מגזין הומלס / Lifestyle

לבוש רשמי לעומת יומיומי: כך תזהו את ההבדלים

לבוש רשמי לעומת יומיומי: כך תזהו את ההבדלים

אומנם בישראל אנו בדרך כלל לא ממש מקפידים על ההבדלים בין רשמי ליומיומי; אבל לפעמים הגורל מזמן לנו אירועים בהם אנו מחויבים בקוד לבוש מסוים. אז איך בכל זאת נדע מה בחרנו? מדריך קצר למתחילים.

15/09/2020

ככל שחולפים העידנים כך הלבוש נהיה יותר יומיומי ופחות רשמי, ושני הסגנונות אף נוטים להתערבב אחד בשני. כיום כבר יותר קשה מבעבר לזהות עד כמה לבוש מסוים רשמי יותר לעומת לבוש אחר, בעיקר כשמדובר בחליפות גברים מסוגים שונים.

חשוב להבין שההגדרה של בגד רשמי לא נגזרת ממרכיב אחד בלבד, אלא בדרך כלל משילוב של מספר רכיבים כגון הצבע, המרקם, איכות התפירה ועוד. כדי להבין את ההבדלים, הנה כמה כללי אצבע מבית האופנה לגבר "יוסי בן נון".

  1. סקאלת הצבעים

ככל האצבע הראשון אומר שככל שהלבוש בהיר יותר, כך הוא נראה פחות רשמי ויותר יומיומי (קז'ואל). ככל שהלבוש כהה יותר, עד שחור לחלוטין - כך הוא נראה רשמי ויוקרתי יותר. לדוגמה, חליפה בצבע כחול כהה תיראה פחות רשמית מאשר חליפה בכחול נייבי או בצבע פחם. חליפת טוקסידו שחורה תיראה סופר-רשמית לעומת חליפה שחורה שאינה טוקסידו.

  1. טקסטורת הבד

המרקם הוא מאפיין חשוב ביצירת ההבדל בין רשמי ליומיומי. כלל האצבע השני אומר שככל שמרקם הבד חלק וזוהר יותר, כך הוא רשמי יותר - ולהפך: ככל שהבד גס יותר ובאיכות אריגה בולטת יותר לעין (מט), כך הוא ייחשב יותר יומיומי. לדוגמה מכנסי קורדרוי מתאימים יותר לשימוש יומיומי, בהשוואה למכנסיים מחויטים מסאטן או משי, הנראים הרבה יותר רשמיים ויוקרתיים.

  1. דגמים וצורות

דפוסים, דגמים וצורות המופיעים על גבי הבד, יכולים להפחית או להגדיל את מידת הרשמיות שלו. לפי כלל האצבע השלישי ניתן לומר שדגמים וצורות, בעיקר אלו שבולטים לעין, הופכים את הבד ליותר יומיומי. אם כבר יש דגם כלשהו על גבי הבד, ככל שהוא קטן יותר - כך גדלה מידת הרשמיות. לדוגמה, עניבה עם נקודות עגולות קטנות במרחקים גדולים - תיראה יותר רשמית מעניבה עם דגם של פסים עבים מוצלבים אחד בשני.

  1. איכות התפירה

כלל האצבע הרביעי גורס שככל שהבגד עשוי מבד בתפירה צפופה ואיכותית יותר (כולל תפירה פנימית), כך הוא נראה רשמי יותר. בד בעל מרקם חלק, זורם ונוקשה יותר, ללא גבשושיות וקמטים, נראה יותר רשמי. לדוגמה, חליפת 100% כותנה תיראה חלקה וזורמת יותר בהשוואה לחליפת פשתן. לפיכך, הראשונה תיראה רשמית יותר מהשנייה.

  1. משקל הבד

כלל האצבע החמישי טוען שככל שהבד כבד וגס יותר, כך הוא נוטה אל עבר היומיומי בסקאלת הרשמיות. זה כלל מאוד אינטואיטיבי, למעשה - דמיינו חליפת כותנה קלילה, אוורירית ונושמת לעומת חליפת פשתן או טוויד; סוגי בד עבים וגסים יותר שמוסיפים למשקל הכולל ומורידים מרמת הרשמיות של הבגד.

  1. סוג החליפה

לפי כלל האצבע השישי, חליפת שני חלקים תיראה יותר יומיומית לעומת חליפת שלושה חלקים, הכוללת גם אפודה (וסט) בנוסף למקטורן ולמכנס. כמו כן חליפה עם בטנה כפולה (Double breasted), הידועה גם כחליפה איטלקית, תיראה רשמית יותר בהשוואה לחליפה עם בטנה בודדת (Single breasted), הידועה גם כחליפה אנגלית. לפי אותו קו מחשבה, חליפת טוקסידו תיראה רשמית שבעתיים לעומת האחרות.

נקודה נוספת קשורה לצווארון החליפה. הצווארון הרגיל שמגיע בצורת וי (Notch Lapel), הוא פחות רשמי לעומת הצווארון המחודד שפונה מעלה (Peak Lapel). סוג נוסף הוא הצווארון המעוגל (Shawl Lapel), ללא קצוות או חיתוכים - שנמצא באמצע הדרך בין רשמי ליומיומי.




 

כתבות נוספות


קוסמטיקה טבעית - כל מה שכדאי וחשוב לדעת
שערו בנפשכם שעל קרם הלחות שלכם מופיעה האזהרה הבאה:" בטיחות השימוש במוצר זה עדיין לא הוכחה". או על השמפו שלכם אזהרה: "עלול להגדיל את הסיכון לחלות ב...". ואכן מוצרי קוסמטיקה וטיפוח אישי רבים צריכים לשאת אזהרה מסוג זה, מכיוון שאין עדיין הוכחות ברורות לגבי תופעות בריאותיות הנגרמות כתוצאה מחשיפה לאורך ז...



לא יודעים מה לאכול הערב? הנה כמה אופציות
לא חייבים להוציא סכומי עתק על בילויים חד פעמיים. דווקא בשגרה, דווקא בבית, הכנו לכם כמה רעיונות לגיוון.



צימרים בישראל לכל סוג של חופשה
צימר כפרי שקט לזוג, או מתחם צימרים למשפחות? צימרים בסיסיים למטיילים או צימרים מפוארים מפנקים? כיום בארץ ניתן למצוא את כל סוגי הצימרים, בכל מקום, בהתאמה לכל תקציב.



איך אפשר לשמור על תזונה נכונה בעולם של שפע?
כיצד עוברים לתזונה נכונה המבוססת על סינון ומניעת מזונות לא רצויים? ואיך עונים על הצורך לתמרן תזונתית בצל הפרדוקס המובנה בין תוצרי המזון האין סופיים לבין הצרכים הפיזיולוגיים האותנטיים של גוף האדם?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle