מגזין הומלס / נדל"ן

דירות להשכרה בתל אביב ומה עשו AirBnB לשוק

דירות להשכרה בתל אביב ומה עשו AirBnB לשוק

AirBnB הביאו בעקבותיהם מהפכה של ממש בשוק הדירות להשכרה בתל אביב. משכירי הדירות לטווח קצר יצרו מחסור חמור בדירות להשכרה בעיר ונדמה שרק הקורונה תצליח לשנות את התמונה. על התופעה המרתקת בכתבה שלפניכם.

מערכת הומלס 07/05/2020
נדל"ן | המדריך לשוכר

אם במקרה לא שמעתם עליהם, AirBnB הם אתר המאפשר לבעלי דירות להציע את הדירה שלהם להשכרה לטווח קצר. דירה שלמה או חדר בדירה. הם פרושים בכל העולם ואנשים מכל קצוות תבל מזמינים דרך האתר דירות להשתכן בהן לתקופות קצרות. הסידור הזה עובד מצויין למי שמעוניינים בפתרון דיור לטווח קצר, למשל בעת טיול לארץ אחרת, והתשלום עבור מלון יקר מידי עבורם או פשוט לא זמין.

גם בתל אביב הטרנד הזה של השכרת דירות לטווח קצר החל כמגמה שולית ולא מזיקה. אך בשנים האחרונות, מטרנד שולי, AirBnB הביאו בעקבותיהם מהפכה של ממש בשוק הדירות להשכרה של העיר ללא הפסקה.

״תל אביב היא עיר שממותגת חזק כעיר תיירותית, עם כמות אירועים מאסיבית. התיירים שמגיעים אליה צריכים את הדירות של AirBnB, כי אין מספיק חדרים בבתי המלון״ מסביר אורן אלמוג מ׳דירוטשילד׳.

אבל מה שהתחיל כפתרון תיירותי המתאים לכל כיס, התגלה בהמשך כחרב פיפיות עבור התושבים המקומיים. יותר ויותר משכירי דירות בתל אביב, גילו כי מהשכרת דירותיהם לטווח קצר דרך AirBnB, הם מרוויחים פי כמה וכמה יותר מאשר הסכום שהם מרוויחים על השכרת הדירה באופן ״מסורתי״, על בסיס חודשי לטווח ארוך.

כן, אנחנו מדברים על השכרת דירות בתל אביב, העיר שבה מחירי השכירות מרקיעי שחקים יותר מאי פעם. אבל מסתבר שמהשכרה לתקופות קצרות דרך AirBnB, אפשר להרוויח אפילו יותר. הרבה יותר.

בואו ניקח דוגמא קלאסית. דירת 2.5 חדרים בתל אביב שמושכרת היום ב-6,000 ש״ח. הבעלים של הדירה מחליטים לשפץ אותה קלות ולפרסם אותה ב-AirBNB להשכרה לתקופות קצרות. מהר מאוד הם יגלו שהם מרוויחים עד פי 3 (!) מדמי השכירות החודשיים הרגילים שהיו מקבלים עבורה עד היום. הסידור הזה מפתה אפילו יותר, כשהיום יש חברות שמתעסקות בכל נושאי הפרסום, השיווק, הניהול, הניקיון והתחזוקה של דירות-AirBNB.

המגמה הזאת הובילה מאות בעלי דירות להשכרה בתל אביב, להסב את דירותיהם לדירות-AirBnB והתוצאה? אלפי דירות להשכרה יצאו מהמשחק. בעיר שבה הביקוש תמיד עולה על ההיצע, המשמעות ברורה - עליה במחירי הדירות ומצוקת דיור שהולכת ומחריפה.

בעיה נוספת היא, שלא מדובר רק בשרשרת תגובות טבעית של כלכלה חופשית, אלא שלצד היצע הדירות שנחתך, התפתחה גם בעיית מיסוי גלובלית: משכירי הדירות ב-AirBNB לא מדווחים על הכנסותיהם מהשכרת הדירות ולא משלמים מיסים כחוק על רווחיהם. בכל העולם נוקטים ברגולציות, הגבלות וסוגים שונים של היטלים וקנסות, אך בארץ? ב-2016 ביקרו הרשויות אצל 58 משכירי דירות ב-AirBNB מתוך אלפים, 6 מהם מתל אביב.

ישנה החלטה משפטית מטעם המפקחת על רישום מקרקעין במשרד המשפטים, לגבי בניינים הכוללים תקנון בית משותף, הקובע כי הדירות ישמשו למגורים בלבד. אך חוק מסודר עדיין אין. כך, המשכירים בתל אביב ממשיכים לעשות כרצונם, למרות שבערים אחרות בארץ מצליחים להגביל את משכירי AirBNB, ובכל הערים הגדולות בעולם לוקחים ברצינות את עניין ההגבלות על השכרת דירות לתיירים.

דירות להשכרה לטווח קצר

לצד השחקנית הראשית, AirBNB נכנסו למשחק גם ענקיות כמו Booking ואתרים עצמאיים המציעים דירות להשכרה לטווח קצר או דירות נופש. שחקנית משפיעה נוספת היא פייסבוק, התורמת את חלקה בעיקר לפריחת שוק הדירות להשכרה לטווח קצר, או כפי שנהוג לכנות אותן שם: סאבלט.

Sublet

לפעמים מדובר על דרך להרוויח כסף בזמן שתושבי הקבע של הדירה בחו״ל ולפעמים סיבלוט (כן, סאבלט הפך לפועל לגיטימי בשפה העברית) הופך למקור פרנסה.

עלייתם של מלונות הבוטיק

לכל החגיגה הזאת, צריך להוסיף גם את מספר מלונות הבוטיק ההולך וגדל בעיר. בוקינג מציגים, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, 79 מלונות בוטיק בתל אביב והיד עוד נטויה. יזמי מגדלי המגורים החדשים, בני עשרות הקומות, מקצים קומות שלמות מהבניינים עבור מלונות בוטיק. בבניינים ישנים יותר, בני כ-5 קומות, הופכים את כל הבניין למלון בוטיק. שוב, על חשבון בניית יחידות דיור חדשות למגורים.

בינתיים גם פרוייקט ההשכרה הגדול של עיריית תל אביב תקוע, כך שנראה שללא חקיקה רצינית שאכיפה בצידה, עתיד שוק הדירות להשכרה בתל אביב עומד להגיע לשיאים חדשים של מחסור לצד מחירי שכירות בשמיים.

מהפכת הקורונה

דווקא מגפת הקורונה והקפאון בשוק התיירות, טרפו את הקלפים. אין טיסות, אין תיירים, הביקוש לדירות לטווח קצר לא ירד אלא נבלם לחלוטין. גם הישראלים ספונים בבתיהם ואין מי שיאכלס את דירות ה-AirBNB. בעקבות כך, לא מעט בעלי נכסים מחזירים את דירותיהם לשוק ההשכרה לטווח ארוך.

גם כשימצא החיסון או הפתרון למגפה, מסתמן שייקח זמן עד שהתיירים יחזרו לשטוף את רחובות תל אביב. בכל העולם יאלצו להתמודד עם ההשלכות של מיליוני מובטלים וצמצום משמעותי בצריכת פנאי.

האבטלה והסגר נותנים את אותותיהם בהיבט נוסף: ענפי האירועים והמסעדנות, שספגו מכה קשה, יתכן ויחזרו לעבוד במתכונת מצומצמת או אחרת. עשרות אלפי העובדים בענף, רובם צעירים, נאלצים לעזוב את דירותיהם מאחר ואינם יכולים לממן את שכר הדירה. לאן הם ילכו? ימים יגידו. אך בינתיים, בחודשים הקרובים, כנראה נהייה עדים להצפה של דירות להשכרה שמתפנות בתל אביב ובערים גדולות נוספות, מה שכמובן יביא לירידה משמעותית במחירי השכירות.

אם כך, נכון לתחילת 2,020, עתיד שוק הדירות להשכרה בתל אביב תלוי מן הסתם במידת ההתאוששות הכלכלית של המשק הישראלי ושל העולם כולו. נותר לנו רק לקוות שהתנודות האחרונות יצליחו לשמר התנהלות הגונה ומאוזנת בקרב משכירי הדירות.מערכת הומלס, מערכת הומלס

 

כתבות נוספות


הקורונה ושוק הדירות - יחסינו לאן?
מגפת הקורונה הובילה לשינויים מרחיקי לכת בחיי אזרחי ישראל. גם אם המחלה לעולם לא תכה בישראל במלוא עוצמתה בזכות נהלי החירום, היא עדיין גוררת שינויים כלכליים אדירים. אחד מהשינויים הבולטים ניכרים בשוק הדירות בישראל. בעוד שטרם הסתמנה מגמה ברורה, ישנם מספר משתנים אשר יכולים להיות בעלי השפעה על ערך הדירות ב...השקעות נדל״ן בחו״ל: למה להשקיע באנגליה?
השקעות נדל"ן בחול מאפשרות מיצוי מרבי של פוטנציאל השקעות בנכסים מניבים. יש סיבות טובות להשקעה בחו"ל בכלל ובאנגליה בפרט. אספנו אותם למאמר שלפניכםהשקיעו בזוגיות ושדרגו את חדר השינה שלכם
חדר השינה הוא המקום הזוגי האינטימי ביותר בבית. כיצד אפשר להשתמש בו ולשדרג אותו על מנת לשדרג גם את הזוגיות שלכם?כך יהיה לכם את האינטרנט הכי מהיר בשכונה
הגלישה באינטרנט משמשת אותנו למגוון עצום של פעולות. בין אם מדובר על למידה, עבודה, חיפוש פעילויות לשעות הפנאי או קניות, האינטרנט הוא חלק מהותי מהחיים המודרניים. כתוצאה מכך, לשיפור מהירות הגלישה באינטרנט חשיבות ויתרונות רבים.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה