מגזין הומלס / דרושים

משאבי אנוש – מה לומדים ובמה עוסקים לאחר לימודי משאבי אנוש?

משאבי אנוש – מה לומדים ובמה עוסקים לאחר לימודי משאבי אנוש?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על החשיבות של מחלקות משאבי אנוש בארגונים בכל גודל. מדובר בתפקיד לא חדש, אך בתקופה המודרנית החשיבות שלו עלתה מאוד וזאת לאור השינויים הארגוניים הדרסטיים שחלו בחברות שונות.

28/07/2021

 

המעבר מעבודה משרדית פשוטה המתנהלת בעצלתיים וכוללת שימוש באמצעים מיושנים יחסית, לעבודה עם אמצעים דיגיטליים מתוחכמים והמורכבות הרבה של המשרות ודרישות התפקיד, הביאו לעליה במעמדה של מחלקת משאבי אנוש. לצד זאת, יש גם חברות משאבי אנוש, שתפקידן הוא להוביל את העובד בתהליך הקבלה לעבודה. המאמר הבא יסביר מה ההבדל בין שני הגורמים הללו וכיצד עובדים ומעסיקים יכולים להיתרם מהם.

 

התפקיד של חברת משאבי אנוש

חברת משאבי אנוש, לרוב מאוישת עם גברים ונשים שסיימו בהצלחה לימודי משאבי אנוש, בהם הם קיבלו מבחר כלים המסייעים להם לברור ולמיין אנשים לפי התפקידים המתאימים להם.

בעוד שהתפקיד של מנהל משאבי אנוש בתוך חברה הוא לדאוג בעיקר לרווחת העובדים (ועל כך נרחיב מיד), חברות משאבי אנוש עוסקות בתהליך המיון עצמו וזאת על-מנת לייעל את תהליכי גיוס העובדים ולהקל על החברות המחפשות הון אנושי איכותי. במסגרת התפקיד, חברת משאבי אנוש אחראית בין השאר על כל שרשרת הפעולות בשלב הראשוני של תהליך הגיוס:

 1. פרסום מודעת דרושים ברורה ומזמינה, בכל פלטפורמה אפשרית. לכאורה, זוהי פעולה פשוטה, אך למעשה, יש צורך בידע, זמן ומיומנות גם לגבי אופן ניסוח המודעה וגם פרסומה באמצעים הדיגיטליים השונים.
 2. לאחר פרסום מודעת הדרושים, מתחילים להגיע קורות החיים. הביקוש בשוק העבודה הוא עצום ולכן, בהרבה מקרים מתקבלים מאות ואף אלפי קבצי קורות חיים, על כל משרה שמתפרסמת. התפקיד של אנשי חברת משאבי אנוש הוא לאתר את המועמדים הטובים ביותר לכל משרה ופסילת אלו שלא מתאימים לה כלל.
 3. עריכת ראיונות ראשוניים. בשלב ההתחלתי ביותר, נערכים ראיונות קצרים בטלפון, שמטרתם בעיקר לוודא כי האדם ששלח את קורות החיים עדיין זמין למשרה ומהן הציפיות שלו. בשלב השני, מוזמן המועמד לראיון בחברת משאבי האנוש עצמה. החברה בוחרת את המרואיינים האידיאליים למשרה ומעבירה אותם לשלב הבא.

לאחר מכן, עוברים המועמדים לראיונות בחברה עצמה, לרוב אצל בעלי תפקידים בכירים באותה חברה. אותם בעלי תפקידים יכולים להמשיך ולעמוד בקשר עם חברת משאבי האנוש, על-מנת לתת לה פידבק על איכות העובדים שנשלחו לראיון, או לחדד אילו אנשים הם חושבים שיותר מתאימים לתפקיד.

 

התפקיד של מחלקת משאבי אנוש בארגון עצמו

למחלקת משאבי אנוש בתוך ארגונים, יש כאמור משמעות עצומה. המחלקה אחראית על כל נושא הנוגע לעובדים, במישרין או בעקיפין:

 • גיוס עובדים, כולל פניה לחברות משאבי אנוש חיצוניות
 • הכשרת העובדים בצורה הולמת, כולל בניית מערך פיתוח ולמידה
 • שמירה על תנאי ההעסקה של העובדים
 • שילוב עובדים בארגון
 • קשרים עם נציגות העובדים בחברה
 • בנייה ושמירה על תרבות ארגונית
 • בניית מערכת תגמולים וקידום עובדים
 • ארגון פעילויות הפוגה וגיבוש
 • איתור מוקדי פוליטיקה תוך ארגונית, עובדים בעלי יכולת מנהיגות ועוד.

 

ככל שהחברה גדולה יותר, כך גם מחלקת משאבי אנוש תהיה גדולה ומסועפת ותכלול עובדים רבים האמונים על הנושאים השונים.

חברות קטנות בדרך כלל מעסיקות איש משאבי אנוש אחד או מקסימום שניים והם אלו האחראים בלעדית על כל התחומים הללו. בכל מקרה, מדובר בתפקיד נחשק ומעניין, המאפשר גם להתפרנס בכבוד, גם לתרום לארגון ולקהילה בה הוא פועל וגם לקבל תחושת סיפוק יומיומית כתוצאה מהעבודה.

 
 

כתבות נוספות


למה משתלם לכם לתת שוברי מתנה לעובדים
מי לא אוהב שוברי מתנה? מעבר להנאה, מתן שוברי מתנה לעובדים, היא השקעה בהון האנושי שלכם. בואו נדבר על זה.שוק העבודה להנדסאי בניין ללא ניסיון
מהן אפשרויות התעסוקה להנדסאי בניין ללא ניסיון? האם באמת חייבים ניסיון תעסוקתי כדי להתקבל לעבודה כהנדסאי בניין? האם הנדסאי בניין ללא ניסיון חייבים לעבוד בעבודות רטובות כמו ריצוף, טיח, יציקות בטון ובניית קונסטרוקציה עם ברזלים ופלדה?הכוון תעסוקתי - המדריך המלא למציאת כיוון תעסוקתי
כולנו חולמים על עבודת החלומות – כזאת שיש בה שכר ההולם את הניסיון, הידע והכישורים שלנו, שכוללת תנאים מצויינים ושתורמת למימוש הפוטנציאל הגלום בו. אלא שבעולם התחרותי של ימינו, מציאת עבודה כזאת עלולה להיות מאתגרת וישנם מועמדים רבים על כל משרה שנלחמים ביניהם על כל תפקיד.שינוי קריירה להייטק בגיל 40: הקורסים שכדאי להכיר
רכב צמוד, פעילויות, נופשונים, השתלמויות והאפשרות לעבוד במקצוע שסביבו זורחת הילה של הצלחה קורץ לצעירים רבים אשר בוחרים לעבוד בהייטק. אם עד לאחרונה היה ידוע לרבים שהזמן משחק מרכיב משמעותי בתחום ההעסקה וכי הקריירה יכולה להימתח עד גיל 50 (לערך) הרי שהיום המגמה התפתחה ורבים הם האנשים, המבצעים הסבה להייטק...


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle