מגזין הומלס / זירת המומחים

מפגש, ריכוז והטעויות שביניהם

מפגש, ריכוז והטעויות שביניהם

המפגש הראשון בין הגננת לבין הילדים הוא אחד הדברים המרגשים ביותר עבור כל מי שעוסקת בהוראת הגיל הרך. רגע לפני המפגש הראשון הזה, כדאי להכיר את הטעויות הנפוצות שעלולות לקרות במפגש ובאינטראקציה שבין הגננת לילד, את סוגי המפגשים השונים, ולהבין כיצד להימנע מהטעויות ולהפיק את המירב מכל מפגש. אנחנו כאן בשביל לעזור בדיוק בזה.

31/03/2021

על ההבדל שבין מפגש לריכוז ועל הדקויות בהבחנה ביניהם

באופן כללי, אפשר לחלק את האינטראקציות השכיחות בגן הילדים לשני סוגים של מפגשים – את הראשון נהוג לכנות בפשטות "מפגש" ואת השני נהוג לכנות "ריכוז". ההבדל ביניהם ניתן להבנה גם על פי השם.

המפגש הוא חוויה שעיקרה הנאה עבור הילד והמטרה שהוא ממלא היא חברתית בעיקרה. ישנם מפגשים שמטרתם לגבש את הילדים כקבוצה, ישנם מפגשים שמטרתם לעורר יותר מעורבות ואכפתיות מצד הילדים, או אפילו לעורר את הסקרנות של הילדים ולגרום להם לשאול שאלות ולהתעניין בדברים שונים. המתודה של המפגש יכולה להיקבע על ידי הגננת, אבל בהחלט יתכן שגם לילדים תהיה יכולת להשפיע על התנהלות המפגש והמתודות שיינקטו בו.

מצד שני, ריכוז הוא מפגש שתכליתו היא יותר פדגוגית. המטרה שלנו בריכוז היא בדרך כלל לתת לילדים כלים או ידע כלשהו. למרות הסטיגמה על המקצוע, כל מי שסיימה לימודי גננות יכולה לספר שהמטרה של הגננת היא לא רק לשמור על הילדים ולבדר אותם, אלא בהחלט גם להנחיל להם כלים ויכולות – והריכוז הוא אחד הכלים שמשתמשים להשגת המטרה הזאת.

כעת, כשהבנו את ההבדל בין סוגי המפגשים – נבין כיצד להימנע מטעויות נפוצות במסגרתם.

 

טעויות נפוצות שכדאי להכיר ולדעת כיצד להימנע מהן

 

  • חוסר התאמה של התוכן לקבוצה

תכנים שונים מתאימים לקבוצות גיל שונות ולקבוצות שונות של ילדים. הדוגמה הברורה ביותר לכך היא מפגשי ריכוז שמתנהלים עם ילדים קטנים יחסית (גיל 3 ומטה). אלו גילאים שבהם מורכב ולא תמיד נהוג לערוך מפגשים כאלה. זאת ועוד, צריך לזכור שגם תוכן הולם מבחינת גיל לא בהכרח מתאים לקבוצה. לכן, כדאי לעשות עצירות מתודיות ולהשקיע מחשבה בהתאמות ספציפיות עבור כל קבוצה ועבור כל ילדה וילד.

 

  • ציפייה לריכוז גבוה מדי

ילדי גן, מטבעם, הם ילדים בעלי טווח ריכוז יחסית נמוך, ולכן חשוב מאוד להימנע מפעילויות ומתודות שאורכות זמן רב מדי. במצב שבו מנסים להשתמש בפעילויות, בוודאי כאלה מהסוג ה"ריכוז"י, ליותר מ-7-8 דקות - רוב הסיכויים שנאבד את הערך של הפעילות ונפספס את המטרה שאנחנו רוצים לקדם.

 

  • הבעת תסכול ושחיקה

עבודת הגננות קשה, ואי אפשר להאשים אף אחת בהבעת תסכול ושחיקה בסוג כזה של עבודה. עם זאת, חשוב מאוד לזכור תמיד שילדי הגן הם נוחים להשפעה, והיכולת שלנו להשליך עליהם את מה שעובר עלינו מבחינה רגשית היא גבוהה מאוד. לכן, הבעה של תסכול מהתנהגות של ילד או ילדה, יכולה לשאת מחיר גבוה ולפגוע בילדים. חשוב מאוד לעבוד עם צוות שמאפשר לרווח את העבודה ולתת גם את האוויר לנשימה לגננות ולסייעות תוך כדי עבודה. באופן כזה, ניתן גם להביע תסכול בריא מבלי ליצור רושם לא נכון על הילדים ומבלי לפגוע בהם.

 

כשגננות מגיעות מוכנות יותר, כולם מרוויחים – הן, הילדים וההורים. ברגע שבו גננת יודעת מה הן הטעויות השכיחות והמשמעותיות ביותר בהן היא עלולה למעוד, תהיה לה אפשרות להיות מוכנה לכך יותר ולדעת למנוע את הטעות עוד לפני שהיא נעשית.
 

כתבות נוספות


6 דברים שצריך לעשות לפני הדברה
העולם מלא בחרקים, וכולנו כמובן מודעים לכך ומקבלים את העובדה הזו - עד שהם מגיעים אלינו לבית, למשרד, לחנות, למסעדה וכו'. במקרים אלה מומלץ להזמין שירותי הדברה באופן מיידי, ולמעשה ישנן גם הדברות שכדאי לבצע אחת לשנה במטרה להקדים תרופה למכה. לקראת כל הדברה ישנן 6 פעולות שצריך לעשות - בהתאם למדריך שהכנו ל...מהו ניקוב פח, היתרונות ושימוש בתעשייה
בכל פס ייצור תעשייתי באשר הוא, יש צורך במגוון רחב של חומרי גלם מתכתיים, שצריכים לעבור עיבוד מדויק בהתאם לצרכי המוצר ופס הייצור. אחת השיטות בהן משתמשים בכדי להגיע לתוצר מדויק ככל הניתן עם חומרי גלם מתכתיים, היא שיטה של ניקוב פח.אבטחה יעילה
ניתן לומר כי ישנו מגוון רחב של חברות אבטחה בישראל אשר מספקות הגנה ובטחון במגוון רחב של מצבים, ביניהם אבטחת אישים, אבטחה במבנים ציבוריים, אבטחת יישובים, אבטחת בתים פרטיים וכן הלאה . ניכר כי על הצורך בשירותיהם של חברות האבטחה אין כל צורך להרחיב, במיוחד לאור מקרים רבים שכן לא תמיד יהיה ניתן להבטיח הגנה...עורך דין מקרקעין - איך תבחרו את מי שילווה אותכם בעסקת נדל"ן גדולה?
כיום לא מעט אנשים מבצעים עסקאות מקרקעין אשר נחשבות העסקאות הגדולות ביותר שהם יבצעו בחייהם! זאת יכולה להיות רכישת דירה למגורים, זה יכולה להיות רכישת נכס להשקעה, לעיתים מדובר בקניית מבנה עסקי וכן, הרשימה עוד ארוכה ...


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle