מגזין הומלס / חיות מחמד

בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם

בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם

בורדר קולי נחשב ככלב הרועים הכי טוב בעולם. מדובר בכלב חכם בצורה יוצאת דופן, שנהנה לרצות את בעליו ולבצע משימות שונות שניתנות לו. הבורדר קולי הוא גם כלב פעיל מאוד שנהנה להשליט סדר בסביבתו.אם אתם מוכנים להשקיע בגידול כלבכם, בהפעלתו, במיצוי האינטליגנציה שלו ובאילופו באופן עקבי, הרי שאימוץ של כלב בורדר קולי הוא בחירה מצוינת עבורכם.

מערכת הומלס 19/07/2021

 

קצת על בורדר קולי 

בורדר קולי הינו כלב בגודל בינוני בעל פרווה כפולה וארוכה. פרוותם של כלבי בורדר קולי מגיעה ב - 2 סוגים: פרווה חלקה וקצרה, או פרווה גסה יותר ומחוספסת באורך בינוני ארוך, שנעה בין מרקם גלי ושטוח. לכלבי בורדר קולי חוטם ארוך ואוזניים זקורות במרבית המקרים.

צבע פרוותם של כלבי הבורדר קולי הוא: שחור לבן, חום לבן, בלו מרל (אפור עם גוונים שונים של שחור ולבן), רד מרל (אפור עם גוונים שונים של חום ולבן), או טרי קולור (3 צבעים). משקלם של כלבי בורדר קולי נע בין 12 ק"ג ועד 20 ק"ג, גובהם בין 46 ס"מ ועד 56 ס"מ, ותוחלת החיים שלהם היא בין 10 ל - 14 שנים.

כלבי בורדר קולי הפכו מבוקשים מאוד בעולם ובארץ הודות ליופיים, מידותיהם הפיזיות הבינוניות, נאמנותם כלפי בני משפחתם האנושיים, ונכנותם לעבוד. הם בעלי יכולת ריכוז מדהימה, אך מנגד, כשהם משעוממים הם מסוגלים גם לזרוע הרס רב בסביבתם. 

 

ההיסטוריה של גזע הבורדר קולי

מקורם של כלבי בורדר קולי בסקוטלנד ובאנגליה. כלבים אלו בראשית דרכם שימשו ככלבים לרעיית צאן עוד בימי המאה ה - 18. התיעוד הראשוני של כלב מסוג בורדר קולי התבצע בשנת 1906, אולם רק בשנת 1915 כלבי הבורדר קולי נרשמו באופן רשמי בתור גזע המוכר בשם זה בסקוטלנד ואנגליה, ובשנת 1995 הגזע הוכר רשמית גם בידי התאחדות הגזעים האמריקאית.

 

בורדר קולי - למי הוא מתאים?

בורדר קולי הוא גזע אנרגטי מאין כמוהו ובעל אינטליגנציה גבוהה ביותר. לכן הוא נזקק לגירויים מנטליים תמידיים מצד הבעלים שלו. כלבי בורדר קולי נוטים לנוירוטיות מסוימת כאשר אין להם מספיק הזדמנויות לפרוק את האנרגיה שלהם. לכן כאשר מותירים אותם לבד בבית הם עלולים להסב נזק לריהוט ולחפצים שונים. מסיבה זו, חשוב ביותר להפעיל את כלב הבורדר קולי בשגרה ולאפשר לו לפרוק אנרגיה רבה מדי יום בטיולים ומשחקים בחוץ.

אי לכך אם אינכם חובבי פעילות פיזית, בורדר קולי הוא גזע שעשוי פחות להתאים עבורכם. הדבר נכון אף אם אתם מתגוררים בדירה, אלא אם מישהו מבני הבית נמצא בדירה באופן קבוע, ויכול להפעיל את הכלב על מנת שלא ישתעמם ויתחיל לנבוח ולהשחית את סביבתו.

 

בורדר קולי – תכונות אופי

הבורדר קולי נתפס בתור כלב מדהים לגידול כחלק מהמשפחה. הוא בן בית נבון ונאמן המצטיין ביכולות למידה מופלאות ביחס למרבית זני הכלבים, ומסתדר היטב גם עם ילדים, במרבית המקרים. כאמור לעיל, בורדר קולי הוא גזע מאוד אקטיבי ומכאן שהוא זקוק לבעלים שידעו להפעיל אותו באופן יומיומי. אולם כאשר לא מספקים לכלב בורדר קולי מספיק אתגרים פיזיים ומנטליים, האנרגיה הגבוהה שלו עלולה לבוא לידי ביטוי כפגיעה ברכוש, נביחות, תוקפנות, והתנהגות הרסנית מסוגים אחרים.

הבורדר קולי נחשב כיום כגזע הכלבים החכם ביותר, ולכן פוטנציאל האילוף שלו הוא גבוה למדי. יחד עם זאת, לגזע זה יש גם נטיה לבדוק גבולות מול בעליו כל הזמן ולכן יש להקפיד על עקביות בתהליך האילוף.

 

גידול ואילוף של כלבי בורדר קולי - כללים וטיפים

כאשר מדובר בבורדר קולי, מומלץ להתחיל בתהליך האילוף בהקדם האפשרי, כלומר כבר מגיל 8 שבועות. ככל שממתינים לגיל מאוחר יותר עם האילוף של כלבי בורדר קולי, כך גדלים הסיכויים לכך שהם יהפכו עיקשים ומאתגרים יותר לאילוף.

לכן יש להתחיל לחשוף את הבורדר קולי לבני המשפחה והילדים, לבעלי חיים אחרים בבית ומחוץ לו, לרעש, לסביבתו החדשה ולאנשים זרים, כבר מתום ימים ספורים לאחר הגעתו של הגור לביתכם.

כמובן, יש להקפיד לבצע זאת בהתחלה רק בסביבת הבית והחצר שלכם, עד למתן כלל חיסוני החובה לגור, ורק לאחר מכן לצאת לטיולים בשטחים חיצוניים ולהפגיש את הכלב עם כלבים אחרים.

 

למותר לציין שכלבי בורדר קולי בדרך כלל משתפים פעולה עם תהליך האילוף, נהנים לבצע הנחיות וקולטים מהר. עם זאת, יש להציב להם גבולות ברורים מאחר וכלבים אלו נוטים להיות עיקשים.


אף שבורדר קולי הוא כלב ששואף מטבעו לרצות את בעליו, בתור גזע של כלבי רועים הם "מתוכנתים" לפעול באופן עצמאי. זהו חלק מהטבע שלהם והקסם המיוחד שלהם, ולכן רצוי ללמוד  לקבל את עצמאותם וללמוד כיצד להשתמש בה בתהליך האילוף, במקום להילחם בה.

 

בסופו של דבר, כלב בורדר קולי שיוענקו לו תשומת לב מספקת והמון אהבה כבר מגיל צעיר, נוטה להפוך לבן לוויה נאמן, הקשור מאוד לבעליו ומגונן עליהם בכל מצב. 

 

בורדר קולי – טיפוח ובריאות

כך תשמרו על כלב הבורדר קולי שלכם בריא ומטופח לאורך שנים:


טיפוח
חשוב להקפיד על הברשת פרוותו של כלב הבורדר קולי שלכם בתדירות של לפחות 2 פעמים בשבוע, וזאת בכדי להסיר פרווה מתה ולהפחית מנשירת הפרווה. כמו כן, חשוב לבדוק את אוזני הכלב לפחות פעם בשבוע ולנקות אותן לפי הצורך, כמו גם לצחצח את שיני הכלב בתדירות גבוהה, ולהקפיד על קציצת ציפורניו אחת למספר שבועות.

 

תזונה
שמירה על כלב הבורדר קולי שלכם במשקל תקין ובריא, תסייע בשמירה על בריאותו הכללית.

 

פעילות גופנית

בורד קולי הוא כלב רועים מגזע מאוד אקטיבי וחובב פעילות עצימה. לכן מומלץ לשלב כלבי בורדר קולי שמצב בריאותם מאפשר זאת, בפעילות הגופנית היומיומית שלכם - בין אם מדובר בהליכה ממושכת בת חצי שעה עד 45 דקות, ריצה, או כל התעמלות אחרת. מומלץ לשחק עם כלב הבורדר קולי פעמיים ביום על מנת לספק לו גם את הגירוי המנטלי לו הוא כה זקוק.

רק כשהבורדר קולי מסיים לפרוק את האנרגיה הגבוהה שלו, הוא מסוגל להפוך לכלב ביתי נינוח, ולרבוץ ברוגע לצד בעליו.

 

5 עובדות מעניינות שלא ידעתם על בורדר קולי

להלן 5 עובדות מרתקות על כלבי בורדר קולי שאולי לא הכרתם:

  1. בורדר קולי הוא גזע תגובתי ורגיש במיוחד, ולכן הוא מגיב באופן כמעט אוטומטי לכל הוראה מצד בעליו.

  2. ככלב רועים, לבורדר קולי יש נטיה להגיב לכל תזוזה בסביבתם, בין אם מדובר בילדים, חיות אחרות, כלי רכב ועוד. לכן מסוכן לאפשר לבורדר קולי לשוטט בחופשיות ורצוי לגדר את סביבת הבית שבו הוא חי.

  3. בורדר קולי מטבעו "מתוכנת" לכנס עדרים, ולכן כשהוא נחשף למשחק רועש ותזיזתי בין ילדים, הוא עשוי להגיב בנביחות וניסיון לרדוף אחריהם מתוך רצון לקחת חלק במשחק.

  4. כלבי בורדר קולי עלולים להפוך לביישנים אם לא משחקים עמם ומפגישים אותם בשלב מוקדם מספיק בחייהם עם כלבים אחרים. לכן יש לעשות זאת כבר משלב הגורות של הכלב.

  5. אף שכלבי בורדר קולי בדרך כלל אינם נוטים לשוטט, האינטליגנציה הגבוהה שלהם ויצר הסקרנות הטבעי שהם ניחנו בו, עלולים להפוך אותם לאמני בריחה מיומנים.

 

לסיכום

בורדר קולי הוא גזע נבון ביותר, חברותי ואנרגטי במיוחד. אם יש לכם בית גדול ואתם מוכנים לגידול כלב שזקוק להפעלה יומיומית והוצאת אנרגיה מרובה, אין ספק שכלב בורדר קולי הוא התשובה.

 

 

 מחפשים לצרף אליכם לחיים בורדר קולי אנרגטי ? כנסו אלינו ללוח חיות מחמד של הומלס בו תוכלו למצוא גם כלבים לאימוץ מכל הגזעים.

 מערכת הומלס

 

כתבות נוספות


איך למצוא מזון כלבים במחיר משתלם
בעלי חיות מחמד, ובכלל זה כלבים, אמורים לדאוג לכל מחסורם. כלבים נחשבים לבני בית ולחלק בלתי נפרד מהמשפחה ויש צורך לטפל בהם היטב, לדאוג להם לאוכל ומזון מתאים, לצאת איתם לטיול, לספק להם טיפול רפואי וכדומה. אין זה משנה איזה סוג כלב הנכם מחזיקים, הדבר הבסיסי הנדרש הוא לספק לו מזון כל צרכו.טסים לחול? כך תספקו לכלב בית חם
אם אתם טסים בקרוב לחו"ל או נעדרים מהבית לתקופה ארוכה, חשוב כי לפני הכול תארגנו בית חם או מקום נעים ונוח, בו יוכל לשהות הכלב שלכם. איך לבחור כזה מקום? למה חשוב לשים לב? כל מה שחשוב לדעת על בחירת פנסיון לחבר הכי טוב שלכם.שיצו - הכלב של הקיסר
אם יש לכם שיצו בבית, אולי כדאי שתדעו - מדובר על כלב עם מעמד של קדוש (לפחות בסין של ימי קדם) ולכן, סביר להניח, שגם היצור הקטן, שאולי ברגע זה ממש מרחרח לעצמו את הטוסיק, שייך לשושלת אצילית, שהתחילה מכלב קיסרי עם מעמד גבוה יותר מזה של רוב בני העם הסיני.רועה קווקזי - נאמן, חזק ואמיץ!
כלב הרועים הקווקזי אומן לאורך אלפי שנים לשמור על עדרי כבשים ולא לסגת אפילו אם מגיע דוב, או זאב, אבל כיום הוא כלב משפחתי נאמן, שיגן על המשפחה שלו מכל איום אפשרי. אז אם אתם חושבים להיות בעליו הגאים של רועה קווקזי - גזע עם שורשים חזקים וגאים בפני עצמו, הנה מה שאתם צריכים לדעת.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle