מגזין הומלס / חיות מחמד

צ'יוואווה - צעצוע עם אופי

צ'יוואווה - צעצוע עם אופי

פנים תינוקיות מתוקות, גוף קטנטן והבעה תמימה יכולים להטעות אתכם לגבי האופי האמיתי של כלבי צ'יוואווה, אבל בתוך האריזה הזעירה, מסתתרת המון אנרגיה שמחכה להתפרץ. מי הם כלבי הצ'יוואווה ומה כדאי לדעת עליהם למי שחושב לגדל אותם?

27/07/2021

 

צ'יוואווה מכל הלב

מי שמכיר כלבי צ'יוואווה יודע, שלא קשה לאהוב אותם.

הם קטנטנים וחמודים, יש להם פני תינוק מתוקים, הם שובבים ומצחיקים והם גם אוהבים תשומת לב, אהבה, משחקים וכל מה שעושה שמח.

יש גזעים שונים של צ'יוואווה, אבל זה שאנחנו מתמקדים בו היום הוא הגזע עם השיער הקצר והאופי השובבי, זה שנובח אבל לא נושך.

 

גודל ומראה

כלבי צ'יוואווה ממוצעים מגיעים למשקל של 3 - 7 קילו בבגרות, אם כי כלבים שרוצים להיות גזעיים באופן רשמי, יכולים להגיע עד מתחת ל 6 קילו. הם מגיעים לגובה של עד 8 ס"מ, יש להם ראש מעוגל וחמוד, מזכיר תפוח בצורתו וגם נקרא כך. האף שלהם מחודד רק מעט ולכן יש לו מראה שממש קשה לעמוד בפניו.

במקרים מסוימים, לגורים של צ'יוואווה יש נקודה רכה בחלק העליון של הגולגולת, אשר נסגרת עם ההתבגרות - כמו אצל תינוקות אנושיים.

יש לטפל בעדינות באוזני הצ'יוואווה כשהוא גור, כדי שהן ישארו זקופות ויפות גם כשהוא מתבגר, אם כי זווית קלה של קיפול היא בהחלט מקובלת בעת מנוחה ורגיעה.

 

עיניים שאומרות הכל

יש להם עיניים עגולות מלאות מבע. לכן, אפשר לגלות הרבה על האופי שלהם, רק על ידי התבוננות לתוך העיניים. בין שתי העיניים יש רווח גדול ובדרך כלל הצבע של העיניים הוא שחור, אם כי יש גם כלבי צ'יוואווה עם עיניים בהירות.

לכלבי צ'יוואווה בהירים יש בדרך כלל גם אף בהיר, אך לכהים יש אף שחור.

יש להם גוף חזק ושרירי, אך קטן מאוד. הם יותר ארוכים מאשר גבוהים, אם כי אצל זכרים הגוף קצר יותר מאשר אצל נקבות.

הרגליים הקדמיות צריכות להיות ישרות, קצרות ומרובעות ואילו הרגליים האחוריות - שריריות ודקיקות. כפות הרגליים קטנטנות ועדינות, הזנב בדרך כלל מסתלסל כלפי מעלה ובקושי נוגע בגב הכלב.

צבעי הצ'יוואווה משתנים בהתאם לאורך השיער. כלבים עם שיער קצר הם בדרך כלל גם בהירים יותר ואילו אלה עם השיער הארוך עשויים להיות כהים יותר.

גווני השיער של כלבי צ'יוואווה נעים בין שחור, לבן, שמנת, חום בהיר, חום כהה, ועוד.

אפשר לפגוש כלבי צ'יוואווה זעירים, או כלבי צ'יוואווה קצת יותר גדולים מהרגיל, אבל חשוב לציין כי מדובר על טווח רחב של כלבי צ'יוואווה רגילים ואין באמת גזע של כלב צ'יוואווה ננסי, או ענק.

 

אופי שאי אפשר לעמוד בפניו

למרות הגודל והמראה המתוקים להדהים, המאפיין החשוב באמת של כלבי צ'יוואווה הוא האופי המיוחד שלהם.

זהו כלב אנרגטי ושובב, מלא חיים וגילויי אהבה לבעלים, מאמן ומגונן מאוד על בני המשפחה שלו ומתנהג ממש כמו כלב ענק בגוף קטן.

יש להם לפעמים יותר אומץ משכל והם מסוגלים לפרוץ בנביחות עזות גם על כלבי ענק, שיכולים לטרוף אותם בביס.

אבל בדיוק התכונה הזו, היא שהופכת אותם גם לכלבי שמירה מצוינים - על אף גודלם, שכן הנביחות שלהם יכולות להרחיק גם את הפורץ הנחוש ביותר.

 

קצת היסטוריה

כלבי צ'יוואווה מגיעים כנראה במקור מסיביר דווקא. משם הם התפשטו ונכנסו גם ליבשת אמריקה - לחלקה הצפוני מן הסתם.

הם נותרו ביבשת אמריקה מבודדים לאורך אלפי שנים, בזכות הבידוד הגיאוגרפי הטבעי של היבשת - עד שהגיעו האירופאים.

הכלבים הקטנים נלקחו לאירופה ואף התערבו גנטית עם גזעים אחרים שהובאו לאמריקה על ידי האירופאים, עד כדי כך שכיום כמעט שלא ניתן למצוא כלבי צ'יוואווה בעלי חתימה גנטית נקייה.

 

למי מתאים לגדל צ'יוואווה?

האישיות הענקית של הכלב הזעיר הופכת אותו חביב על אנשים רבים, ללא מאפיין מסוים.

הם אוהבים להיות עסוקים וקרובים למשפחה שמגדלת אותם. הם הולכים אחר הבעלים שלהם כמעט לכל מקום, אוהבים לצאת איתם לטיולים ולהצטרף אליהם לכל יציאה אפשרית מהבית - גם לקניות.

הם בני לוויה חביבים במיוחד, לומדים מהר ויש להם אופי תחרותי. משום כך, אילוף של כלבי צ'יוואווה יכול להיות משימה מהנה במיוחד.

יחד עם זאת, כדי לעודד אותם לפעול לפי פקודה, חשוב לתת להם חיזוקים חיוביים בצורת חטיפים, חיבוקים, ליטופים ומילים טובות. יחס קשה עשוי לגרום להם להתעלם, או לעשות בדיוק את ההיפך ממה שאתם רוצים.

למרות האמור מעלה, חשוב לזכור כי מדובר על כלב קטן. זה אומר שהם יכולים להיכנס לכל מקום, לברוח בקלות דרך פתח קטן בגדר ואם להיפצע בקלות על ידי כלבים גדולים יותר.

מומלץ לקחת צ'יוואווה הביתה, אם יש לכם בבית ילדים גדולים - מעל גיל 8, שלא יפצעו בטעות את הכלב העדים במהלך משחק פרוע. חשוב לדאוג לחבר את הכלב עם האנשים החשובים בבית ובחיים שלכם, כדי לשמור על יחס ידידותי כלפי אורחים, מבקרים וחברים.

חשוב גם לזכור כי הם לא ממש מודעים למגבלת הגודל שלהם ולכן יכולים להסתבך בצרות, אם לא שומרים עליהם היטב בזמן טיול בחוץ, או שהיה בחצר הבית.

 

 צ'יוואווה ומה שכדאי לדעת

 • אם אתם קונים צ'יוואווה גזעי, הקפידו לבקש אישור על מצבם הבריאותי בדגש על מחלות לב
 • צפו לשותפות ארוכת טווח - צ'יוואווה יכול להגיע לגיל מופלג של 18 שנה
 • הם נוטים לרעוד כשהם מפחדים או מתרגשים, או כשקר להם. הקפידו לצייד אותם בביגוד חם לכלבים לימים קרים.
 • חשוב לחנך אותו להיות חברותי מגיל צעיר, כדי למנוע תוקפנות כלפי כלבים אחרים
 • אסור להשאיר אותם בחוץ ללא השגחה! הם יכולים בקלות להיטרף על ידי חיה גדולה, אפילו על ידי עוף דורס.
 • הם לא ממש מתאימים למשפחה עם ילדים קטנים, כי הם עדינים מאוד ועלולים להיפגע בעת משחק פרוע.
 • חשוב לשמור על ניקיון האוזניים הרגישות שלהם.
 • הם זקוקים לפעילות גופנית של 20-30 דקות מדי יום, בהליכה, או במשחק.
 • הם צריכים להיות עסוקים, אחרת יעסיקו את עצמם בהרס של חפצים שונים בבית.

 

בריאותם של כלבי צ'יוואווה

אין להם בעיות בריאות מיוחדות, אבל כמו כל כלב גזעי, עלולות להתעורר בעיות שונות.

כדי להימנע ככל האפשר מקניית כלב חולה, או בעל פגם גנטי, הקפידו לפנות רק למגדלים שנותנים תנאים טובים לכלבים שלהם, מקפידים לתת להם טיפולים רפואיים, תזונה נאותה ושומרים תעודות יוחסין שניתן לעקוב אחריהן. יחד עם זאת, ייתכנו בעיות בריאות מסוגים שונים, שכדאי להיות ערניים לתסמינים שלהן:

 • מיקום שגוי של מפרקים ברגליים
 • רמת סוכר נמוכה בדם, ניתנת לטיפול בקלות בשלבים המוקדמים של המחלה, אך יכולה להיות קטלנית ללא טיפול מתאים.
 • בעיות לב - הטיפול תלוי בחומרת המחלה, אך עשוי לכלול טיפול תרופתי, תזונתי ואף כירורגי.

 

לסיכום, החיים עם כלב צ'יוואווה לעולם אינם משעממים, או מדכאים, כי מדובר על גזע עליז ופעלתן במיוחד, קטן וחמוד כל כך, שאי אפשר לעמוד בפניו, מתאים לכל מי שאוהב כלבים, רוצה לתת להם אהבה ולקבל בחזרה תמורה מלאה.

 

רוצים למצוא צ'יוואווה תוסס ומדהים?? תוכלו למצוא אותו בלוח חיות מחמד של הומלס.
 

כתבות נוספות


ביטוח בריאות לחיות מחמד: המדריך השלם למסתבכים
כאשר נתקלים בפרסומת לביטוח חיות מחמד ישנם בדרך כמה סוגי תגובות. יש את אלה שחושבים: "וואלה, גאוני. איפה נרשמים"?, יש את אלה שמנסים להבין מה כבר יכול לקרות לכלב ההאהוב שלהם שהדבר הכי מסעיר שעשה היום היה לעבור מהמטבח לשטיח בסלון, ויש את אלה שמרימים גבה כי "אולי נעשה להם גם קרן פנסיה וזהו"? איפה אתם נמ...פומרניאן | פומרניין - כלב שהוא דובי קטן
עם ממוצע עלות של 11,000 ש״ח לגור, פנים מתוקות כמו של בובת דובי, וסלב׳ס שלא מפסיקים להצטלם איתם באינסטגרם, הפומרניאן (פומרניין) הם בין הכלבים האהובים בשנים האחרונות. הנה מה שחשוב לדעת על המיניאטורות הכי מתוקות בחנות.המדריך המלא להכנסת גור כלבים חדש הביתה
הכנסת גור חדש לבית היא חוויה מרגשת ומשנה שמבטיחה שמחה וחברות. עם זאת, זה גם דורש הכנה מתחשבת בכדי להבטיח מעבר חלק עבור הגור והתחלה חיובית למערכת יחסים הדדית לכל החיים.שיצו - הכלב של הקיסר
אם יש לכם שיצו בבית, אולי כדאי שתדעו - מדובר על כלב עם מעמד של קדוש (לפחות בסין של ימי קדם) ולכן, סביר להניח, שגם היצור הקטן, שאולי ברגע זה ממש מרחרח לעצמו את הטוסיק, שייך לשושלת אצילית, שהתחילה מכלב קיסרי עם מעמד גבוה יותר מזה של רוב בני העם הסיני.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה