מגזין הומלס

image: Pexels

image: Pexels

בדרך לדירה חדשה – עושים בדק בית

מה עושה חברת בדק בית? מהם הליקויים שהיא ״מחפשת״, ומה עושים במקרה שאכן נמצאו ליקויים? כתבה שחשוב לקרוא לפני קניה של דירה חדשה או מיד שניה.

25/02/2020
מכירה

בשעה טובה אתם בדרך לרכישת דירה חדשה. אתם ודאי מתכננים היטב את המהלך ולוקחים בחשבון שיקולים קריטיים וחשובים. הראשון הוא, כמובן, השיקול הכספי. חייבים לתכנן היטב את ההשקעה כדי שאפשר יהיה לעמוד ברכישה. כאשר תמצאו את הבית המתאים לטעמכם האישי ולכל השיקולים האחרים, יש צורך לבדוק אותו היטב מהיבטים שונים.

בדיקות ראשונות הניתנות להיעשות עצמאית או על ידי עורך דין, הן של הנכס מבחינת הרישום והבעלות. בדיקות אלו ניתן לעשות במקום בו הנכס רשום: בטאבו, בחברה המשכנת או במנהל מקרקעי ישראל. המסמכים הנמצאים במוסדות אלו, מהווים למעשה סוג של תעודת זהות של הנכס ובהם נרשמים כתובת, שטח הדירה, עיקולים ומשכונים עליה ופרטים חיוניים אחרים שטוב לדעת עליהם. בדיקות אחרות הן ברשות המקומית ונועדו לוודא שאין חריגות בניה, צווי הריסה ובעיות מעין אלה.

בדיקה לליקויי בניה

יחד עם כל הבדיקות הללו, כדאי לכם לפנות גם אל חברת בדק בית מקצועית, אשר מתמחה במציאת ליקויי בניה. מומלץ לעשות זאת בעת רכישת נכס יד שנייה וגם בעת רכישת דירה חדשה. במיוחד, כאשר יש חשד לליקויי בניה אותם ניתן לראות בעין. הצורך בבדיקה כזאת נובע מחשש לליקויים חמורים, אשר יפגעו במהלך החיים התקין בעת המגורים, מהצורך בתיקון הליקויים שעלותם רבה, מהתמודדות עם תיקונים מורכבים בזמן שכבר גרים בבית ואורח החיים משתבש בגללן וכדומה. תמיד (ולא רק בהקשר הזה) כדאי לגלות את הבעיות מראש ולטפל בהן, מאשר להשקיע מאמצים כפולים ומשולשים במציאת פתרונות.

מה כוללת הבדיקה?

בכל חברת בדק בית תמצאו מהנדסים מיומנים, בעלי ידע בהנדסת בנין, אשר מתמחים בבדיקות מהסוג הזה. בפועל, מתבצעת ביקורת מבנה ובדיקת ליקויי בניה שאת חלקם ניתן לראות ואחרים סמויים מהעין. הנושאים הנבדקים הם: עיבוי בקירות, רטיבות בקירות או נזילות בצנרת פנימית, ליקויים בשלד המבנה כולל במעטפת הבית והחלקים החיצוניים, כגון קירות, חלונות, דלתות וגג. בנוסף, בדיקות מערכות חשמל, גז, מים וכדומה, וכן, בדיקת פנים הבית ובין היתר: משקופים, דלתות, בדיקת ליקויי בטיחות, גימור שאיננו מושלם ועוד. צריך לציין, כי הבדיקה הינה יסודית וכוללת מידות השטח והחללים בפועל לעומת אלו הנמצאים בתכניות, וכן שימוש באמצעים טכנולוגיים.

הגשת דו"ח

לאחר שהחברה מסיימת את הבדיקה היא מגישה דו"ח מסודר על מצב הדירה ואתם יכולים להשתמש בו לפי שיקולכם. במקרים בהם קיימים ליקויים משמעותיים היא יכולה לצרף לדו"ח הערכות כספיות לנזקים ולתיקונים הנדרשים. בשלב זה יש לכם מספר אופציות. במידה ונתגלו תקלות חמורות אזי ניתן לסגת מהעסקה או לתמחר את הליקויים במחיר הסופי. במקרים של ליקויים בדירה חדשה, כדאי לבקש תיקון לפני שנכנסים אליה. במידה והתיקון מתארך ואתם שוכרים דירה חילופית למשך תקופה נוספת אתם יכולים  לבקש מהחברה הבונה לסייע לפצות אתכם וכן הלאה. 

תביעה לתיקונים

בדק בית ניתן לעשות גם לאחר שנכנסים לדירה ומתגלות נזילות חיצוניות בחורף, נזילות פנימיות ממפלס עליון לתחתון  או ליקויים אחרים. במקרה כזה, תיעשה הפנייה למוכר או לחברה שבנתה את הדירה בשלב מאוחר יותר. צריך לזכור, כי דו"ח מקצועי כזה הינו בעל חשיבות רבה כאשר אתם באים במו"מ מול גורמים אלו, כאשר חלילה, המחלוקות גולשות לבית משפט וכדומה. במידה ויתבקשו לכך, יגיעו מומחי חברת בדק הבית להגן על הדו"ח ולעדותם יש משקל רב. משום כך, חברות בניה, למשל, לא תתווכחנה ותתקנה את הליקויים מתוך רצון לפתור את הבעיה. לכן, מומלץ לפנות לחברה בעלת מוניטין בתחום ולישון בשקט רגע לפני החתימה על הבית החדש.הורביץ מהנדסים
בדק בית מקצועי לדירה חדשה מקבלן או לדירה לפני מסירה / קניה. מומחה להנדסת בניין, אשר בודק את הנכס מטעם חברת ביקורת מבנים.

 

כתבות נוספות


האם יש דרך לקבל משכנתא ללא הון עצמי?
חולמים על דירה ראשונה? מהן הדרכים להתמודד עם האתגרים ליצירת מקורות המימון? האם אפשר לממש את החלום לרכישת דירה, מבלי לסכן את עתידכם הכלכלי ויציבותו הפיננסית של התא המשפחתי? האם אפשר לקבל משכנתא גם כאשר לכאורה אין בידכם להעמיד את הסכום הנדרש כהון עצמי?כיצד מעצבת פנים טובה יכולה להעלות את ערך הנכס שלכם
רגע לפני מכירה, או השכרה לטווח קצר או ארוך, כדאי שתשקלו לשכור את שירותיה של מעצבת פנים. באמצעות כמה שינויים קטנים והוצאה כספית נמוכה יחסית, ערך הדירה שלכם יכול לזנק פלאים.7 עקרונות מנצחים לעיצוב דירה קטנה
״מראות יוצרות תחושה של עומק״ זה הטיפ הראשון שמתנגן בראש כשחושבים על דירה קטנה. אבל מה עוד? באילו אמצעים אפשר להשתמש כדי ליצור תחושה של מרחב ונעימות בדירה קטנה? אספנו 7 עקרונות מנצחים שיעזרו לכם ליצור תחושת מרחב בדירה.ג׳קוזי בבית? כבר לא רק לעשירון העליון
עד לא מזמן ג׳קוזי נחשב למותרות שיכלו להרשות לעצמם רק בעלי מזל וממון. היום אפשר כבר להשיג אחד במחיר שווה לכל כיס.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle