מגזין הומלס / DIY

עיצוב גינות: מספר דרכים ליצירת צל בגינה

עיצוב גינות: מספר דרכים ליצירת צל בגינה

כאשר רק במחוזות תל-אביב והמרכז, כ- 23% מהתושבים מתגוררים בבתים פרטיים, צמודי קרקע (לפי פרסום גלובס, 8.2018) ויותר מכך במחוזות אחרים בארץ, הגינה נהפכה להיות חלק בלתי נפרד מחייהם של משפחות רבות. המקום שבו יושבים ונרגעים אחרי יום עבודה ארוך, מארחים בשבתות וחגים, מספקים לילדים מרחב לשחק ולהשתולל בו ועוד.

24/01/2021

מאחר ורובנו משתמשים בגינות הבתים שלנו במגוון דרכים שונות, חשוב לדאוג שבגינת הבית יהיו שטחים מוצלים בהם ניתן לשהות גם בשעות בהן שמש ישירה קופחת על הגינה כולה. במיוחד במדינה כמו ישראל, בה ימי שמש רבים לאורך כל השנה וקרינת שמש חזקה יחסית לאורך חלק ניכר מהיום, פתרונות הצללה לגינה הם חשובים מאין כמוהם.

במידה ומדובר על הקמת גינה חדשה, יש לשים את הדעת על נושא ההצללה כך שהכל יתוכנן כמו שצריך עוד בשלב ההתחלתי. למעשה עיצוב גינות לא מדבר רק על הצמחייה אלא עוסק גם בשילוב של כל האלמנטים שבגינה (פינות ישיבה, איזור מוצל, איזור משחקים ועוד) עם הצמחייה, שבילי ההליכה ועוד.

להלן כמה מהדרכים המתבקשות והיעילות ביותר ליצירת צל בגינת הבית:

פרגולה לגינה – אחד מפתרונות ההצללה הנפוצים והפופולאריים ביותר בישראל הוא פרגולות. ניתן לבנות פרגולות בגדלים ובצורות שונות, מחומרים שונים ועבור מטרות שונות אבל הרעיון המרכזי הוא דומה בכל המקרים – בניית קונסטרוקציה חזקה ויציבה עם גג עילי המספק הצללה עבור השטח אותו מכסה הפרגולה. פרגולות עץ היו הפופולאריות ביותר בארץ עד לפני כמה שנים, ובשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר פרגולות אלומיניום בגינות בישראל. זאת מכיוון שפרגולות אלו חזקות ועמידות ביותר לאורך זמן, ללא יותר מדי צורך בתחזוקה שוטפת.זאת לעומת פרגולות עץ המצריכות שיוף וצביעה מחדש מדי כמה שנים, שכן העץ נפגע כתוצאה מחשיפה ממושכך לשמש, ללחות, מים ומפגעי מזג אוויר שונים (בעוד האלומיניום עמיד ביותר בפני המפגעים הללו).

רשתות צל – פתרון אפשרי ונפוץ נוסף ליצירת צל בגינה הוא הצבה של רשתות צל במקומות בהם אנו רוצים צל. במידה וזה נשמע לכם כמו פתרון זמני או פחות "רציני" או אסתטי מאשר פתרונות אחרים כמו פרגולה, כדאי שתחשבו שוב – בגינות רבות, כמו גם בבריכות שחייה וגינות ציבוריות שונות בישראל, משתמשים ברשתות צל רחבות ידיים, חזקות ועמידות לאורך זמן. במידה ומציבים את הרשתות בצורה מקצועית על גבי עמודים אשר מקובעים לקרקע בצורה יציבה וחזקה מספיק, אותן רשתות יכולות לספק הצללה נרחבת ונוחה ביותר. מאחר והאוויר זורם בחופשיות דרך רשתות הצל, מדובר בפתרון הצללה טוב לקיץ הישראלי בו מרבית הימים הם מאוד חמים ולחים.

שימוש נבון בצמחייה – אפשרות נוספת, הרבה יותר טבעית ונעימה לעין מאשר פתרונות הצללה אחרים, היא שימוש נבון ומושכל בצמחייה המרכיבה את הגינה, על מנת שתספק בה גם צל. כמובן שפתרון מתבקש הוא שתילה של עצים רחבי ידיים באזורים בהם אנו רוצים צל, וזהו אכן פתרון מומלץ בגינות בהן יש מספיק מקום לכך. עד שהעצים יגדלו מספיק על מנת להצל ניתן להשתמש בפתרונות הצללה "מלאכותיים" שונים. מלבד לעצים ניתן להשתמש גם במטפסים מסוגים שונים על מנת ליצור אזורים מוצלים. יש להכין באזורים אלו תשתית כלשהי עליה יוכלו הצמחים לטפס (דוגמת כיסוי עילי של חוטים עליהם יוכלו הצמחים להתפשט) וחשוב להשתמש במטפסים המתאימים לאקלים המאפיין את אזור מגורינו.

פתרונות הצללה זמניים וניידים – אפשרות נוספת להצללת הגינה היא שימוש בפתרונות הללה "מקומיים", זמניים וניידים למיניהם, דוגמת שמשיות מסוגים שונים. שמשייה ניתן להציב בכל מקום בקלות ובמהירות, ואף להזיזה בהתאם לצורך. הכוונה אינה לשמשייה הקטנה שאנחנו לוקחים לחוף הים, אלא לשמשיות המיועדות לגינות בתים ומספקות הצללה לשטח רחב יחסית. קיים מגוון רחב של שמשיות לגינה, וחלקן אף יכולות לשמש כפתרון הצללה קבוע לאורך שנים, במידה ומקפידים לסגור ולכסות את השמשייה בימים גשומים ועם רוחות חזקות

לסיכום, חלק מההמלצות כאן בהחלט ניתן לביצוע באופן עצמאי (DIY) וכמובן הפתרונות היותר מורכבים מומלץ וכדאי להתייעץ עם מומחה בתחום שיכול להציע עוד מגוון אפשרויות לכל סוג פתרון שנבחר.
 

כתבות נוספות


4 כללי היסוד של הפאנג שוואיי
הפאנג שוואי, שיטה סינית עתיקה לארגון חפצים ומבנים, מאפשרת לנו להגיע להרמוניה בבית שלנו, במקום העבודה ובכל מבנה שאנחנו שוהים בו. איך? ריכזנו עבורכם את עקרונות היסוד.רעיונות צבעוניים לחדר הילדים
חדר הילדים הוא ממלכה. בכל פינה מסתתרת אפשרות למשחק, דמיון ויצירתיות. הקירות העוטפים נותנים את הטון, אך בדרך כלל נשארים לבנים, עירומים וחסרי מעוף. זה בגלל ההרגל שלנו, המבוגרים. אבל בחדר הילדים? כאן אפשר לעוף עם צבעים, ציורים ואפילו ליצור חוויה. באמצעות כמה כלים וכללים פשוטים, גם אתם תוכלו לעשות זאת ב...חרוזים ייחודיים - עיצוב מקצועי עם חרוזים
עיצוב תכשיטים עם חרוזים תמיד היה בין התחביבים הבולטים בתחום מלאכת היד עוד מימי קדם. חרוז מוגדר לפי המילון העברי "אביזר קישוט מחורר ששוזרים על חוט" ויכול להיות רבגוני ובעל צורות רבות וכן עשוי מחומרים רבים, כשהנפוצים הם פלסטיק, עץ,כסף וזהב, אבנים טבעיות פשוטות או אבני חן יקרות, זכוכית, פנינים וצדפים ו...איך ללמוד לעשות קסמים בעצמך כמו דיויד קופרפילד
אנחנו מסתכלים על קוסמים, מופתעים בכל קסם מחדש מהיכולות שלהם. מהקסמים המיוחדים שנוגדים את חוקי הטבע שמוכרים לנו. אנחנו בוהים בציפיה במחזה של קוסם ומחכים שדבר מה יקרה ובסופו של דבר אנחנו מגלים שהתוצאה היא שונה לחלוטין ממה שציפינו.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle