מגזין הומלס / חיות מחמד

לברדור - כל מה שרציתם בכלב

לברדור - כל מה שרציתם בכלב

לברדור ובשמו המלא: לברדור רטריבר, הוא בין גזעי הכלבים הפופולריים ביותר בעולם ולא במקרה. הלברדור ניחן במגוון יכולות מרשימות וביניהן: היכולת לשמש כבן לוויה נאמן, כלב שירות, כלב טיפולי, ככלב תערוכות, ככלב גישוש, או כלב הצלה.

כלבי לברדור במצב בריאותי מיטבי נהנים מאוד מפעילות ספורטיבית לרבות: הליכה, שחייה, ריצה, וכן הלאה. כל המאפיינים הללו למעשה הופכים את כלבי הלברדור לכלבי משפחה נפלאים ומבוקשים מאוד.

19/07/2021

לברדור - מאפיינים בולטים

כלבי לברדור הם כלבים גדולים יחסית בגובה שנע בין 54 ס"מ ועד 62 ס"מ (כתלות במין הכלב). משקלם של כלבי לברדור הוא בין 29 ק"ג ועד 36 ק"ג (גם בהתאם למין). כלבי לברדור מגיעים ב - 3 צבעים: צבע שחור, צבע צהוב ובגוון חום שוקולדי. ללברדור יש פרווה כפולה עם שתי שכבות, כאשר שכבת הפרווה התחתונה היא רכה ומבודדת, והשכבה החיצונית קצרה יותר, נוקשה ומגוננת. לכלבי לברדור יש נטיה להשיר פרווה בכמויות גדולות יחסית. לכן חשוב להבריש את פרוותם בתדירות גבוהה יחסית של אחת לשבוע. לברדורים חיים בממוצע בין 10 שנים ל - 13 שנים.

 

ההיסטוריה של גזע הלברדור

מקורו של גזע הלברדור בקנדה. כלבים אלו שימשו ככלבי עבודה שסייעו לדייגים בעבודתם, על ידי כך שנהגו לקפוץ לאגם על מנת להשיב לדייגים את רשתות הדיג שהטילו למימיו. בשלהי המאה ה - 18 כמה כלבי לברדור יובאו לאנגליה, בזכות האינסטינקטים המפותחים שלהם, יכולותיהם המרשימות ככלבי עבודה, וטבעם הנוח.

בשנת 1903 תועד הלברדור לראשונה באופן רשמי, בידי התאחדות הכלבנות האנגלית, ובשנת 1917 נרשם רשמית כגזע על ידי ההתאחדות האמריקנית. קיימים שני סוגים של כלבי לברדור: לברדור אמריקאי, ולברדור אנגלי. הלברדור האמריקאי הוא גבוה וצר יותר מהלברדור האנגלי, שהוא עבה וכבד יותר.

 

לברדור - למי הוא מתאים?

כלבי לברדור נחשבים ככלבים נהדרים עבור משפחות עם ילדים גדולים. כאשר מדובר בגור לברדור, הוא פחות מתאים למשפחה עם תינוקות ופעוטות, לאור האנרגטיות והשובבות הרבה של הגור. לברדור הוא גם כלב שמתאים במיוחד לרווקים או לזוגות צעירים, שיכולים לאפשר לו לבלות הרבה בחיק הטבע ובטיולים בחוץ. גם קשישים פעילים, שנוהגים לצאת להליכות ארוכות יכולים להנות מחברתו של לברדור כפרטנר לפעילות הגופנית שלהם.

כלבי לברדור משתלבים היטב הן בסביבה חקלאית וכפרית והן בסביבה עירונית. הם מסתדרים היטב בבתים עם חצרות ובדירות קטנות כאחד. עם זאת חשוב לסייג ולומר שכלב לברדור זקוק לאינטראקציה רבה עם בעליו ולכן לא יתאים למחיה בחצר במרחק מבני משפחתו האנושיים.

לברדורים אינם מתמודדים היטב עם בדידות וזקוקים לגירויים פיזיים ומנטליים יומיומיים, על מנת שלא להשתעמם. לברדור משועמם עלול להשחית רהיטים וחפצים רבים בסביבתו. לכן אנשים שאינם יכולים להעניק לכלב הלברדור שלהם את תשומת הלב והפעילות שהוא כה זקוק לה, מוטב שיאמצו כלב מסוג אחר.

 

לברדור – תכונות אופי

לברדור הוא גזע עדין, נבון ונאמן במיוחד, ששואף תמיד לרצות את בעליו. הם נהנים ללמוד וקל לאלף אותם, אולם כאשר בעליהם אינם משדרים מספיק סמכות או אינם מקפידים על שגרת אימונים פיזיים ומנטליים בעקביות, כלב הלברדור עלול לפתח בעיות התנהגות. הלברדורים מסתדרים היטב עם ילדים וכלבים אחרים, ונוטים להיות מגננתיים במיוחד כלפי בני משפחתם.

 

גידול ואילוף של כלבי לברדור - כללים וטיפים 

לברדור הוא כאמור גזע שזקוק להמון חום ואינטראקציה עם האנשים שמגדלים אותו. למרות שהלברדורים נחשבים בבגרותם לכלבים רגועים, חשוב לדעת כי לברדור צעיר (עד גיל 3 בממוצע) מתקשה להישאר לבדו למשך שעות ארוכות. השעמום והבדידות של כלב לברדור צעיר שהושאר לבדו ללא גירויים מתאימים (כמו צעצועים), עשויים לבוא לכלל ביטוי בהרס של רכוש וחפצים בבית ובחצר, ובבליעה של עצמים שונים, שיכולה להסתיים בנזק לכלב שמחייב התערבות כירורגית.

לכן יש להתחיל בתהליך האילוף בכלבי לברדור בשלב מוקדם ככל הניתן, ולא פחות חשוב מכך - לגלות סבלנות רבה ועקביות בתהליך. לברדור שבעליו מצליחים להפעיל אותו כהלכה בשגרה, הוא כלב משפחה נוח שכיף לשהות במחיצתו. אך בהיעדר גירויים מספקים, הלברדור עלול להסב נזקים עצומים לביתכם מתוך שעמום. זה פשוט הטבע שלהם והיכולת לטפח הרגלים בריאים ומשמעת בכלב, תלויה בעיקר בכם.

 

לברדור – טיפוח ובריאות


כך תשמרו על כלב הלברדור שלכם בריא ומטופח לאורך שנים:טיפוח

אף שכלבי לברדור הם כלבים יחסית נוחים לטיפוח, ישנם כמה דברים שיש להקפיד עליהם בהקשר זה:

1.להבריש, להבריש, ושוב פעם - להבריש!


כלבי לברדור משירים פרווה בכמויות מסחריות ובפרט בתקופות המעבר. לכן כדאי מאוד להבריש את פרוותם בתדירות גבוהה ובאמצעות מברשת מתאימה, אלא אם מתחשק לכם לרפד את הריהוט והבגדים שלכם בשערות של הכלב.

 

2. מקלחת לאחר טבילה במקווה מים


הלברדורים מאוד אוהבים לטבול בבריכות, בים ובכל מאגר מים שיקרה בדרכם. חשוב מאוד לקלח אותם באופן מיידי לאחר שטבלו בבריכה, בים, או בכל מאגר מים אחר, על מנת לנקות מפרוותם שאריות של לכלוך, מלח, או כלור, שעלולים להזיק לעור ולפרווה של הכלב שלכם.

 

3. ניקוי אוזניים

לכלבי לברדור יש נטיה לפתח דלקות אוזניים בעקבות חשיפת האוזן ללחות. מסיבה זו חשוב להקפיד ולייבש את אוזני כלב הלברדור שלכם באופן יסודי לאחר שהוא טובל במים. בנוסף יש לנקות את אוזניו באופן תדיר בעזרת כלי מיוחד לניקוי אוזניים לכלבים בהתאם להמלצות הוטרינר שלכם.

 

 

תזונה

הלברדור גם מאוד אוהב לאכול, והם תמיד ינסו לאכול משהו. לכן חשוב תמיד לשים לב לחפצים אשר מפוזרים בסביבת הכלב, ובמיוחד למזון אליו יש לו גישה, וכן יש לדאוג שהלברדור שלכם לא יפתח בעיית השמנה – תזונה נכונה ופעילות הם המפתח למניעת בעיה זו.

 

פעילות גופנית

קיימות מגוון אפשרויות לפעילויות שונות אשר באמצעותן ניתן לסייע לכלבי לברדור לפרוק אנרגיה פיזית ומנטלית. טיולים ארוכים עם הכלב למשך כ - 30 דקות מדי יום, בתדירות של פעמיים ביום לפחות, היא בסיס טוב לשמירה על לברדור עם מזג נוח ונינוח. לברדורים נהנים מאוד ממים ולכן גם שחייה היא פעילות מעולה שניתן לעזור לכלב לפרוק אנרגיה באמצעותה.

לברדור יהנה לרוץ גם לצד אופניו של בעליו (החל מגיל שנה וחצי / שנתיים), לטייל בחיק הטבע, להצטרף לשיט ביאכטה או סירה, לשחק בכדור, וגם להשתתף בפעילות הכוללת מתקני אג'יליטי לכלבים. כמובן, יש לבדוק מול הוטרינר שמצבו הבריאותי של הכלב מאפשר לו לבצע פעילויות שונות, לפני שמתחילים.

 

 

5 עובדות מעניינות שלא ידעתם על לברדור

להלן 5 עובדות מרתקות על כלבי לברדור שאולי לא הכרתם:

 

  1. לברדור הוא בין גזעי הכלבים הכי נפוצים ופופולריים בארץ ובעולם בכלל.
  2. כלבי לברדור שימשו במקור ככלבי ציד, הודות ליכולת השחייה המצוינת שלהם וחוש הריח המפותח שהם ניחנו בו.
  3. כלבי לברדור מאוד אוהבים מים ונוטים לקפוץ לכל שלולית וכל בריכה, גם כשהיא בוצית. למרבה המזל, ניתן לנקות את פרוותם בקלות יחסית.
  4. גזע הלברדור ידוע במזגו הטוב והנוח, ובסבלנותו כלפי ילדים.
  5. ללברדורים רמת אינטליגנציה גבוהה ביותר שמאפשרת לאלף אותם בקלות מרובה, לכן הם גם פופולריים בשימוש ככלבי נחייה עבור עיוורים.

 

לסיכום

כלבי הלברדור רטיבר הם גזע אהוב ופופולרי מאין כמוהו, ולא לחינם. אלו הם כלבים בעלי שילוב יוצא דופן בין תבונה, חברותיות, אומץ לב, נאמנות ויופי מיוחד.

 אם אתם או ילדיכם סבורים שתוכלו לשחק עם הכלב, להפעיל אותו ולעזור לו לפרוק אנרגיה בפעילויות מחוץ לבית, אין ספק שתוכלו ליהנות מבן בית נאמן ואהוב למשך שנים רבות.

מעוניינים לצרף אל משפחתכם לברדור נחמד? מצאו את הלברדור שלכם בלוח חיות מחמד של הומלס
 

כתבות נוספות


רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים
רועה בלגי הידוע גם בשם "מלינואה" (על שם העיר הבלגית "מאלין" שבה הוא נוצר לראשונה), הינו כלב נבון, נאמן, ופעיל, המתאים לשימוש הן ככלב עבודה בתנאים מסוימים, והן ככלב מחמד.צ'או צ'או - כלב מלחמה מונגולי מיוחס
הסינים והמונגולים אולי מתווכחים מי גילה אותו ראשון, אבל היום אפשר למצוא כלבי צ'או צ'או בכל העולם, אצל אנשים שפשוט אוהבים לגדל אותם.תרופות לכלבים - המדריך המלא
במידה וכלבך האהוב סובל מבעיה וטרינרית, הוטרינר שלך עשוי לרשום עבורו תרופה אחת או יותר שנועדו להקל בתסמינים ולסייע לו להחלים. במדריך שלפניך נדון בכל מה שצריך לדעת על תרופות לכלבים: סוגי תרופות נפוצים וההתוויות שלהן, תופעות לוואי אפשריות, וכללי בטיחות במתן תרופות, שיסייעו לך לשמור על בריאותו של הכלב ש...אוכל לחתולים - המלצות לקניית אוכל לחתולים
לכל חתול יש הרגלים משלו ואוכל אחר שמתאים וטוב לו. אתם רוצים תמיד להיות בטוחים שהוא אוכל כראוי, המשקל שלו תקין וכי הוא נהנה מאיכות חיים נאותה.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה