתן לצפות למעבר חלק יותר והתחלה חדשה נעימה.ארבעת הפרטים הקטנים שישדרגו לכם את המטבח
דירה חדשה, ריח חדש, מטבח חדש. כולנו רוצים לעצב את המטבח בצורה כזו שתעשה לנו טוב על הלב להיכנס אליו בכל פעם מחדש. אז איך נוכל לעצב את המטבח כך שניצור סימן היכר מיוחד למטבח שלנו ומה ישדרג את העיצוב שלו? ערכנו עבורכם ארבעה טיפים שישדרגו את עיצוב המטבח שלכם בכמה רמות.קבלת החזר מס מהמדינה - איך זה מתבצע?
בשנים האחרונות עלה לנושא חשוב מאוד לשיח הציבורי והוא היכולת של כמעט כל אזרח במדינה לקבל החזרי מס מהמדינה. אך, לרובנו אין באמת מושג איך מתבצע הליך קבלת החזר המס או מאילו סיבות ניתן לקבל החזר.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle