מגזין הומלס / חיות מחמד

מלטז - בובה של כלב

מלטז - בובה של כלב

מלטז הינו גזע זעיר של כלבי שעשועים. כלבי מלטז פופולריים מאוד בזכות יופיים וגודלם הקטנטן, והם נחשבים כסמל סטטוס עבור אנשים רבים בעולם.אף שמקור כלבי המלטז הוא באירופה, יש לגזע שורשים עתיקים למדי ויש שיאמרו שמקורם של כלבים אלו אף במצרים העתיקה.

19/07/2021

 

 לכלבי מלטז פרווה לבנה והם מאוד מזכירים במראם כלבי פודל. לכלבים אלו ראש קטן ועגול בצורתו, עיניים גדולות בצבע שחור ואף כהה ופחוס שנוטה להתבהר בהיעדר חשיפה לשמש. פרוות המלטז היא ארוכה ובעלת מרקם משיי. הפרווה מכסה את כל הגוף של המלטז עד הזנב.  

 

מלטז ומלטז ננסי - מה ההבדל?

המלטז הוא כלב זעיר, עם שיער גולש, חלק וארוך שצבעו לבן. אוזניהם שמוטות וקטנות ואפם קטן, כהה וכפתורי. משקלם של כלבי מלטז נע בין 2.5 ק"ג ועד 4 ק"ג.  גובהם נע בין 20 ס"מ ל - 25 ס"מ.  לכלבי מלטז מראה בובתי מתוק להפליא ולכן הם פופולריים במיוחד.

אף שאנשים רבים מעוניינים בכלב מלטז ננסי, בפועל ישנו רק סוג אחד של כלבי מלטז.

ההבדל בין כלבי המלטז, טמון במשקלו של הכלב, כאשר טווח המשקל התקין לכלבי מלטז עשוי להשתנות בהתאם למדינת המקור שלו. לצורך העניין, התקן האמריקני לכלבי מלטז, הוא עד ל - 4 קילוגרמים, לעומת התקן האירופאי שעומד על 5 קילוגרמים.

היות ומדובר על גזע קטן ממילא, כלבי מלטז שמשקלם נע בין 2.5 ל - 3 קילוגרמים נחשבים לכלבי מלטז ננסי. אולם הלכה למעשה מדובר באותו הגזע.

תוחלת החיים של כלבי המלטז היא בין 12 ל - 15 שנים.

 

ההיסטוריה של גזע המלטז

מלטז נחשב לגזע הכלבים העתיק ביותר, מקרב הגזעים הקטנים שמשתייכים לקטגוריית "כלבי צעצוע" (Toy dogs). מקור הגזע הוא באי מלטה שם הוא נראה לראשונה סביב שנת 300 לפני הספירה. גזע המלטז החל להתפשט בעולם, כאשר מלחים אשר הגיעו ממלטה למדינות אחרות באירופה הביאו עימם כלבי מלטז.

לקראת המאה ה - 14 כלבי מלטז הגיעו לאנגליה והפכו פופולריים בבתי אצולה בממלכה. בשנת 1888 זכו כלבי המלטז להכרה של ההתאחדות האמריקנית לכלבים, ובשנת 54' של המאה העשרים, הוכרו גם בידי הפדרציה הצרפתית. לישראל הגיע גזע המלטז לראשונה בשנת 79', והם הפכו פופולריים מאוד בארץ בתוך זמן קצר.

 

מלטז - למי הוא מתאים?

מלטז הוא גזע קטן ומתוק אך הוא לא מתאים כל כך למשפחות עם ילדים קטנים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלילדים צעירים יש נטיה להתייחס לכלבים קטנים בתור צעצוע, ולכן הם עלולים ללא כוונה להזיק לכלב המלטז (לדרוך עליו, להפיל אותו או להחזיקו בעוצמה רבה מדי).

כלבים אלו זקוקים לטיפול מסור וזהיר, ולכן כלבי מלטז מתאימים יותר עבור משפחה עם ילדים גדולים ועדינים יותר או לבית של מבוגרים בלבד.

כלבי מלטז מסוגלים להסתדר עם בעלי חיים אחרים בבית, כאשר מרגילים אותם לנוכחותם כבר מגיל צעיר. יחד עם זאת, מלטזים אינם מודעים לכך שהם קטנים, ולכן חשוב להגן עליהם פן יתחילו לריב עם כלבים גדולים מהם. זה עלול להסתיים רע מאוד עבור המלטז.

משום שכלבי מלטז ניחנו בשיער שדומה יותר לשיער אנושי מאשר לפרווה,  הם נחשבים לכלב היפואלרגני שמתאימים לאנשים שיש להם אלרגיות לכלבים מסוגים אחרים.

 

מלטז – תכונות אופי

מלטז נחשב כגזע שקל ונעים לגדל כחלק מהמשפחה. יש להם אופי נפלא וכיפי, ועליזות טבעית שהופכת אותם נהדרים ככלבי משפחה. מאחר וכלבי מלטז אינם זקוקים להוצאת אנרגיה מרובה מאוד, ניתן לגדלם גם בבית וגם בסביבה עירונית. מחד, כלב מלטז שמח מאוד להישאר בביתו במהלך מרבית שעות היממה. אולם מאידך, כלבים אלו גם נהנים מאוד ממשחק עם הבעלים שלהם. כמו כן, מלטזים נחשבים ערניים מאוד כלפי רעש בסביבתם ונוטים לנבוח ולהתריע לבעליהם כשמישהו מתקרב לביתם.

 

גידול ואילוף של כלבי מלטז - כללים וטיפים  

כלבי המלטז ידועים בתור כלבים אינטליגנטים מאוד, שמבינים היטב מה בעליהם רוצים מהם. המלטזים נהנים ללמוד פקודות, אם כי הקשב שלהם עשוי להיות קצר טווח. זהו גזע בעל אופי נוח למדי שנוטה להיות צייתן מול בעליו ולשתף פעולה באופן כמעט מלא.

 

 

מלטז – טיפוח ובריאות


כך תשמרו על כלב המלטז שלכם בריא ומטופח לאורך שנים:


טיפוח

לכלבי המלטז יש שיער גולש וארוך שחשוב להקפיד ולטפח בצורה עקבית. גם אם המלטז שלכם מסופר, עדיין חשוב להקפיד על טיפוח פרוותו כדי שתראה נקיה ומבריקה לכשתצמח מחדש. חשוב לזכור שבשונה מגזעים רבים אחרים, פרוותם של כלבי המלטז היא למעשה לא פרווה רגילה אם כי שיער, הדומה באיכותו לשיער אנושי.

שיערם של כלבי מלטז איננו נושר, לכן ניתן ואף רצוי לקלח אותם בתדירות גבוהה. מומלץ להקפיד על רחיצת כלב מלטז בתדירות של אחת לשבועיים. לאחר המקלחת יש לייבש את שיערו של הכלב עם פן, אך להקפיד על מרחק מתאים על מנת שהכלב לא יסבול מכוויות או נזק לשיערו בשל חשיפה מופרזת או ממושכת מדי לחום.

חשוב להקפיד על סירוק של פרוות המלטז באופן יומיומי כדי שלא יווצרו בה קשרים. יש לבצע את הסירוק כשהשיער לח על מנת למנוע את שבירותו. לעניין זה חשוב מאוד להשתמש במסרקים, תכשירים ומברשות מתאימות, על פי המלצת הוטרינר.

 

תזונה

כלבי מלטז ניחנו בקיבה רגישה והם מעט בררנים בכל הנוגע לאוכל. בדומה לגזעים רבים אחרים של כלבים קטנים, כלבי מלטז נוטים גם הם לפתח בעיות שיניים. החדשות הטובות הן שבעזרת תזונה מתאימה ניתן בהחלט לשמור על בריאותם. יש להקפיד להזין את הכלב במזון טעים במיוחד המותאם לכלבים קטנים, ומכיל רכיבים תזונתיים חיוניים המסייעים לשמור על איכות הפרווה ובריאותה, ושיפור בפעילות מערכת העיכול של המלטז.

 

פעילות גופנית

מלטז הוא גזע המאופיין בשובבות רבה, עירנות ופעלתנות. לכן כדאי לאפשר לו ליהנות מטיולים ארוכים מחוץ לבית, ולאפשר לו לשחק ולפרוק אנרגיה. חשיפה מבוקרת לכלבים אחרים (כמו בגינות כלבים, למשל) מאפשרת למלטז להתחבר עם אנשים וכלבים אחרים, וזה יכול לתרום להפחתת רמת התוקפנות של הכלב ולהפוך אותו נינוח ושקט יותר בבית.

 

6 עובדות מעניינות שלא ידעתם על מלטז

להלן 6 עובדות מרתקות על כלבי מלטז שאולי לא הכרתם:

  1. כלבי מלטז מאוד אוהבים תשומת לב ובלעדיה עלולים לסבול מחרדת נטישה.

  2. למרות שהם נראים עדינים, מדובר למעשה בכלבים שובבים ועירניים מאוד גם בחייהם הבוגרים, ונבחנים לא קטנים.

  3. גזע המלטז הוא למעשה הכלאה בין 2 גזעי כלבים הידועים כחכמים במיוחד - כלבי פודל וכלבי ספנייל. כלבי מלטז ניחנים בתבונה רבה, מה שהופך אותם נוחים מאוד לאילוף.

  4. רצונם של כלבי המלטז לרצות את בעליהם, מאפשר ללמד אותם בקלות יחסית טריקים רבים, כמו עמידה על 2 הרגליים.

  5. כלבי מלטז אוהבים לנשנש שאריות מהרצפה. מסיבה זו כדאי ללמד אותם לאכול אך ורק את המזון שאתם מגישים לו.

  6. כאשר כלב מלטז מתרגשים או נחשפים לאלרגנים הם פוצחים בסדרת התעטשויות, שעשויות להשמע כמו נחירות, צפצופים או קולות של חנק. כאשר זה קורה ניתן להקל על הכלב על ידי חסימה עדינה של אפו, ולאפשר לו לנשום מהפה.

 

 

לסיכום

מלטז הוא גזע של כלב שעשועים קטנטן, חכם וחברותי, המתאים לגידול גם בבתים וגם בדירות קטנות יותר בסביבה עירונית, הודות לגודלו הזעיר ואופיו הנוח יחסית. כלבי מלטז הם כאמור כלבים שקל למדי לגדל, אולם יש להקפיד על שגרת הטיפוח שלהם על מנת לשמור על יופיים ובריאותם לאורך זמן.

כלבי המלטז אוהבים מאוד לקבל תשומת לב מבעליהם, ובעזרת חינוך נכון הם יכולים להפוך לכלבי משפחה נפלאים וכיפיים במיוחד. אם אתם חולמים על חבר קטן על ארבע, שיהיה קומפקטי, חברותי, נמרץ ושמח, מלטז הוא הגזע המושלם עבורכם.

 

 

 רוצים לצרף אל משפחתכם מלטז? כנסו אלינו ללוח חיות מחמד של הומלס בו תוכלו למצוא גם כלבים לאימוץ מכל הגזעים. 

 

 

 
 

כתבות נוספות


אוכל לחתולים - המלצות לקניית אוכל לחתולים
לכל חתול יש הרגלים משלו ואוכל אחר שמתאים וטוב לו. אתם רוצים תמיד להיות בטוחים שהוא אוכל כראוי, המשקל שלו תקין וכי הוא נהנה מאיכות חיים נאותה.צ'או צ'או - כלב מלחמה מונגולי מיוחס
הסינים והמונגולים אולי מתווכחים מי גילה אותו ראשון, אבל היום אפשר למצוא כלבי צ'או צ'או בכל העולם, אצל אנשים שפשוט אוהבים לגדל אותם.רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים
רועה בלגי הידוע גם בשם "מלינואה" (על שם העיר הבלגית "מאלין" שבה הוא נוצר לראשונה), הינו כלב נבון, נאמן, ופעיל, המתאים לשימוש הן ככלב עבודה בתנאים מסוימים, והן ככלב מחמד.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle