מגזין הומלס / חיות מחמד

ג'ק ראסל טרייר- צייד שועלים מדופלם

ג'ק ראסל טרייר- צייד שועלים מדופלם

טופח באנגליה כבר לפני 200 שנה לצורך ציד שועלים, ג'ק ראסל טרייר הוא כלב קטן עם אופי תוסס וחכם. הוא מקסים ומלא חיבה, נאמן וקשור מאוד לבעליו, אבל זקוק לאילוף סמכותי ולכן מתאים לבעלי כלבים מנוסים, אחרת יצטרך אילוף מקצועי.

29/07/2021

 

מידע כללי על ג'ק ראסל טרייר

הכלבים הקטנים והחמודים הללו מגיעים למשקל ממוצע שבין 5-8 ק"ג. הם יכולים להגיע לגובה של עד 25 ס"מ ולחיות עד גיל מופלג של 17 שנה.

הם קטנים וחמודים למראה, אבל חייבים אילוף סמכותי מגיל צעיר, כי מדובר על כלבים אנרגטיים בצורה יוצאת דופן. הם זקוקים לפעילות גופנית מרובה, לצד אילוף עקבי ויציב.

אחרת הם עלולים לפתח התנהגויות לא רצויות.

ג'ק ראסל טרייר הם כלבים נועזים ואתלטים, זריזים, אינטליגנטיים, נחושים ובעלי רצון עז לצאת לציד. הם מתאימים במיוחד לבעלי סוסים, חובבי ספורט כלבים, מאמני בעלי חיים ואפילו מתאימים להצטלם לטלוויזיה ולקולנוע, כי פשוט קשה לעמוד בפני האישיות חסרת הפחד, האנרגיה חסרת הגבולות, התעלולים המשעשעים והגודל המושלם שלהם.

 

אילוף ג'ק ראסל טרייר, או בקיצור - JRT

אולי יצא לכם לראות JRT מאומנים להדהים בטלוויזיה, אבל חשוב לזכור שמדובר על כלבים מאומנים היטב, על ידי מאלפי כלבים מקצועיים.

צריך להתמיד ולהיות מאוד עקביים בתהליך האילוף, כדי לקבל את בני הלוויה המקסימים שאתם רואים בסרטים.

ניתן להכשיר אותם לציית אף לפקודות מורכבות מאוד, אבל לשם כך נדרשת סבלנות, נחישות וגם לא מעט ידע וניסיון, כייש להם דעה משלהם והם נוטים להשתעמם בקלות.

אם הוא לא יקבל את החינוך הנכון מגיל צעיר, ה JRT שלכם עלול לפרוק את התסכול שלו באמצעות חפירת בורות בחצר, גרימת נזק לחפצים שונים בבית, מרדף אחר חתולים וריצות ספרינטים מטורפות ברחבי הבית.

מנגד, חינוך נכון יגרום לכלב שלכם להפוך לאחד מבני הבית האהובים, בזכות תכונות אופי מקסימות כמו מסירות וחברותיות.

אם אתם חובבי ספורט, בעיקר ריצה - ה JRT שלכם ישמח להצטרף אליכם. הוא גם שמח לשחק עם ילדים, בתנאי שהם מספיק גדולים כדי להתמודד עם האופי השובבי והסוער לעיתים שלו.

חשוב לשמור עליו מפני ניסיונות בריחה. לשם כך, כדאי לטייל איתו תמיד עם רצועה ולהקפיד להתקין בחצר גדר מספיק גבוהה וחזקה, שהוא לא יוכל לכרסם, או לקפוץ או לטפס מעליה.

חשוב ללמד אותו מגיל צעיר להימנע מעימותים עם כלבים גדולים, כי הוא נוטה לשכוח שהוא קטן וחלש לעומתם.

 

ג'ק ראסל טרייר  - מה שכדאי לדעת

 • כמו טריירים רבים אחרים, גם הוא אוהב לחפור בורות גדולים בחצר. עדיף לחנך אותו לחפור רק באזור מסוים מאשר לנסות לגמול אותו מההרגל.
 • הוא חייב להיות בחצר מגודרת ומאובטחת, כדי למנוע ממנו בריחה, או גניבה.
 • הוא יכול לטפס בקלות ולכן יש להתקין גדר גבוהה, למרות שהוא כלב קטן.
 • הוא מתאים בעיקר לבעלי כלבים מנוסים, שיודעים איך לחנך אותם כראוי.
 • הם צריכים לבלות זמן רב בחוץ - רצוי בחצר - משום כך הם פחות מתאימים לחיים בדירה קטנה
 • הוא משגשג כשהוא מבלה זמן רב עם בני המשפחה ולכן לא מומלץ להשאיר אותו לבד. כדאי להפעיל מוסיקה או טלוויזיה לכלבים כשיוצאים מהבית, כדי למנוע ממנו חרדה.
 • חשוב תמיד לקשור אותם ברצועה כשיוצאים לטייל
 • יש להם רמה גבוהה של אנרגיה ולכן צריך להוציא אותם, לשחק איתם ולהפעיל אותם כמה שיותר.
 • אם אתם קונים כלב, הקפידו לעשות זאת רק עם מגדל כלבים אמין, שמטפל היטב בכלבים שלו. הקפידו לבקש אישורי בריאות לגור ולהורים שלו, כדי להימנע מרכישת כלב פגום גנטית.
 • הוא יכול להיות צייד מצויין של חולדות ועכברים ושל מזיקים אחרים במקרה הצורך
 • חשוב להבהיר לו מי הבוס בבית, שכן אחרת הוא עלול להתחיל להפגין התנהגויות לא רצויות כמו נביחות, גרימת נזק לחפצים בבית, תקיפת כלבים אחרים ועוד.

 

קצת היסטוריה

ג'ק ראסל טרייר הוא גזע שפותח בדרום אנגליה לפני כ 200 שנה, על ידי הכומר ג'ון ראסל, ממנו גם קיבל הגזע את שמו. ראסל הכומר פיתח את הגזע במטרה ליצור כלב שיכול להבריח שועלים ממקום המחבוא שלהם, כדי להקל על מלאכת הציד.

הגזע הפך לחביב על ספורטאים, במיוחד רוכבי סוסים ואצנים למיניהם. הוא הפך ידוע בארה"ב של שנות השלושים.

מרביעים שונים התלהבו מהאופי והמראה המיוחד של הכלב ולכן הרביעו אותו עם גזעי כלבים אחרים, כך נוצרו גזעים דומים רבים.

 

ילדים וחיות מחמד אחרות

כלבי JRT הם כלבים אוהבים ומלאי חיבה, שיכולים להסתדר היטב בבתים עם ילדים גדולים, שמבינים כיצד לתקשר עם כלבים. הם פחות מתאימים למשפחות עם פעוטות וילדים קטנים, כי חשוב לשחק איתם בעדינות באופן מותאם לאופי שלהם.

כדי להבטיח שלום בית, למדו את הילדים שלכם כיצד לגשת לכלב, כיצד לשחק איתו וממה להימנע, כמו למשל משיכות זנב ואוזניים, שיכולה לגרום להם להתעצבן (ובצדק).

הם יכולים להיות תוקפנים כלפי כלבים אחרים, אם לא מרגילים אותם לנוכחות של כלבים אחרים מגיל צעיר. כמו כן, הם כלבי ציד בנשמתם ולכן יש להם נטייה לרדוף אחרי בעלי חיים קטנים אחרים.

אם אתם מעוניינים למצוא גם חבר טוב כמו הג'ק ראסל לילדיכם תוכלו למצוא אותו בלוח חיות מחמד של הומלס.

 

בעיות בריאות נפוצות אצל ג'ק ראסל טרייר

זהו בדרך כלל כלב בריא, אך כמו אצל כל הכלבים הגזעיים, יכולה להיות לו נטייה לפגמים גנטיים שונים:

 • מחלות ירכיים אופייניות לגזעים קטנים
 • חירשות - נפוצה בעיקר אצל JRT לבנים
 • מחלות עיניים שונות

 

תזונה מאוזנת

מומלץ לתת ל JRT שלכם כוס ורבע עד כוס ושלושת רבעי ביום. יש לחלק את הכמות לשתי ארוחות.

חשוב לזכור כי כל כלב זקוק לכמות שונה של מזון בהתאם לרמת הפעילות שלו, הגודל שלו, חילוף החומרים ועוד. לכן, חשוב לבדוק כמה הוא צריך לאכול ביום, כדי לשמור על משקל תקין ובריאות טובה.

מתן כמויות מותאמות אישית של אוכל, לצד פעילות גופנית מספקת, ישמרו על הכלב שלכם בבריאות טובה וכושר טוב.

 

פרווה וטיפוח

ג'ק ראסל טרייר מגיע עם פרווה חלקה, או מתולתלת. בשני המקרים מדובר על פרווה גסה מעט למגע, אם כי אצל חלק מהכלבים הפרווה ארוכה יותר מאשר אצל אחרים. צבע הפרווה יכול להיות לבן, שחור, או טריקולור.

כדאי להבריש אחת לשבוע, כדי להסיר שיער מת ומשוחרר. אם תקפידו על הברשה ותשמרו שהוא לא יתלכלך, תצרכו לרחוץ אותו רק לעיתים רחוקות.

חשוב לגזור ציפורניים אחת לחודש - אם הן לא נשחקות באופן טבעי. גזיזת ציפורניים אצל כלבים היא פעולה רגישה ולכן יש לעשות אותה אצל וטרינר.

חשוב לשמור על היגיינת השיניים של JRT, כדי למנוע עששת ומחלות חניכיים. לכן כדאי לצחצח את השיניים שלוש פעמים בשבוע.

אם תתחילו להקנות לו הרגלים ושגרת טיפוח מגיל צעיר, תוכלו להבטיח שתהליך הטיפול והטיפוח יהיה קל לכל אורך חייו של ה JRT שלכם.

 

לסיכום, ג'ק ראסל טרייר הוא אחד הגזעים האהובים והמפורסמים בעולם, בזכות מוסר עבודה גבוה, אהבה לתהליכי אילוף ומשחק עם בני אדם, לצד המראה המצודד והמתוק שלו.

יחד עם זאת, הוא זקוק לגבולות ברורים וחינוך עקבי, כדי להגשים את עצמו בתור כלב החלומות שלכם.

 

 
 

כתבות נוספות


רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים
רועה בלגי הידוע גם בשם "מלינואה" (על שם העיר הבלגית "מאלין" שבה הוא נוצר לראשונה), הינו כלב נבון, נאמן, ופעיל, המתאים לשימוש הן ככלב עבודה בתנאים מסוימים, והן ככלב מחמד.תרופות לכלבים - המדריך המלא
במידה וכלבך האהוב סובל מבעיה וטרינרית, הוטרינר שלך עשוי לרשום עבורו תרופה אחת או יותר שנועדו להקל בתסמינים ולסייע לו להחלים. במדריך שלפניך נדון בכל מה שצריך לדעת על תרופות לכלבים: סוגי תרופות נפוצים וההתוויות שלהן, תופעות לוואי אפשריות, וכללי בטיחות במתן תרופות, שיסייעו לך לשמור על בריאותו של הכלב ש...פומרניאן | פומרניין - כלב שהוא דובי קטן
עם ממוצע עלות של 11,000 ש״ח לגור, פנים מתוקות כמו של בובת דובי, וסלב׳ס שלא מפסיקים להצטלם איתם באינסטגרם, הפומרניאן (פומרניין) הם בין הכלבים האהובים בשנים האחרונות. הנה מה שחשוב לדעת על המיניאטורות הכי מתוקות בחנות.מלטז - בובה של כלב
מלטז הינו גזע זעיר של כלבי שעשועים. כלבי מלטז פופולריים מאוד בזכות יופיים וגודלם הקטנטן, והם נחשבים כסמל סטטוס עבור אנשים רבים בעולם.אף שמקור כלבי המלטז הוא באירופה, יש לגזע שורשים עתיקים למדי ויש שיאמרו שמקורם של כלבים אלו אף במצרים העתיקה.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה