מגזין הומלס / חיות מחמד

רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים

רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים

רועה בלגי הידוע גם בשם "מלינואה" (על שם העיר הבלגית "מאלין" שבה הוא נוצר לראשונה), הינו כלב נבון, נאמן, ופעיל, המתאים לשימוש הן ככלב עבודה בתנאים מסוימים, והן ככלב מחמד.

19/07/2021

 

גזע הרועה הבלגי פותח במקור על ידי וטרינר מבלגיה שהיה מעוניין ביצירת גזע כלבים מקומי, בסופה של המאה ה - 18. אולם בנוסף לסוג הרועה הבלגי הזה, למעשה ישנם 2 סוגים של כלבי רועה בלגי, הנקראים לקנוואה וגרוננדל. שני הזנים הללו קרויים אף הם על שם הכפרים בבלגיה שבהם הם פותחו.

רועים בלגיים הם כלבי עבודה חזקים, אנרגטיים, עיקשים מעט אך עשויים ללא חת. בזכות תכונותיהם אלו, הם שימשו בתור כלבי עבודה כבר במהלך מלחמת העולם הראשונה, וגם כיום כלבי רועה בלגי פופולריים מאוד בשימוש ככלבי שמירה וחבלנות המשרתים בצבא וככלבים לאיתור סמים ואמל"ח ביחידות משטרתיות.

 

רועה בלגי - מאפיינים בולטים

גודלו של כלב הרועה הבלגי הוא בינוני גדול. משקלו נע בין 25 ק"ג ל - 35 ק"ג, גובהו 55 ס"מ עד 66 ס"מ והם חיים בין 12 ל - 14 שנים. מדובר בגזע גבוה יחסית וספורטיבי במיוחד, שניחן בפרווה חלקה באורך בינוני קצר, חוטם ארוך, אוזניים מחודדות וזקורות, וזנב ארוך. לכלבי רועה בלגי פרווה כפולה בעלת 2 שכבות, עם מרקם מחוספס מעט.

פרוותם הכפולה מאפשרת להם להתמודד עם עבודה בתנאי מזג אוויר משתנים. באזור הצוואר יש לרועים הבלגיים פרווה ארוכה יותר מבשאר הגוף היוצרת מעין רעמה קטנה. צבעה של פרוות הרועה הבלגי נע בין גוונים של חום אדמדם ויש להם מעין מסיכה שחורה על פניהם ואוזניים בצבע שחור.

 

ההיסטוריה של גזע הרועה בלגי

מקורו של גזע הרועה הבלגי הוא אי שם בסופה של המאה ה - 18, כאשר וטרינר מבלגיה החליט שברצונו לפתח גזע כלבים בלגי. גזע זה שהפך פופולרי ככלב עבודה, שמירה ומלחמות, השתלב אט אט גם ככלב משפחה בבתים רבים. בהמשך לכך, הוקם בבלגיה מועדון של מגדלי רועים בלגיים שהחלו להכווין את גידולו.

בנוסף על גזע הרועה הבלגי המקורי שידוע בשם מלינואה, על שם העיר הבלגית שבה פותח לראשונה, ישנם כאמור 2 סוגים אחרים של כלבי רועה בלגי, ששמם ניתן להם על בסיס שמם של הכפרים באזור בריסל בבלגיה: רועה בלגי מסוג גרוננדל ורועה בלגי מסוג לקנוואה.

 

רועה בלגי - למי הוא מתאים?

כלבי מלינואה זקוקים לגבולות ולחוקים מאוד ברורים בשילוב אתגרים מנטליים. לכן הם לא בהכרח יתאימו לכל בית. רועה בלגי מסוג מלינואה הוא כלב שלרוב מסוגל להסתדר מצוין עם ילדים, בהנחה והוא גדל בסביבתם כבר מגיל הגורות שלו, ומקבל חינוך מתאים. עם זאת חשוב לזכור כי כלבי המלינואה הם כלבי רועים במהותם, ולכן יש להם נטיה טבעית לרדוף אחר יצורים שמתרוצצים ואף לנגוס בהם קלות. זה כולל גם ילדים.

למותר לציין שזוהי התנהגות שאין לעודד בשום פנים ואופן ויש לאלף את הרועה הבלגי כדי שידע גבולות. אולם מאחר ואילוף הוא תהליך, יש להביא בחשבון שכלבי מלינואה יתאימו יותר למשפחות בעלות ילדים גדולים שכבר מסוגלים להבין כיצד להתנהל מול כלבי רועה בלגי כראוי. הרועים הבלגיים ניחנים ביצר שמירה חזק, ומתאימים במיוחד עבור בית עם חצר, שם יוכלו להתרוצץ ולפרוק אנרגיה.

 

רועה בלגי – תכונות אופי

רועה בלגי הינו כלב עבודה במהותו. יש לגזע זה אופי חזק ביותר ואנרגיה רבה שהם חייבים לפרוק באופן יומיומי ובפעילות ספורטיבית נמרצת, אחרת הם עלולים להיות חסרי מנוחה ולהשתולל בבית. מסיבות אלו, כלבי רועה בלגי עלול להיות מאתגר למדי לגידול עבור אנשים חסרי ניסיון בגידול כלבים ולמי שאין לו הרצון או היכולת להשקיע בתהליך אילוף מתמשך.

רועים בלגיים זקוקים לגבולות ולחוקים ברורים, כאמור, ויש להפעיל אותם ולספק להם אתגרים פיזיים ומחשבתיים מדי יום. אילוף ולמידת טריקים מסייעים מאוד להפוך את הגזע האנרגטי הזה ממושמע ומסופק יותר. כלבי מלינואה נוטים להיות טריטוריאליים מאוד, ונאמנים מאוד כלפי בני ביתם. זאת בעוד שכלפי זרים הם חשדנים, ואף מגננתיים.

רועים בלגיים הם כלבים עצמאיים מאוד המסתדרים בכוחות עצמם, גם כאשר בני המשפחה האנושיים שלהם לא נמצאים בבית במשך שעות. בהקשר זה נציין כי אף שניתן לגדל כלבי רועה בלגי בחצר מגודרת היטב, וחרף עצמאותם והיותם כלבים פחות תלותיים מגזעים אחרים, הם בכל זאת זקוקים לאינטראקציה ותשומת לב רבה "מהלהקה" שלהם - קרי, בני משפחתם האנושיים.

 

גידול ואילוף של כלבי רועה בלגי - כללים וטיפים

כלבי רועה בלגי עלולים להיות תוקפניים למדי כלפי בעלי חיים שאינם מכירים. לכן אם מגדלים כלבי מסוג זה בבית שיש בו חצר, חובה להקפיד לגדר היטב את סביבת החצר (גם לגובה) על מנת להימנע ממצב בו הכלב קופץ החוצה ללא פיקוח, או זוכה לביקורים מכלבים אחרים שעשויים לפלוש לו לחצר. זה עלול להסתיים לא טוב. כלבי מלינואה הם כאמור, כלבים חכמים ביותר ומסיבה זו הם נוחים למדי לאילוף. עם זאת, מאחר ומדובר בגזע אינטליגנטי במיוחד, הם נוטים לדעתנות ועיקשות מסוימת.

רועים בלגיים אינם מצייתים באופן עיוור לבעליהם, ולפיכך יש להקפיד על אילופם כבר מגיל מוקדם. אילוף מוקדם של כלבי מלינואה מאפשר ללמד אותם גבולות וצייתנות. כמובן, יש להקפיד על תהליך אילוף שמבוסס על חיזוקים חיוביים ולא על נזיפות, היות והרועים הבלגיים הם כלבים רגישים.

 

רועה בלגי – טיפוח ובריאות


טיפוח

יש להבריש את פרוותו של הכלב אחת לשבוע בכדי להסיר שיערות מתות, ובתקופות נשירה מומלץ להברישה גם פעמיים בשבוע. חשוב בנוסף גם לקצוץ את ציפורני הכלב אצל הוטרינר בהתאם לצורך, להקפיד על צחצוח שיניים תדיר שלו, ולדאוג שהאזניים שלו ישארו יבשות ונקיות כדי שלא יתפתחו דלקות וזיהומים.

 

תזונה
התזונה המתאימה ביותר לכלבי רועה בלגי היא מזון יבש איכותי שניתן לכלב מדי בוקר וערב. חשוב כמובן להימנע מהאכלת יתר או הרעבה כדי לשמור על כלבכם במשקל בריא, התומך בבריאותו התקינה.

 

פעילות גופנית

כלבי רועה בלגי הם כאמור כלבים פעלתנים מאוד, ולכן הם זקוקים להזדמנויות רבות להוצאת אנרגיה. טיול רגלי בשכונה לרוב לא יספיק להם למטרה זו, ולכן, יש לאפשר להם לרוץ ולשחק בשטחים פתוחים על בסיס יומי. כלבי מלינואה הם פרטנרים נפלאים לכל פעילות ספורטיבית כמעט, בין אם מדובר בהליכה למרחקים ארוכים, ריצה, משחקי כדור ועוד. רועים בלגיים הם אצנים מוכשרים שמסוגלים לרוץ בקלות גם 5 ק"מ ויותר. אולם יש להקפיד על בדיקת בריאותו של הכלב אצל הוטרינר כדי לוודא שאין כל מגבלות שמונעות ממנו לקחת חלק בפעילות פיזית עצימה.

 

5 עובדות מעניינות שלא ידעתם על רועה בלגי

להלן 5 עובדות מרתקות על כלבי רועה בלגי שאולי לא הכרתם:

 

  1. מקורו של שם הגזע "מלינואה" הוא בעיר מאלין שבבלגיה.
  2. כלב הרועים הבלגי הוא במקור גזע שפותח למטרת רעיית צאן.
  3. כיום כלבי מלינואה מתפקדים ככלבי לחימה ושירות ביחידות כלבנים וכוחות ביטחון בכל העולם. הם משתלבים בהצלחה ככלבי גישוש, כלבי שמירה, כלבי תקיפה, וכלבים לגילוי אמל"ח.
  4. כלבי מלינואה מתאימים במיוחד למשימות שדורשות יכולת של כלב עבודה והמון חוכמה.
  5. במדינת ישראל כלבי הרועה הבלגי נמצאים בשימוש בצבא ובמשטרה, ככלבי שמירה ואיתור, בעיקר.

 

לסיכום

הרועה הבלגי הוא גזע נבון, נאמן ואמיץ במיוחד, שנעשה בו שימוש רב לצורכי עבודה, אולם הוא יכול גם להשתלב ככלב משפחה אהוב. אולם אם אתם מעוניינים לאמץ חבר נאמן וחכם על ארבע שיהפוך לחלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי שלכם, יש להיערך מראש לצורך בתהליך אילוף של הרועה הבלגי, על מנת להבטיח שישתלב בהצלחה במשפחה.

 

מעוניינים לצרף אל משפחתכם רועה בלגי מיוחד ? כנסו אלינו ללוח חיות מחמד של הומלס בו תוכלו למצוא גם כלבים לאימוץ מכל הגזעים.

 
 

כתבות נוספות


בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם
בורדר קולי נחשב ככלב הרועים הכי טוב בעולם. מדובר בכלב חכם בצורה יוצאת דופן, שנהנה לרצות את בעליו ולבצע משימות שונות שניתנות לו. הבורדר קולי הוא גם כלב פעיל מאוד שנהנה להשליט סדר בסביבתו.אם אתם מוכנים להשקיע בגידול כלבכם, בהפעלתו, במיצוי האינטליגנציה שלו ובאילופו באופן עקבי, הרי שאימוץ של כלב בורדר ק...צ'או צ'או - כלב מלחמה מונגולי מיוחס
הסינים והמונגולים אולי מתווכחים מי גילה אותו ראשון, אבל היום אפשר למצוא כלבי צ'או צ'או בכל העולם, אצל אנשים שפשוט אוהבים לגדל אותם.קאנה קורסו - כלב עוצמתי ואתלטי
קאנה קורסו, או קיין קורסו, הוא כלב עבודה שאוהב להשאיר עסוק. זהו גזע איטלקי מסורתי, שפיתחו אותו כדי לשמור על רכוש ולצוד חזירי בר. לכן יש לו אופי מיוחד ומאפיינים נוספים, שחשוב להכיר, אם אתם מתכננים לגדל קאנה קורסו.ביטוח חיות מחמד – המדריך המלא
כל מי שמגדל חיית מחמד כגון כלב או חתול יודע כמה היא יכולה להיות חלק ממשי מהבית. בדומה לבני משפחה אחרים, גם לכלבים וחתולים יש צרכים כולל צרכים רפואיים ואנחנו תמיד שואפים לתת להם את הטיפול הטוב ביותר. בניגוד לבני אדם המשלמים ביטוח בריאות, ביטוח לאומי ובמקרים רבים ביטוחים נוספים, טיפולים רפואיים של כלב...


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle