מגזין הומלס

שיר השירים – כל מה שחשוב לדעת

שיר השירים – כל מה שחשוב לדעת

התנ"ך טומן בחובו לא מעט סיפורים מיוחדים ומעניינים, אשר יצרו עם הזמן שפע של פרשנויות לגבי מה עומד מאחוריהם.

29/06/2021
צרכנותשיר השירים מהווה ללא כל ספק את אחד מהספרים המעניינים ביותר, הן בשל מבנהו הייחודי והן בשל תוכנו.
שיר השירים מהווה את המגילה הראשונה מתוך חמשת המגילות שב"כתובים" בתנ"ך.
שיר השירים נחשב כאמור, כמגילה ייחודית ושונה מהשאר, מכיוון שהספר כולל למעשה סדרה של שירי אהבה בין איש ואישה אשר פונים זה לזו.
חז"ל פירש את שיר השירים בתור משל ליחסים של עם ישראל עם האלוהים, אך לצד הפירוש של חז"ל, יש למגילה לא מעט פירושים אחרים – לדוגמא, במסורת הנוצרית פירשו את שיר השירים כאלגוריה על היחסים בין ישו לבין הכנסייה הנוצרית.
המסורת היהודית מייחסת את חיבור המגילה לשלמה המלך – על פי חז"ל שלמה המלך כתב 3 ספרים: משלי, קהלת ושיר השירים.
למגילת שיר השירים הייתה השפעה רבה לאורך השנים הן על השירה (לבועז שרעבי לדוגמא, יש שיר אשר מורכב מציטוטים של המגילה וגם בשירים של זמרים נוספים כמו אריק איינשטיין, יהורם גאון ומאיר אריאל יש אזכורים לביטויים הלקוחים מתוך שיר השירים) והן על הספרות - כאשר, גם בימנו אנו, ניתן להיתקל מעת לעת בהרצאות, סדנאות, מופעים ואזכורים שונים למגילת שיר השירים.

 

המבנה של שיר השירים
מגילת שיר השירה הינה קצרה במיוחד, כאשר, המגילה מורכבת למעשה מ-17 שירים וממספר פסוקים אשר עומדים בפני עצמם –בדומה לכל אחד המשירים אשר גם הוא עומד בפני עצמו.
מה שמייחד את מבנה שיר השירים, זאת העובדה שבפועל השירים כתובים כמקשה אחת – והדרך באמצעותה ניתן להבין את החלוקה, היא באמצעות הבנת הנושא או העלילה המייחדת כל אחד מאותם השירים.
חז"ל, כמו גם פרשני מקרא מסורתיים אחרים, טענו כי מגילת שיר השיר מחולקת לקטעים, אשר כל קטע מדבר בגוף שונה והינו בעל משמעות שונה.מתי קוראים את שיר השירים?
על פי המסורת היהודית, נהוג לקרוא את מגילת שיר השירים בשבת אשר חלה בשבעת ימי פסח – כאשר, הקריאה מתבצעת בבתי הכנסת – על פי המסורת האשכנזית לדוגמא, נהוג לקרוא בכל אחד משלושת הרגלים את המגילה המתאימה ביותר לאווירה של אותו החג ובשיר השירים מופיעים תיאורים אשר קשורים לעונת האביב. 
ישנן גם קהילות שונות בישראל, אשר מקפידות לקרוא את מגילת שיר השירים בכל יום שישי (בטרם קבלת השבת), כאשר המשמעות של הקריאה על פי משנתן של קהילות אלו, היא העובדה שליל שבת מהווה כזמן קירוב בין ישראל לקב"ה.
השירים מתוך שיר השירים נקשרו לסגולות שונות, כאשר, ע"פ אחת מהן, אם קוראים את המגילה  במשך 40 ימים רצופים ומקדישים את הקריאה לבקשה חשובה, אזי בקשה זו יכולה להתממש.

 

הפרשנויות השונות לשיר השירים
כאמור, שיר השירים מהווה כספר ייחודי ושונה במהותו מכל שאר הספרים בתנ"ך וכחלק מכך, הוא זכה ללא מעט פרשנויות והתייחסויות – כאשר השוני בין אותן הפרשנויות בא לידי ביטוי גם בשאלה  מי חיבר את הספר, לגבי המשמעות של הספר וגם לגבי איך ומתי לקרוא אותו.
לאורך השנים, לא מעט אנשים מתחומי הספרות, השירה והרוח, מהארץ ומהעולם, גילו עניין בספר וחלק מהם הוסיף גם הוא את פרשנותו, מתוך נקודת המבט הייחודית שלו.
גם מי שלא קרא את שיר השירים ודאי מכיר לא מעט מטבעות לשון וביטויים אשר נלקחו ממנו ובין היתר: "בנוי לתלפיות", "היפה בנשים", "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה", "עזה כמוות האהבה" ועוד..

 
 

כתבות נוספות


אנימציה או וידאו? סרטון התדמית הנכון ביותר בעבור העסק שלך
סרטון תדמית הוא כלי שימושי בעבור עסקים, אך הבחירה בסוג הסרטון ובסגנונו עשויה להיות מטלה קשה ומבלבלת. הנה כמה טיפים שימושיים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונהטיפים לקנייה חכמה בסופר
קרוב לוודאי שאתם מכירים את הסיטואציה הבאה, אתם נכנסים לסופר במטרה לקנות לחם, חלב וגבינה לבנה ובסופו של דבר יוצאים עם חשבון של 200 שח – ומדוע? כי בדרך נזכרתם שאתם צריכים עוד דברים, כי נתקלתם במבצעים אטרקטיביים כי פתאום קרצו לכם מוצרים כאלו ואחרים והסיבות הן עוד רבות ומגוונות.איך למצוא עוזרת בית בקלות באינטרנט
ניקיון הוא דבר חשוב ובסיסי מאוד בכל בית מגורים. כל אדם יודע שבכדי לשמור על הדקורטיביות של ביתו, בכדי לאפשר לביתו הפרטי להוות את המרחב הנעים ביותר למגורים וכן, בכדי לשמור על היגיינה ועל בריאות, חשוב מאוד לנקות את הבית כמעט בכל יום.חיפוש אנשים לפני הזמנת מידע עסקי
כבעלי עסקים אנו שואפים לשיתופי פעולה עם לקוחות או חברות. ואכן, שיתופי פעולה פוריים ועבודה משותפת מניבים תוצאות מרהיבות.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה