מגזין הומלס

בדיקות שכדאי לעשות לפני עסקת מקרקעין

בדיקות שכדאי לעשות לפני עסקת מקרקעין

עסקה בעולם הנדל"ן היא תמיד גדולה, מורכבת ומסועפת מאוד ומערבת בתוכה סכומי כסף גדולים ובהתאם לכך סיכונים שצריך לדעת איך לנהל מכדי להימנע מהפסדים כלכליים כבדים.

27/04/2021
נדל"ן מסחרי, פיננסים

ישנם המון דברים שצריך לבדוק לפני שניגשים לסגור עסקת רכישה או מכירה של נכס, ובכל בדיקה כזו יש המון אלמנטים שצריך לקחת בחשבון. ריכזנו בשבילכם מספר בדיקות שהן לרוב החשובות ביותר בכל פעם שניגשים למלאכת מסחר במקרקעין, במקרים מסויימים תוכלו לעשות זאת בעצמכם ומשרד עורכי דין מקרקעין יוכל תמיד לעשות את כל הבדיקות בצורה יסודית ומקיפה בשבילכם.


הכר את המוכר (ואת נכסו!)

באתרים הממשלתיים תוכלו למצוא טופס נסח טאבו של הנכס בו יופיעו פרטי הנכס המלאים בעניינו כגון – בעלים רשמיים, שעבודים, משכנתאות ועוד. בנוסף, תשוו את הפרטים בתעודת הזהות של המוכר עם הרישום באתר רשות המיסים. שימו לב, אם הנכס מגיע עם הצמדות (חניה, גג, מחסן וכו') פרטים אלה צריכים להופיע ברישומים המדיניים שיש במאגרי המדינה. חשוב מאוד לעשות את כל הבדיקות ולהצליב את המידע מהרגע הראשון, ככה נמנעים ממפגשים עם נוכלים ומעסקאות לא כשרות.

 

גיאוגרפיה וסביבה

פרמטרים רבים עשויים להשפיע על מחיר הנכס (וגם על אורח החיים בו), ביניהם המיקום הגיאוגרפי שלו, העיר, השכונה, הרחוב והמקומות שסביבו. אם המקום עומד להיות לכם לבית - חפשו מקומות העלולים להוות מקורות רעש או מטרד (כביש ראשי, מפעלים, מגרשי ספורט גדולים, אנטנות אימתניות וכו'). כמובן שאם ישנם דברים שחשובים לכם, כמו גישה לתחבורה ציבורית, בתי ספר וגני ילדים סמוכים חשוב לוודא זאת גם כן. אנחנו תמיד ממליצים להגיע לאיזור בשעות שונות מכדי לראות את הלך הרוח גם במהלך הלילה ולא רק באור יום. אם לכם יש את האפשרות לשוחח עם שכנים או בעלי עסקים סמוכים, מה טוב.

 

מצב תכנוני ותשתיות

בוועדה לתכנון בנייה ישנו תיעוד ורישום לגבי כל התכניות העתידיות לשינויים עתידיים באיזור ובתיק הבניין תוכלו לגלות חריגות בנייה, צווי הריסה\מניעה ועוד. בדיקה זו תחסוך לכם הפתעות ומכשולים לא צפויים בהמשך שעלולים להגביל את יכולתכם לגור בנכס או להשתמש בו לצרכים שלכם. חדדו את העין לבדיקות שונות בתשתיות הנכס כמו רטיבות, סדקים מסוכנים, צנרות אינסטלציה ותשתית חשמל וגז – במידה ולא מצאתם כאלה ובעל הנכס טוען שאין ליקויים כלל, דרשו לכתוב זאת בחוזה בצורה מפורשת וברורה, בדרך זו תוכלו להגן על כספכם במקרה שהתקלות יתגלו רק בעתיד.

 

גודל, אור ואוויר

ישנם שני מסמכים המציינים את גודל הנכס במ"ר (טופס ארנונה ונסח טאבו), השוו ביניהם כמובן ודעו תמיד שהגודל על פיו ייקבע המחיר הוא הגודל הפיזי בלבד. כלומר, בבדיקת שמאי את הנכס, הוא יבסס את הערכתו על מדידה פיזית במקום. ארבעה כיווני אויר (כלומר חלונות הפונים לצפון, דרום מזרח וגם מערב) הם תמיד האידאל, יביאו איתם אוורור מקסימלי (בעיקר כאשר אין מיזוג) וחיסכון בחשמל כפועל יוצא מצמצום שימוש בתאורה. אם אין חלון בכל אחד מארבעת הכיוונים, בדקו את גובה ומיקום החלונות הקיימים ולפיהם תוכלו לקבוע מה מידת האור הטבעי אשר חודר לנכס במהלך היום.

 

אה, זה הכל?

ישנן כמובן עוד בדיקות חשובות כמו אזהרות מגבילות, פרטי החוזה, תנאי ביטולו ועוד שלא צוינו – שהן חשובות לא פחות, ברוב המקרים מסורבל מאוד לעשותן ללא ליווי של עורך דין המתמחה במקרקעין. לפני שאתם רצים לחתום זכרון דברים, שהינו חוזה בעל מעמד משפטי מחייב לכל דבר ועניין, צריך כמובן לוודא שאתם מכוסים מכל הפינות ולזכור שמדובר בעסקה גדולה שלא עושים רק על פי תחושת בטן. תמיד תעשו צעדים שקולים ומחושבים, תהיו רגועים ולעולם אל תפעלו מתוך לחץ או תחושת אין ברירה.

 

 
 

כתבות נוספות


טיפים להקמת גינות מרשימות בבתים פרטיים
לשמחתנו כבר כמעט אין בית בישראל שאין לו גינה, אפילו בבניינים רבים תוכלו למצוא מרפסות על מרפסות וגגות. אז עכשיו, משאין לנו יותר צורך לשכנע אתכם בנחיצות ובחשיבות של הקמת גינה, מגיע השלב הבא – השלב שבו אנחנו צוללים פנימה ומבוחנים איזו גינה הכי תתאים לבית שלנו.7 עקרונות מנצחים לעיצוב דירה קטנה
״מראות יוצרות תחושה של עומק״ זה הטיפ הראשון שמתנגן בראש כשחושבים על דירה קטנה. אבל מה עוד? באילו אמצעים אפשר להשתמש כדי ליצור תחושה של מרחב ונעימות בדירה קטנה? אספנו 7 עקרונות מנצחים שיעזרו לכם ליצור תחושת מרחב בדירה.★ פרוייקט מיוחד: הובלת משרדים - חלק א׳ ★
בדקנו אצל מספר חברות להובלת משרדים ברחבי הארץ - מה חשוב לדעת? איך ניגשים בכלל לפרוייקט בסדר גודל מסוג זה, למה קריטי לשים לב, איך לבחור חברה ולדעת שהיא אכן אמינה ומקצועית? חלק 1 ויסודי בסדרה: כל מה שחשוב לדעת על מעבר והובלת משרד


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle