מגזין הומלס / רכב

שבע משימות לעדכון הרכב רגע לפני החורף

שבע משימות לעדכון הרכב רגע לפני החורף

מאחר והחורף הוא העונה המסוכנת בדרכים והסיכוי לתאונות עולה ולא רק בדרכים. ביטוח מקיף מכסה על כל פגיעה ברכב – לא רק בתאונה או פריצה או גניבה של הרכב, אלא גם מפגעי מזג אוויר.

05/11/2020

בחורפים האחרונים לא מעט עצים קרסו על מכוניות חונות ושיטפונות רבים שגרמנו לנזקים לעשרות מכוניות. לא נעים להתעורר לראות עץ שריסק את השמשה הקדמית ולדעת שתצטרכו לשלם על זה מכיסכם. אנחנו כבר כצעד אחרי סוכות, הזמן בו בד"כ מגיע היורה. אמנם גלי החום עוד תוקפים את אזורנו, שלהי אוקטובר 2020, אבל רובנו כבר הבנו ש-2020 אינה שנה רגילה מכל בחינה.

אבל החורף עוד יגיע כהרגלו, היורה ואחריו גשמי הברכה בואכה חורף 2021 שיבוא עלינו לטובה ע"כ כדאי לבדוק הצעות ביטוח מקיף לרכב ולנהוג (או לישון) בראש שקט.  

גשם ישראלי הוא אמנם ברכה, אבל פחות לנהגים. בימי היורה, מתערבבים במים שאריות השמן, הלכלוך ואבק שהצטברו על הכביש במהלך חודשי החום והיובש, מה שיוצר שכבה חלקלקה ומסוכנת במיוחד לנהגי המכוניות, הקטנועים והאופנועים ובוודאי לרוכבי הקורקינטים החשמליים, אבל זו כבר אופרה אחרת. בימי הגשם הסוערים במיוחד במעמקי החורף, כשתשתיות הארץ לא עומדות בעומס, הסכנה היא כבר שטפון של ממש.

אפשר וצריך להיערך לקראת כל חורף שמגיע ולבצע כמה בדיקות חשובות ברכב, שיש בהן כדי להציל חיים.

להלן 7 החשובות ביותר. יכול להיות שהמוסך שלכם מעניק בדיקה כזו בחינם, שווה לבדוק. 

אפשר גם לבדוק אילו מוסכים מבצעים בדיקות אלו זה באתר איגוד המוסכים.

  1. מצב הצמיגים. הקיץ הישראלי ידוע ככזה שמחרב צמיגים, מייבש אותם וגורם לסדקים. צמיגים במצב לא תקין על כביש חלקלק זה מתכון לאסון. בדקו את מצב הצמיגים, כמה ברורים החריצים ושלא מופיעים סדקים. וכמובן שלחץ האוויר בהם תקין. כמו כן, בדקו את הצמיג הרזרבי שמתחת לתא מטען. אגב, אם הסתבכתם בהחלפת צמיג בעת פאנצ'ר, שווה לבדוק אם הביטוח המקיף שלכם מכסה שירותי-דרך, הכוללים החלפת צמיג.
  2. בלמים. בדיקת בלמים הכרחית לקראת השימוש בהם על כבישים רטובים או חלקים. או גם וגם. במכוניות החדשות יותר בדיקת הבלמים אינה כוללת עוד רק את החלק הטכני בלבד של נסיעה ובלימה במוסך, אלא גם בדיקה של מערכות הבטיחות למניעת נעילת בלמים.
  3. מגבים. כמו בצמיגי הרכב, גם במגבים יודעת השמש הישראלית להתעלל היטב וגם הם נוטים להתייבש, להיסדק ולהשאיר פסים מטרידי נהיגה על השמשה. בדקו את מצב המגבים, החליפו לפי הצורך. קדמיים ואחורי. ועל הדרך בדקו שגם נוזל שטיפת השמשות מלא ועדיף שיהיה עם סבון.
  4. מזגן. לאחר שטחנתם אותו בקיץ, בקרוב עוברים למצב חימום, אבל לא רק. למזגן קיימת גם אופציית חימום או קירור החלון הקדמי והמסת האדים עליו שהיא החיונית כל כך. בידקו שזה עובד. בנוסף, בידקו כי פסי המסת האדים על השימשה האחורית תקינים ועובדים. אגב, גם בימים קרים כדאי שלא להפריז עם החימום ברכב ואפילו לפתוח מעט את החלון כדי לא להתנמנם על ההגה.
  5. מערכת היגוי. כיוון זווית היגוי (כיוון פרונט) היא אחת הבדיקות והפעולות החשובות שיש לעשות במסגרת תחזוקת הרכב. זוויות היגוי משתנות פוגמות באחיזת הכביש של הרכב, עלולות ליצור נטייה של ההגה בנסיעה ומשיכה שלו לאחד הכיוונים, מה שעלול להיות מסוכן במיוחד בסיבובים, ובוודאי בכביש רטוב.
  6. אורות. הדבר החשוב והפשוט ביותר – כל אורות הרכב – לבנים או צהובים קדמיים, אדומים אחוריים ואור רוורס לבן או צהוב וכל אורות האיתות, מלפנים מאחור, בצדדים ואם יש לכם גם במראות - עובדים, תקינים ומכוונים נכון. אורות שאינם מכוונים עלולים לסנוור נהגים אחרים בכביש ולסכן אותם. ואם הזכרנו את הוינקרים, כשהכביש רטוב ומחליק ומרחק הבלימה מתארך, נא זכרו שאיתות לפני פנייה מונע תאונה.
  7. אביזרים נוספים. בדקו שיש לכם אפוד צהוב בתא המטען, ערכת החלפת גלגל וגלגל רזרבי תקין. בכל מקרה שאתם צריכים לעצור בצד, האפוד הצהוב ביום חורף ערפילי, הוא ההבדל בין אם אתם נראים או בלתי נראים. ערכת החלפת צמיג תמיד חשובה שתהיה, אבל כדאי גם לבדוק שהביטוח שלכם מכיל שירותי גרירה, על כל צרה שלא תבוא. שירותי הדרך כוללים החלפת צמיג תקור, גרירת רכב תקוע או לאחר תאונה וגם אספקה של דלק אם נתקעתם.

החורף הוא עונה מסוכנת בדרכים, השקיעו בעצמכם. זהו בדיוק אחד מאותם מצבים בהם עדיף להיות בטוחים מאשר להצטער בדיעבד.

חבל להגיע למקרה של תאונה או פגיעה ולגלות שכל הסיפור היה בצמיגים הבלויים, דבר שיכול היה להימנע כל כך בקלות ולחסוך מכם הרבה עוגמת נפש.

כדאי לדעת שישנם מוסכים המעניקים בדיקות חורף בחינם.

מוסכים אלה המופיעים באתר איגוד המוסכים, שווה לחפש.

אז עכשיו, כשאתם גם מבוטחים וגם מאובזרים – אפשר לישון בשקט!

 
 

כתבות נוספות

 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה