מגזין הומלס / דרושים

עובדים בגובה באחריות

עובדים בגובה באחריות

עובדים בעבודות בגובה? בעלי עסק המספק שירותים כאלה? שמרו היטב על עצמכם, על העובדים.

24/02/2020

ישנן עבודות המתבצעות על ידי פועלים, נותני שירות ובעלי מקצוע אחרים במקומות גבוהים כאשר הם אינם ניצבים בגובה. עבודות בגובה מוגדרות על ידי המחוקק כעבודות המתבצעות כאשר העובד אינו ניצב ישירות על הקרקע/הרצפה ונעזר במתקנים שונים המרימים אותו למפלס בו הוא צריך לפעול. מתקנים כאלו יכולים להיות: פיגומים, סולמות, מנופי הרמה, תרנים, חבלי סנפלינג וכדומה. קיימים תקני עבודה עם כללים ברורים שמטרתם היא לשמור על בטיחות העובד וכמובן, לאפשר לו לבצע משימותיו עם שתי ידיים חופשיות ובאופן היעיל ביותר. כללי הבטיחות מפרטים רבות בנושא וכוללים  מעקות בטיחות והגנות פסיביות אחרות, ובנוסף, פריטים ואביזרי עזר לטובת ביצוע המשימות.

היתרונות בשמירה על כללי בטיחות

כללי עבודה בגובה מוכתבים ונאכפים על ידי המוסד לבטיחות וגהות, הכפוף למשרד העבודה והרווחה. הנהלות מפעלים ומעסיקים, חייבים לציית לכללים אלו ולנהוג על פיהם. במקרה של תאונה קשה, ממנה משרד העבודה גוף חוקר, ובמידה והאשמה חלה על המעסיק, הוא עלול להיענש. בוודאי שכדאי למעסיק לציית לחוקים, לפעול בהתאם להם ולהכין מערך בטיחות לעבודה בגובה, מאחר וזהו אינטרס עליון שלו. כל תאונה, חלילה, לא בלבד שתגרום לו נזקים כספיים אלא גם עלולה להשבית את פעילות העסק. תאונה תזמן חקירות, תפגע ביכולתו של בעל העסק לספק שירות רצוף, ובאופן כללי, תפגע במוניטין שלו. הניסיון מראה כי השקעה בהסברה ובמניעה, זולה תמיד יותר מאשר טיפול בתוצאות קשות, שלעיתים, הן הרסניות, ונובעות מזלזול או התארגנות לא תקנית למתן שירות.

חברות לנושא הבטיחות

לעזרת המעסיקים נרתמות חברות המתמחות בנושא. הן מכינות מערך מושלם הכולל אלמנטים שונים המקיפים את הנושא מכל כיוון. הן מבצעות הדרכה, קובעות נהלי עבודה, מסייעות בארגון מערך עבודה מסודר ובטיחותי. משימה חשובה נוספת שלהם היא להכשיר מנהלים ועובדים נבחרים לניהול ופיקוח על כל מערך ופעילות. אותן חברות ממליצות על האבזור המתאים לכל סוג של מטלה, ובין היתר ממליצות על הסולמות התקניים הנדרשים, על מתקני ההרמה עם המעקות ומנגנוני הבטיחות שונים, על ציוד אישי כמו: כפפות, חבלים, קסדות, רתמות בטיחות, קרבינות, בולמי נפילה, ערכות לעבודה בגובה ועוד. במידה ותקבלנה מנדט לכך, הן גם תפקחנה על כל אלו במסגרת העבודה בתוך המפעל או בעבודות חוץ.

הקפדה על הכללים

כל מעסיק חייב להקפיד על תנאי עבודה מתאימים. למשל לוודא שהעבודה מתבצעת על גגות בטון יציבים, ולא גגות אסבסט קלי משקל. עליו להקפיד שבמהלך עבודות מסוימות יהיה עובד נוסף הניצב על הקרקע ומשגיח על העובד התלוי למעלה ומסייע לו בהכוונה. יש הוראות הנוגעות לטיפוס על סולם, לאבטחת גולשי סנפלינג עם נקודות עיגון ולאביזרים בהם מצטיידים דוגמת: טבעות, גלגלות, אמצעי חיכוך ועוד. בנוסף, ישנן הוראות ביחס לזווית הנטייה המרבית המותרת על גג גבוה ללא מעקה יציב, לאופי העבודה עליו, הוראות אחרות מתייחסות להנפת עובדים על מלגזות המותאמות לכך וכדומה.

בטיחות ואמון במערכת

עבודה בגובה באחריות, תתרום רבות למוניטין של העסק, ככזה השומר על בטיחות עובדיו, ורבים יעדיפו לעבוד בו. נכון הוא, שלא תמיד קל ליישם את כללי הבטיחות, מאחר ולרוב הם מכבידים על עובדים הנוטים לזלזל בהם וגם מאטים את קצב הפעילות. אבל בסופו של תהליך, הטמעת ההוראות ויישומם, יגרמו לעובדים להרגיש בטוחים במערכת ויבצעו את המטלות ללא תקלות, ומה שחשוב לא פחות ואף יותר - ללא תאונות.מוזי בוטון
בעלת מוניטין בתחום מתן שירותים אלו וביניהם: בטיחות בגובה, בטיחות באש, בעבודה עם חומרים מסוכנים ועוד. במסגרת העבודה השוטפת היא תספק דו"חות מסודרים לכל מעסיק בנושאים הנתונים לטיפולה.

 

כתבות נוספות


עבודה מהבית - יתרונות וחסרונות
רובנו חושבים שהעבודה האולטימטיבית היא עבודה מהבית. לקום בבוקר, לפזר את הילדים במסגרות, לעשות טיול לכלב, לשתות בנחת את כוס הקפה ורק אז להתחיל את היום. אין פקקים, לא צריך למצוא מקום חניה, אין לחץ ומרוויחים לפחות שעתיים ביום כי חוסכים את הנסיעות, מה רע?חדר העבודה שלא תרצו לצאת ממנו
המונח "עבודה מהבית" כבר שגור בפינו והשיטה מוכרת ונפוצה.בימינו, לא רק דוקטורנטים של מנהל עסקים זקוקים לחלל עבודה מהבית לצורכי המחקר שלהם.משאבי אנוש – מה לומדים ובמה עוסקים לאחר לימודי משאבי אנוש?
בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על החשיבות של מחלקות משאבי אנוש בארגונים בכל גודל. מדובר בתפקיד לא חדש, אך בתקופה המודרנית החשיבות שלו עלתה מאוד וזאת לאור השינויים הארגוניים הדרסטיים שחלו בחברות שונות.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle