מגזין הומלס / חיות מחמד

רועה קווקזי - נאמן, חזק ואמיץ!

רועה קווקזי - נאמן, חזק ואמיץ!

כלב הרועים הקווקזי אומן לאורך אלפי שנים לשמור על עדרי כבשים ולא לסגת אפילו אם מגיע דוב, או זאב, אבל כיום הוא כלב משפחתי נאמן, שיגן על המשפחה שלו מכל איום אפשרי. אז אם אתם חושבים להיות בעליו הגאים של רועה קווקזי - גזע עם שורשים חזקים וגאים בפני עצמו, הנה מה שאתם צריכים לדעת.

27/07/2021

 

כלב רועים קווקזי - מי אתה בדיוק?

רועה קווקזי הוא כלב גזע שאימנו וטיפחו בהרי הקווקז לאורך אלפי שנים כדי להגן על עדרים מפני טורפי בר שונים.

הם נקראים גם כלבי הר קווקזים, כלבי דובים רוסיים, קאראצ'אי ועוד.

בתוך הגזע המרכזי של רועה קווקזי אשר למצוא גרסאות וסוגים רבים נוספים.

 

רועה קווקזי הוא כלב גדול באופן מיוחד, טריטוריאלי בקטע טוב, אינטליגנטי, אבל גם עקשן ועצמאי - מה שעשוי להוות אתגר בתהליך אילוף.

לרועה קווקזי יש חוסר אמון טבעי בזרים ובעלי חיים אחרים - בגלל התפקיד המסורתי שלו, אבל מאפיין זה עלול להפוך לתוקפנות, אם לא מאלפים אותם כראוי.

 

משום כך,רועה קווקזי זהו גזע שאינו מומלץ לבעלי כלבים טירונים, אבל במקביל, מדובר בבעל חיים עם אנרגיות כה נמוכות ורגועות, שהוא יכול להסתדר מצוין גם בדירה קטנה בתל אביב, למרות שבאופן מסורתי הוא רגיל לשוטט בהרים.

חינוך נכון יכול להפוך אותם לכלבי שמירה יעילים במיוחד, כלבים משפחתיים חמים ואוהבים ואפילו כלבים טיפוליים מצוינים.

 

מאפיינים נוספים של רועה קווקזי

  • הרועים הקווקזים מגיאורגיה נחשבים לסטנדרט הגבוה ביותר של הגזע
  • נקבת רועה קווקזי ממליטה אחת לשנה בלבד
  • יש להישמר מפני עלייה במשקל של הרועה הקווקזי בעזרת תזונה נכונה
  • פרוות רועה קווקזי יכולה להיות בגוונים שונים, באורכים שונים. הפרווה העבה מתאימה במיוחד כדי לחמם אותם בימים קרים, אך עלולה להכביד עליהם בימים חמים ולכן חשוב לשמור עליהם מפני חום כבד.

 

קצת היסטוריה של הקווקז(י)

רועה קווקזי הוא אחד הגזעים העתיקים והמכובדים של האזור, אם כי מקורם הראשוני נותר בגדר תעלומה. עדויות לקיומם בחבל הרי הקווקז מעידות כי הם חיים ומשרתים את אנשי האזור כבר מעל 2000 שנה.

סברה נפוצה גורסת כי מקור מוצאם הישיר הוא מזאבים מבויתים, אם כי יש גם מי שטוען כי רועים קווקזים הם צאצאים של כלבי צאן טיבטיים, שהגיעו בגלל נדידה של הבעלים.

למרות כל זאת, נמצאו גם ראיות ארכיאולוגיות שונות כי הם הגיעו דווקא מאזור שנקרא בעבר מסופוטמיה - אזור הסהר הפורה, בסביבות איראן של ימינו.

בכל מקרה, רועים קווקזיים ליוו את האדם לאורך אלפי שנים, במהלכן הפכו לבני לוויה רבי ערך, בעיקר עבור האוכלוסייה שהתבססה על גידול צאן ויציאה למרעה עם עדרי הצאן שלהם.

כבר אז, שימשו הכלבים המרשימים האלה לצורך הגנה על העדרים מפני מגוון רחב ומסוכן של חיות טרף גדולות כמו דובים.

אופיים העז הבטיח שאף איום לא ימנע מהם להילחם על העדר ולהגן עליו מפני טריפה.

כלבי רועים קווקזים היו ונשארו - חסרי פחד, חזקים ונאמנים, חסינים לפגעי מזג האוויר הקשה השורר בקווקז ואף לתנאי מחיה קשים.

יחד עם זאת, בגלל שאזור הקווקז הוא עצום ורחב ידיים, התפתחו תת גזעים רבים ושונים של רועה קווקזי, אם כי עד היום, נחשבים הכלבים של גאורגיה לגזעיים ביותר.

כלבי רועה קווקזי שימשו בימי ברית המועצות לצורך שמירה על אסירים. תוך כדי השימוש שלהם לצורכי ביטחון וצבא, שקדו הרוסים גם על פיתוח תתי גזעים חדשים.

בשנות השישים השתמשו בכלבי רועה קווקזי במזרח גרמניה לצורך ליווי סיורים צבאיים לאורך הגבול עם גרמניה המערבית, אך כאשר התפרקה החומה בסוף שנות השמונים, התפזרו אלפי כלבי הסיור של הצבא בין משפחות שנתנו להם בית חם לשארית חייהם.

 

למרות שהם שמרו על רוב התכונות המקוריות של הגזע המסורתי, ניתן לאלף אותם להיות חברים טובים, נאמנים ואמינים.

כיום רועים קווקזים משמשים בני משפחה לכל דבר, כמו גם כלבי שמירה והגנה, על המשפחה ועל הרכוש. הם גם משמשים עד היום בתפקידם המקורי - רעיית צאן.

 

כלב גדול במיוחד לאנשים עם לב גדול במיוחד

רועים קווקזים נחשבים כלבים מאסיביים בגודלם. הזכרים מעט גדולים מהנקבות ומשקלם נע בין 50 - 100 קילו, בעוד שנקבות שוקלות בין 40 - 90 קילו.

המשקל משתנה לפי הגזע הספציפי של רועה קווקזי (יש כמה).  הגובה שלהם מגיע ל30 ס"מ בכתפיים ולכן הם נחשבים גזע ענק.

 

אופי של הענק האדיב

רועה קווקזי מתאים בעיקר לאנשים שמכירים היטב כלבים ויודעים כיצד להסתדר איתם. הם אמנם יודעים להיות כלבי משפחה נהדרים ונאמנים, אבל כאמור, אינם סומכים על זרים ולכן זקוקים לתהליך אילוף עקבי ומלא ביטחון.

חשוב להתחיל את האילוף של הרועה קווקזי כמה שיותר מוקדם, כדי להזכיר להם שכאן זה לא הקווקז והם לא צריכים להגן עליכם מפני דובים וזאבים, אלא בעיקר להיות בני לוויה נעימים ואינטיליגנטים - כמו שהם יכולים להיות.

 

טיפולי בריאות

מדובר לרוב על גזע חזק ובריא, אך כמו כלבים ענקיים אחרים, הם לעיתים נוטים לבעיות ברכיים וירכיים, כמו גם קטרקט בעיניים.

יחד עם זאת, הבעיה הנפוצה שלהם היא השמנת יתר, בגלל שהם לא פעלתנים במיוחד ולכן נוטים להשמין. כדי להבטיח שזה לא יקרה, חשוב להקפיד על תזונה בריאה ועל פעילות גופנית קבועה.

מומלץ להתייעץ עם וטרינר לגבי הרועה הקווקזי הפרטי שלכם - איך לנהל את התזונה היומית שלו באופן מיטבי.

 

טיפול נכון בענק העדין

  • מלבד הקפדה על משקל תקין, מומלץ לצחצח להם את השיניים שלוש פעמים בשבוע בהתאם להמלצת הוטרינר.
  • חשוב לבדוק שאין באוזניים הצטברות של לכלוך, כדי לשמור עליהן מפני התפתחות מחלות שונות.
  • חשוב לגזור ציפורניים לפי הצורך.
  • לפעמים הם נוטים לרייר ולכן כדאי לנגב להם את הפה מדי עם.

 

טיפוח הפרווה

כלב רועה קווקזי מפואר, מאופיין ברעמת שיער מפוארת, המעטרת את הצוואר, את הרגליים ואת הזנב. הפרווה שלהם עבה למדי והיא מאופיינת בשכבה אחת עדינה ורכה, שמעליה פרווה גסה וארוכה יותר.

הפרווה של הרועה הקווקזי מגוונת בצבעים והיא יכולה להיות אפורה, חומה, אדומה, שמנת, לבן ועוד.

חשוב להבריש אותם לפחות פעמים בשבוע, כדי לתת להם מראה מרשים ומטופח, אך גם כדי לעשות להם נעים ולהימנע מנשירה מאסיבית.

 

רועה קווקזי וילדים

רועה קווקזי הוא מאוד משפחתי. הם נאמנים מאוד, גם כלפי הילדים במשפחה, אבל כדי למנוע מהם להפוך לתוקפנים, חשוב מאוד להתחיל תהליך אילוף מוקדם ככל האפשר.

כלבים אחרים מעניינים אותם רק לעיתים נדירות ואם אתם לוקחים אותם לביקור אצל חברים, הקפידו להרגיע אותם ולהישאר בקרבתם, עד שאתם בטוחים שהם התרגלו לסביבה ולאנשים החדשים.

רועים קווקזים לעיתים נזכרים בתפקיד המסורתי שלהם בתור כלבי רועים (כמו בורדר קולי למי שמכיר) ומרגישים צורך "לרעות" משהו בסביבה הקרובה.

זה עשוי לבוא לידי ביטוי בניסיונות רעייה של ילדי המשפחה בעת השתוללות יוצאת דופן, שעלולה להתפרש בתור תוקפנות בטעות.

לכן חשוב ללמד גם את ילדי המשפחה על מנהגיו המיוחדים של רועה קווקזי, כדי שהם ידעו כיצד להתמודד איתו ולהתנהל מולו, כאשר הוא נכנס למצב "מרעה".

גם גודלם העצום עלול להיות בעייתי, אם המשחק יוצא מכלל שליטה, כי כמו כל כלב אחר, גם רועה קווקזי אוהב לשחק עם המשפחה שלו, אבל הוא לא מודע לגודלו העצום ולפגיעה שהוא עלול לגרום בגלל חוסר זהירות.

 

משום כך ההמלצה היא לקחת רועה קווקזי בעיקר אם הילדים במשפחה כבר די גדולים כדי להסתדר איתו. בנוסף, רועה קווקזי לא ממש אוהב, או מסתדר עם חיות מחמד אחרות ולכן, אם אפשר - עדיף לתת לו בלעדיות בתור חיית המחמד היחידה של הבית.

 

אם אתם מעוניינים לצרף אל משפחתכם רועה קווקזי חזק ומיוחד או כל גזע אחר - תוכלו למצוא אותו בלוח חיות מחמד של הומלס.

 

 

 

 

 

 

 
 

כתבות נוספות


איזו חיית מחמד הכי מתאימה לי?
אנשים רוצים, ובצדק, לצרף חיית מחמד לבית. כזו שתהיה חמודה, שאפשר לשחק איתה מתי שרוצים. אך איזו חיית מחמד באמת מתאימה לכל אחד? האם אתם באמת מוכנים להכניס חיה הביתה?אוכל לחתולים - המלצות לקניית אוכל לחתולים
לכל חתול יש הרגלים משלו ואוכל אחר שמתאים וטוב לו. אתם רוצים תמיד להיות בטוחים שהוא אוכל כראוי, המשקל שלו תקין וכי הוא נהנה מאיכות חיים נאותה.שיצו - הכלב של הקיסר
אם יש לכם שיצו בבית, אולי כדאי שתדעו - מדובר על כלב עם מעמד של קדוש (לפחות בסין של ימי קדם) ולכן, סביר להניח, שגם היצור הקטן, שאולי ברגע זה ממש מרחרח לעצמו את הטוסיק, שייך לשושלת אצילית, שהתחילה מכלב קיסרי עם מעמד גבוה יותר מזה של רוב בני העם הסיני.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle