מגזין הומלס

כל מה שצריך לדעת על כתיבת צוואה

כל מה שצריך לדעת על כתיבת צוואה

לאורך החיים כל אדם צובר רכוש, בין אם כזה שהוא בעל ערך כספי ובין אם כזה שהוא בעל ערך רגשי ואישי. אחת הזכויות של אדם לאחר מותו הוא העברה של רכושו לפי רצונותיו ובקשתו. לצורך כך לכל אדם ישנה אפשרות להשאיר אחריו צוואה. כל המידע שצריך לדעת – במאמר הבא.

18/07/2021
פיננסים

 

 

מהי צוואה?

צוואה הינה מסך רשמי ומשפטי אשר מגדיר את חלוקת הרכוש של אדם לאחר פטירתו. הצוואה מגדירה באופן חד משמעי את רצונו של הנפטר והיא מחייבת על פי חוק.

חשוב לדעת שהחוק מגדיר את היורשים החוקיים של כל אדם, אך במצב בו קיימת צוואה אשר אינה כוללת את היורשים הללו מה שמחייב הינו כתב הצוואה בלבד וזה מעיד על החשיבות של הצוואה ויתר מכך על החשיבות שבכתיבה נכונה שלה. לצורך ביצוע התהליך מומלץ להשתמש בשירותיו של עורך דין צוואות וירושות, כך שלא יוותרו סימני שאלה או פרצות אשר יובילו לאי מימוש הצוואה.

 

מהם התנאים לעריכת צוואה תקינה?

בשביל שצוואה תהיה תקפה צריך לקיים את הצוואה בכתב, עם רישום של תאריך כתיבתה. צוואה בכתב צריכה להתבצע בכתב ידו של המצווה או בהדפסה. נוסף לכך, יש לקיים את חתימת הצוואה אל מול שני עדים אשר הם ובני זוגם אינם חלק מהיורשים כחלק מהצוואה.

אפשרות נוספת לקיום צוואה הינו קיום צוואה בעל פה, כאשר המצווה מגדיר בעל פה את רצונותיו מפני שני העדים. אך, העדיפות היא לערוך את הצוואה בכתב, כך שלא תהיה אפשרות למספר פירושים או שינויים בה.

 

מדוע חשוב להשאיר צוואה?

כפי שאמרנו לצוואה יש מעמד חוקי הגובר על החוק הכתוב והמוגדר בחוקי המדינה. לכן, בכדי למנוע מריבות בין היורשים החוקיים (בן או בת זוג, ילדים, הורים) וכדי להבטיח את העברת הרכוש בצורה המדויקת שהנפטר רצה חשוב לערוך את הצוואה מבעוד מועד ולוודא שקרובי המשפחה מכירים ויודעים על קיומה.

אנשים רבים מאמינים שבמשפחה שלהם לא תהיה מריבה על הרכוש והנכסים, אך המצב במקרים רבים משתנה ברגע שסכום כסף גדול או חפצי ערך עומדים על הפרק. כתיבת הצוואה והגדרה מדויקת של החלוקה תמנע את המריבות ואף את הקרע המשפטי שעשוי להיווצר כתוצאה מאי הסכמה על החלוקה.

 

מה הצוואה צריכה לכלול?

התשובה לתוכן הצוואה משתנה על פי גיל כותבי הצוואה, המעמד, המצב המשפחתי וכמות הנכסים והרכוש שיש בידיהם.

לדוגמה, אם מדובר בזוג צעיר עם ילדים קטנים, במקרים רבים בצוואה תכלול גם את הרצונות שלהם לגבי גידול הילדים וכן את בחירת האפוטרופוס. דוגמה נוספת הינה משפחה בעלת אמצעים רבים אשר בה יהיה חשוב מאוד להגדיר את החלוקה בין הנכסים.

חשוב מאוד שהצוואה תהיה ברורה וחד משמעית, עם חלוקה כמה שיותר מדויקת של הדברים. לדוגמה החוק מגדיר שכל ילד מקבל נתח שווה מהנכסים אך, במידה ותרצו שתכשיט, נכס או אף יצירת אומנות מסוימת יהיו בבעלותו של ילד ספציפי תדרשו לציין זאת באופן ברור ומובן.

כמו כן, בצוואה תוכלו להעביר חלק מהרכוש או הנכסים גם לנכדים, נינים, חברים ולכל מי שהוא אינו חלק מהיורשים החוקיים (על פי החוק). אף ניתן להעביר חלק מהנכסים לצדקה.

 

מתי כדאי לכתוב את הצוואה?

מדובר בשאלה המסובכת ביותר בכל הנוגע לנושא הירושות ויש לכך שתי סיבות. הסיבה הראשונה הינה העובדה שמדובר על נושא טעון מאוד שזוגות ואנשים רבים אינם רוצים לדון בו בשלבים מוקדמים של החיים. הסיבה השנייה הינה העובדה שככל המתבגרים ומתפתחים נוספים נכסים וגם ילדים נוספים לתא המשפחתי וכל שינוי כזה עשוי לדרוש את שינוי ועריכת הצוואה.

אך חשוב גם לזכור, שללא צוואה, הנכסים עשויים לעבור באופן חוקי לחלוטין להורים או לילדים של בני הזוג ובצורה זו להערים קשיים על בן הזוג שנותר. לכן, ברגע בו ישנם ילדים בתמונה וקיים לכל הפחות נכס אחד בבעלות המשפחה, חשוב לערוך כתב צוואה ולעדכן אותו אל מול שינויים כאלו ואחרים.

 

אצל מי מפקידים את הצוואה?

ראשית חשוב מאוד שהיורשים וקרובי המשפחה יכירו וידעו על קיומה של הצוואה. את הצוואה עצמה יש לשמור במקום בטוח, למשל בבית, אצל אחד מקרובי המשפחה, אצל עורך דין או בבית המשפט.

כפי שציינו ישנה חשיבות רבה מאוד לכך שקרובי המשפחה ידעו על קיום הצוואה, זאת כדי שהם יוכלו לדרוש את קיומה ולהוציא צו קיום צוואה. ללא הידע הזה, גם אם הצוואה תהיה קיימת לא ניתן יהיה לממש אותה.

 

שאלת כושר הדעת של הכותב הצוואה

אחת הסוגיות הגדולות ביותר בתחום הצוואות הינו כושר הדעת של כותב הצוואה. ישנם סיפורים על מטפלים שניצלו את האדם שטיפלו בו וגרמו לשנות את כתב הצוואה ומנגד ישנם סיפורים בהם אדם מבוגר ובודד שינה את צוואתו ללא ידיעת ילדיו בשל הניכור שחווה. כל אחד מאלו הוא סיפור קיצוני אך קיים וישנם מקרים קיצוניים פחות בהם השימוש בטיעון של חוסר כושר הדעת של כותב הצוואה עשוי לגרור את ביטול כתב הצוואה ושימוש בצוואה ישנה או בחלוקת הירושה לפי החוק ולא לפי צו הצוואה.

בשביל למנוע מקרים כמו אלו ניתן לפנות לפסיכוגריאטר אשר תפקידו לבחון האם כותב הצוואה הינו כשיר לביצוע ההליך. אישור מהסוג ברגע אמת עשוי למנוע מאבקי כוחות בין היורשים ולמנוע את היכולת להשתמש בטיעון אי הכשירות של כותב הצוואה בעת קיומה.

 

מה קורה כשהיורשים הם קטינים?

סוגייה נוספת שחשוב לתת עליה את הדעת בעת כתיבת הצוואה הינה ירושה לקטינים. קטינים אינם יכולים ברוב המקרים לרשת נכסים וממון ובדרך כלל הזכויות שלהם על הירושה מוקפאים עד להגיעם לבגרות.

לכן, חשוב מאוד לציין באופן מפורש מי יכול לנהל את הירושה שלהם עד להגעתם לגיל 18 וכיצד יש לנהל אותה. זאת כדי למנוע שימוש לרעה בירושה של הקטינים.

 

מידע נוסף הקשור בדין ומשפט ניתן למצוא באתר הנבחרת המשפטית.
 

כתבות נוספות


השקעה בנדל"ן באירופה למחזיקי דרכון מהאיחוד האירופאי
הגלובליזציה פותחת בפנינו הזדמנויות חדשות רבות, בכל רחבי העולם ובפרט באירופה - היבשת הקרובה ביותר אלינו וגם זו שנהנית מהרווחה הכלכלית הגבוהה ביותר. בין ההזדמנויות מתבלטות השקעות בנדל"ן.כל הסיבות לקבלת החזר מס מהמדינה
רבים מאיתנו מכירים את המס בתור התשלום שעלינו לשלם למדינה כל חודש בחודשו. אך מה שרבים לא יודעים הינה האפשרות לקבל החזרי מס וישנן סיבות ודרכים רבות לקבל החזר מס מהמדינה.בדיקות שכדאי לעשות לפני עסקת מקרקעין
עסקה בעולם הנדל"ן היא תמיד גדולה, מורכבת ומסועפת מאוד ומערבת בתוכה סכומי כסף גדולים ובהתאם לכך סיכונים שצריך לדעת איך לנהל מכדי להימנע מהפסדים כלכליים כבדים.דברים שחובה לדעת על פנסיית חובה
אין ספק שנרוויח את הפנסיה ביושר אחרי שנים של עבודה. אבל כדי שנוכל לממש את כל התכניות שלנו אנחנו צריכים כסף. הרי התרגלנו לרמת חיים מסויימת ויהיה לנו קשה עד בלתי אפשרי לחיות ללא הכנסה חודשית קבועה. אז מה חשוב לדעת כדי להגיע לרגע הנכסף?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle