מגזין הומלס / זירת המומחים

כל הסיבות לקבלת החזר מס מהמדינה

כל הסיבות לקבלת החזר מס מהמדינה

רבים מאיתנו מכירים את המס בתור התשלום שעלינו לשלם למדינה כל חודש בחודשו. אך מה שרבים לא יודעים הינה האפשרות לקבל החזרי מס וישנן סיבות ודרכים רבות לקבל החזר מס מהמדינה.

18/07/2021
זירת המומחים | פיננסים

 

מהו החזר מס?

לאורך רוב חיינו הבוגרים רובנו משלמים מס הכנסה שמהווה חלק ניכר מאוד מההכנסות של קופת המדינה. מה שרבים אינם יודעים הינה העבודה שהמס מחושב בתחילת השנה ואינו לוקח בחשבון שינויים בסטאטוס האישי, במקום העבודה או בשכר, לכן במקרים רבים אנחנו משלמים יותר מס ממה שבאמת היינו אמורים.

 

כדי לקבל את ההחזר עליכם לבקש אותו

אומנם המדינה מודעת לעובדה שישנם אזרחים רבים אשר משלמים מס עודף לאורך השנים ולכן היא מאפשרת מנגנון החזרי מס, אך חושב לזכור שלמדינה אין את המשאבים והיכולות לבצע את הליך הבדיקה הנ"ל לכלל האוכלוסייה בארץ ולכן רק מי שיגיש בקשה ובה דרישה לבחינה של החזר המס המגיע לו יזכה לקבל את ההחזר המדובר.

 

האם ניתן לקבל החזר רטרואקטיבי?

התשובה העקרונית הינה כן, ניתן לקבל החזר רטרואקטיבי 6 שנים אחורה. לכן, חשוב מאוד לשמור מסמכים המעידים על הכנסות ועל זכאות לפטור ממס שיש ברשותכם עד 6 שנים קדימה.

 

איך אדע אם מגיע לי החזר מס?

רשימת הסיבות המקנות החזר מס היא ארוכה מאוד וכוללת בתוכה שינויים בסטאטוס האישי, כמות ילדים, סיום לימודים אקדמיים וגם שילוב של מספר מקורות הכנסה יחד. בכל מקרה בו היה שינוי באחד האלמנטים הללו אצלכם או אצל של בני זוגכם אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס וכדאי להגיש את הטפסים ולמס הכנסה או להשתמש בשירותים של חברות המתמחות בהחזר מס.

 

החזר מס בשל סטאטוס זוגי

באופן עקרוני זוג אשר מתחתן אינו מקבל נקודות זכות ממס הכנסה. ההטבות, נקודות הזכות וכתוצאה מכך גם החזרי המס מגיעים בדרך כלל מהבאת ילדים משותפים המזכים את אחד מבני הזוג בנקודת מס.

אך, ישנן שתי הטבות מס אשר כן ניתנות לזוגות נשואים, ההטבה הראשונה הינה האפשרות להעביר נקודות מס בין בני הזוג. האפשרות השנייה הינה מצב בו אחד מבני הזוג אינו עובד, במקרה זה זכאי בן הזוג השני בקבלת נקודת זיכוי ממס הכנסה.

לעומת זאת, במקרה של זוג שבחר להתגרש, שני בני הזוג צפויים לקבל נקודת זיכוי ממס וזאת בתנאי שהם מגדלים ילד.

אם במהלך שנת המס האחרונה חל אחד השינויים המקנים לבני הזוג את נקודת המס, תוכלו לקבל החזר מס בשל שינוי הסטאטוס האישי שלכם או כתוצאה משינוי שמתבסס על בן או בת הזוג שלכם.

 

החזר מס להורים לילדים עם צרכים מיוחדים

כל הורה זכאי לקבל נקודות מס לאורך 18 שנים מרגע לידת כל אחד מהילדים שלו. אך, ישנם מקרים בהם הילדים דורשים טיפולים נפשיים ופיזיים מיוחדים, במקרים אלו כוללים בתוכם את כלל הילדים עם הצרכים במיוחדים. בכדי להקל אפילו במעט על הנטל הכלכלי והנפשי שההורים שרויים בו, המדינה מעניקה במספר מקרים נקודת זיכוי במס נוספת על כל ילד שעומד בקריטריונים של ההגדרה של ילד בעל צרכים מיוחדים.

כחלק מההליך עליכם להנפיק שני טפסים, הראשון הינו הצהרה רפואית (טופס 127) ואילו השני הינו טופס 116 א' המציג את הבקשה שלכם לזיכוי בנקודות מס בשל קרוב נטול יכולת.

הורים רבים אינם מודיעים לזכותם לקבל נקודת זכות זו ולכן עשויים לקבל בהחזר מס אלפי שקלים לכל שנה שבה לא הגישו את הטפסים הרלוונטיים לקבלת נקודת הזכות.

 

החזר מס על החלפת עבודה

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לקבל החזר מס הינה החלפה של עבודה באמצע שנת מס. את תשלום המס מחשבים בצורה של חישוב ממוצע צפויי של הכנסות במהלך שנת המס הקרובה. החלפת עבודה, פיטורים וכל שינוי אחר בסטאטוס מצב העבודה של הפרט אינו מגולם בתשלומי המס המחושבים בתחילת השנה.

ישנם מקרים רבים בהם כתוצאה מהחלפת מקום העובדה השכר הכללי של העובד נפגע וכך נוצר מצב בו החישוב מתחילת השנה הינו מוטעה ואינו משקף את השכר השנתי של העובד. מקרים כאלו יכולים להתקיים אם האדם היה מובטל חלק מהשנה או אם השכר שלו בעבודה החדשה הינו נמוך מזה בעבודה הראשונה.

 

החזרי מס לעצמאיים

הביטוי המוכר ביותר בקרב עצמאיים הינו הוצאה מוכרת, היא כוללת בתוכה את כל ההוצאות המאפשרות להצהיר עליהן ובכך לקבל החזרי מס לעצמאיים אל מול ההכנסות של העסק. ישנה רשימה ארוכה מאוד של הוצאות אשר ניתן להגדיר בתור הוצאה מוכרת וכך להוזיל את תשלומי המיסים הנדרשים.

בתוך הרשימה נכללות הוצאות כמו הוצאות משרד, הוצאות על שימוש בטלפון (לצורך עבודה) ואף הוצאות שוטפות של הבית במקרים בהם הבית שלכם מהווה את המשרד שלכם.

 

החזר מס בשל ריבוי הכנסות

סיבה נוספת מוכרת מאוד לקבלת החזר מס הינה ריבוי משרות. אדם העובד במספר עבודות נדרשת לבצע תיאום מס וזאת לצורך העברת נקודות הזיכוי למשרה אחת והתאמה של אחוזי הניכוי אל מול שתי העבודות. במקרה בו העובד אינו מבצע את תיאום המס הנדרש עליו הוא צפוי לשלם על אחת מן העבודות מס הכנסה מירבי.

בהתאם לכך וגם במקרים נוספים בהם תכנון תיאום המס לא תאם לשכר שהתקבל בפועל במהלך השנה, תוכלו לדרוש החזר מס.

 

החזר מס מהפסדים

מי שהתחיל לעסוק בתחום ההשקעות, באשר הן, יודע כי ישנו סיכוי רב מאוד להפסיד סכומי כסף לא מבוטלים במהלך השנים, ואף יש שיגידו כי ברוב המקרים אתם עשויים להפסיד יותר ממה שתרוויחו. בדיוק בשל המקרים הללו, ישנה אפשרות לקבל החזר מס על ההפסדים ובכך לצמצם את ההפסד.

 

החזר מס על שנת שבתון

מורים רבים הן במערכת החינוך והן באקדמיה זכאיים לקבל שנת שבתון פעם ב-7 שנות עבודה. שנת השבתון מחושבת לפי שנת הלימודים ולכן היא מתחילה בחודש ספטמבר ונגמרת באוגוסט של אותה שנת לימודים. אך, מדובר מבחינת שנות מס בשתי שנים שונות. לכן, על ארבעת החודשים הראשונים של שנת השבתון המורה לא מקבל שכר אך משלם מס הכנסה ועל כן מגיע לו החזר מס על חודשים אלו.

חשוב לשים לב שמקרה בקשת החזר על סמך יציאה לשנת שבתון על העובד להגיש את הבקשה עד לסוף חודש אפריל של שנת השבתון אליה הוא יצא.

 

החזר מס מילואים

משרתי מילואים רבים הינם אנשים עובדים אשר בנוסף לעבודתם במשרה מלאה, נקראים לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל. במקרים רבים משך תקופת המילואים יכולה להגיע גם למעל חודש ימים במצטבר (ולעיתים אף ברצף). כתוצאה משירות המילואים, העובד פספס ימי עבודה ואף לעיתים חודשי עבודה. ואומנם הוא קיבל על ימים אלו החזר כספי מלא, אך הוא גם שילם עליהם את המס המלא אותו היה מלשלם אילו לא היה מזומן למילואים ועובד במשרה מלאה.

על כן, מי ששירת מספר רב של ימים במילואים, אך המשיך לשם מס הכנסה כמחושב בתחילת השנה זכאי להחזר מס על חודשי המילואים שביצע.

 

 




 

כתבות נוספות


תהליך פינוי דירה מאגרנות כפייתית
תופעת האגרנות הכפייתית היא הפרעה נפשית הגורמת לאנשים הלוקים בה, לאסוף ולאגור חפצים באופן אובססיבי. לרוב מדובר בחפצים שאין בהם באמת שימוש ובפועל הם יוצרים בתוך הדירה עומס, בלאגן והמון לכלוך.



ניסור וקידוח בבטון - מחירים, תהליכים והמובילים בתחום
כל מי שנפגש עם פרויקטי שיפוצים או בנייה מבין את החשיבות הרבה של שירותים מקצועיים של ניסור וקידוח בבטון. אבל מה מעמידים בפניו, כיצד מנהלים את התהליך, ואילו עלויות מוערכות?



מדוע כדאי להתקין מערכות סולאריות מסחריות
אין ספק כי העובדה שאנו חיים במדינה שטופת שמש מהווה יתרון משמעותי ביותר, משום שאנו תמיד יכולים ליהנות מאנרגיה סולארית בכל מקום וכמעט לכל אורך השנה. עובדה זו בוודאי משמעותית בהחלטה להתקין מערכות סולאריות מסחריות בבתי עסק, חברות, בנייני תעשייה, שטחים חקלאיים, וכד', ולכן אין זה פלא שהן הולכות ונעשות נפו...



הדרכים להובלת פריטים בודדים שכדאי לכם להכיר
מהי הובלה קטנה, מתי צריך לבצע אותה ומהן הדרכים המומלצות להוציא אותה אל הפועל? לפניכם כל מה שצריך לדעת כדי להוביל פריטים בודדים ודירות קטנות במחירים זולים ומשתלמים.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה