מגזין הומלס / חיות מחמד

גולדן רטריבר - כלבלב עם לב זהב

גולדן רטריבר - כלבלב עם לב זהב

גולדן רטריבר (Golden Retriever) הוא בין גזעי הכלבים היותר פופולריים בארץ ובעולם, ולא במקרה. מדובר בגזע נוח וחברותי במיוחד, מה שהופך את גידולם של כלבים אלו כחיות מחמד לחוויה לכל המשפחה. אם חלמתם לאמץ חבר על ארבע שיהיה שותף נאמן לחיים שתוכלו לאהוב ולקבל ממנו אהבה בחזרה, כלבי גולדן רטריבר הם יופי של בחירה.

מערכת הומלס 19/07/2021

כלבי הגולדן רטריוור ידועים באינטליגנציה יוצאת הדופן שלהם, שבזכותה הם מבוקשים מאוד גם בתור כלבי עבודה. כלבי גולדן רטריבר משמשים גם ככלבי שירות או כלבים טיפוליים ומקובל מאוד להסתייע בהם גם ככלבי נחייה לעיוורים. כלבי הגולדן ידועים ככלבים ממושמעים ונוחים יחסית לאילוף, טובים עם ילדים ובעלי טבע מסתגל אך מגונן.

 

גולדן רטריבר - מאפיינים בולטים

גולדן רטריבר הוא כלב בגודל בינוני עד גדול, עם נוכחות מרשימה וכוח רב. לכלבי הגולדן פרווה גלית צפופה בגוון שנע בין זהוב ללבן, שאורכה בינוני או ארוך. סממני ההיכר הבולטים של הגזע, מלבד צבע הפרווה ואורכה, הם בית חזה רחב, גב ישר, מבנה גולגולת רחב וחוטם ארוך שקצהו שחור. אוזניו של הגולדן הן שמוטות וארוכות, והוא מזכיר מאוד במאפייניו החיצוניים כלבי לברדור.

משקלם של כלבי גולדן רטיבר נע בין 25 ו - 35 ק"ג. גובהם הטיפוסי הוא הין 54 ו -61 ס"מ, ותוחלת חייהם נעה בין 10 ועד 15 שנים.

ההיסטוריה של גזע הגולדן רטריבר

מקורם של כלבי גולדן רטריבר הינו בסקוטלנד. גזע זה החל להיות פופולרי בסקוטלנד ואנגליה בשלהי המאה השמונה עשרה, שם הם שימשו בעיקר ככלבי ציד שנועדו לסייע לציידים בעבודתם. במרוצת השנים הוכלאו כלבי הגולדן רטיבר המקוריים עם גזעי כלבים אחרים - כלבי ספנייל מים וכלבי סטר, וכך קיבלו את צבע פרוותם ויתר מאפייניהם החיצוניים, כפי שאנו מכירים אותם כיום.

 

למי מתאים גולדן רטריבר ?

כלבי גולדן רטריוור יכולים להתאים גם לגידול בבתים צמודי קרקע עם שפע של שטחים פתוחים בסביבתם, וגם בבנייני דירות בסביבה עירונית. אולם מדובר בגזע שמאוד נקשר לבעליו, ולכן איננו מסתגל בשום פנים ואופן למחיה לבדו בחצר. לגולדן רטריבר חשוב מאוד להיות בקרבת "הלהקה" שלו - כלומר, קרוב לבני המשפחה האנושיים שלו וכאשר משאירים כלב כזה לבד, הוא עשוי להיכנס לדיכאון. חשוב לציין כי הגולדן בכל מקרה פחות מתאים לשמש ככלב שמירה מפאת אופיו השובב.

בהקשר זה, נזכיר שגולדנים מצריכים מחויבות מצד בעליהם להשקעה באילוף, במשחקים ובטיולים ארוכים שיאפשרו להם לפרוק אנרגיה. זאת משום שמדובר בכלבים מאוד פעילים ושובבים יחסית, ומבלי שתינתן להם תשתית שתאפשר להם לפרוק אנרגיה באופן יומיומי, הם עלולים להשתעמם ולגרום נזקים לריהוט ואביזרים שונים בביתם או בחצרם של בעליהם.

לכן אם אתם אנשים עסוקים ולא בטוחים שתוכלו להעניק לכלב שתאמצו תשומת לב מרובה ולהפעיל אותו במידה הנדרשת, ייתכן וגזע זה פחות מתאים עבורכם.

בנוסף, יש להיות מודעים מראש לעובדה שכלבי גולדן רטריבר נוטים להשיר פרווה רבה. לכן אנשים שאינם מעוניינים בפרווה על הרהיטים, הבגדים, והסביבה הביתית שלהם, ידרשו להבריש אותו בתדירות גבוהה, או לאמץ כלב עם פרווה קצרה יותר.

 

גולדן רטריבר – תכונות אופי

גולדן רטריבר הוא לא במקרה בין גזעי הכלבים הפופולריים ביותר בין משפחות בישראל ובחו"ל. מדובר בכלב שאוהב מאוד אנשים, ידידותי מאוד, חברותי, ממושמע יחסית (אם דואגים לאלף אותו כמובן), וכזה שמאוד משתדל לרצות את בעליו. הגולדנים חברותיים וסבלניים בדרך כלל גם כלפי ילדים וחיות מחמד נוספות שחיות בבית.

 

גידול ואילוף של כלבי גולדן רטריבר - כללים וטיפים  

כפי שהזכרנו קודם לכן, הגולדנים הם כלבים נוחים יחסית לאילוף, משום שהם אינטליגנטיים מאוד, קולטים מהר, מאוד משתדלים לרצות את בעליהם וסקרנים. מתוקף היותם גרגרנים לא קטנים, קל למדי להשתמש במזון כאמצעי אילוף יעיל עם כלבים מסוג גולדן רטריבר, ולהגיע לתוצאות מרשימות להפליא. הגולדנים גם נהנים במיוחד לעבוד ושמחים ללמוד וליישם הוראות.

כלב גולדן רטריבר שעבר אילוף יכול לשמש בתור כלב נחייה לאדם עיוור, או כבעל חיים לתמיכה רגשית עבור בעלי צרכים מיוחדים. לכלבי הגולדן יש גם חוש ריח מפותח ביותר, ולכן במקרים רבים נהוג לאלף אותם לעבודה ככלב לאיתור סמים ואמצעי לחימה בכוחות ביטחון ושיטור.

 

גולדן רטריבר – טיפוח ובריאות

כך תשמרו על הגולדן רטריבר שלכם בריא ומטופח לאורך שנים:


טיפוח

אף שכלבי גולדן רטריבר הם כלבים יחסית נוחים לטיפוח, ישנם כמה דברים שיש להקפיד עליהם בהקשר זה:

 1. להבריש, להבריש, ושוב פעם - להבריש!
  כלבי גולדן רטריבר משירים פרווה בכמויות מסחריות ובפרט בתקופות המעבר. לכן כדאי מאוד להבריש את פרוותם בתדירות גבוהה ובאמצעות מברשת מתאימה, אלא אם מתחשק לכם לרפד את הריהוט והבגדים שלכם בשערות של הכלב.

 2. מקלחת לאחר טבילה במקווה מים
  הגולדנים מאוד אוהבים לטבול בבריכות, בים ובכל מאגר מים שיקרה בדרכם. לפרוותם של כלבי הגולדן צפיפות גבוהה ובזכות כך היא נחשבת עמידה למים, אך עם זאת, חשוב מאוד לקלח אותם באופן מיידי לאחר שטבלו בבריכה, בים, או בכל מאגר מים אחר, על מנת לנקות מפרוותם שאריות של לכלוך, מלח, או כלור, שעלולים להזיק לעור ולפרוות הכלב.

 3. ניקוי אוזניים
  לגולדנים יש נטיה לפתח דלקות אוזניים בעקבות חשיפת האוזן ללחות. לכן חשוב להקפיד ולייבש את אוזני הגולדן שלכם באופן יסודי לאחר שהוא טובל במים. בנוסף יש לנקות את אוזניו באופן תדיר בעזרת כלי מיוחד לניקוי אוזניים לכלבים בהתאם להמלצות הוטרינר שלכם.

תזונה

שמירה על כלב הגולדן שלכם במשקל תקין ובריא, תסייע בשמירה על בריאותו הכללית.

 

פעילות גופנית

חשוב להקפיד להוציא את כלב הגולדן רטריבר לטיול ארוך (רצוי 30 דקות לפחות) בתדירות של לפחות 3 פעמים כל יום. הגולדן ישמח לקחת חלק בכל פעילות אקטיבית וספורטיבית שבה תשתפו אותו, אולם חשוב במיוחד לוודא כי בשנתיים הראשונות לחייו של הגור אינכם מעמיסים עליו פעילות רבה מדי שעלולה לשבש את תהליך הגדילה שלו.

לכן בכל הנוגע לפעילות הגופנית של הכלב, יש להתייעץ קודם כל עם הוטרינר. ניתן כמובן לקחת גור גולדן  לטייל על הדשא ולהליכות קלות, אך לא להתחיל עם קפיצות, ריצות ופעילות מאומצת מדי לפני שהוא מגיע לגיל שנתיים.

 

 

6 עובדות מעניינות שלא ידעתם על גולדן רטריבר

גולדן רטריבר הוא כלב נפלא שלא קשה מדי לגדל ולחנך, כאמור.

להלן 6 עובדות מרתקות על כלבי הגולדן שאולי לא הכרתם:

 1. כלבי גולדן רטריבר הם גורים די היפראקטיביים ושובבים בחודשי חייהם הראשונים, וזה מצריך סבלנות מצד הבעלים שלהם.
 2. הגודלנים סקרנים מאוד מטבעם, והם הופכים מיושבים יותר בגיל מאוחר יחסית בהשוואה לגזעים אחרים (גיל 3 בממוצע).
 3. לגולדן רטריבר לוקח זמן ממושך להשלים גם את תהליך הצמיחה הפיזית שלו (כשנתיים בממוצע).
 4. כלבי הגולדן רטריבר הם חובבי ספורט ומצליחים לנצח בתחרויות כלבים רבות הודות ליכולותיהם המפותחות ככלבים צייתנים, זריזים ותחרותיים
 5. כלב גולדן ניחן בחוש ריח מפותח ביותר ולכן נעשה בגזע זה שימוש נרחב במבצעים לאיתור סמים ואמצעי לחימה.
 6. כלבי גולדן רטריבר הם כמו שואב אבק בהתנהגותם - אין חתיכת מזון שלא יעוטו עליה ולכן יש להיזהר מכך שהכלב שלכם לא יאכל דברים שעלולים להזיק לו.

 

לסיכום

הגולדנים הינם כלבי משפחה חברותיים, נאמנים ואהובים. מדובר כאמור בגזע ידידותי ביותר גם כלפי בני אדם וגם כלפי כלבים אחרים.

לא במקרה משמשים כלבי גולדן ככלבי נחייה במקרים רבים – הם נוחים לאילוף, בעלי אינטליגנציה גבוהה וחוש ריח מפותח מאוד. אז אם אתם מעוניינים לצרף חבר על ארבע למשפחה שלכם, גולדן רטריבר הוא הבחירה המושלמת עבורכם.

 

 

 מחפשים לצרף אל משפחתכם גולדן רטיבר מושלם? כנסו אלינו ללוח חיות מחמד של הומלס בו תוכלו למצוא גם כלבים לאימוץ מכל הגזעים.



מערכת הומלס

 

כתבות נוספות


תרופות לכלבים - המדריך המלא
במידה וכלבך האהוב סובל מבעיה וטרינרית, הוטרינר שלך עשוי לרשום עבורו תרופה אחת או יותר שנועדו להקל בתסמינים ולסייע לו להחלים. במדריך שלפניך נדון בכל מה שצריך לדעת על תרופות לכלבים: סוגי תרופות נפוצים וההתוויות שלהן, תופעות לוואי אפשריות, וכללי בטיחות במתן תרופות, שיסייעו לך לשמור על בריאותו של הכלב ש...



רועה קווקזי - נאמן, חזק ואמיץ!
כלב הרועים הקווקזי אומן לאורך אלפי שנים לשמור על עדרי כבשים ולא לסגת אפילו אם מגיע דוב, או זאב, אבל כיום הוא כלב משפחתי נאמן, שיגן על המשפחה שלו מכל איום אפשרי. אז אם אתם חושבים להיות בעליו הגאים של רועה קווקזי - גזע עם שורשים חזקים וגאים בפני עצמו, הנה מה שאתם צריכים לדעת.



בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם
בורדר קולי נחשב ככלב הרועים הכי טוב בעולם. מדובר בכלב חכם בצורה יוצאת דופן, שנהנה לרצות את בעליו ולבצע משימות שונות שניתנות לו. הבורדר קולי הוא גם כלב פעיל מאוד שנהנה להשליט סדר בסביבתו.אם אתם מוכנים להשקיע בגידול כלבכם, בהפעלתו, במיצוי האינטליגנציה שלו ובאילופו באופן עקבי, הרי שאימוץ של כלב בורדר ק...



קבליר קינג צארלס ספנייל - כלבי האצולה הבריטית
יש לו אופי נוח, מראה מלבב ונטייה למשחקים, שאהובה על כולם. לאורך ההיסטוריה הוא גדל בחצרות מלכות, בעיקר בבריטניה ולכן הוא נחשב כלב אצילי ומבוקש.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle