מגזין הומלס / חיות מחמד

ביגל - הולך לכל מקום בעקבות האף

ביגל - הולך לכל מקום בעקבות האף

ביגל מתאים לילדים ומבוגרים - אבל רק אם אתם אוהבים לעשות חיים ולהנות מהחיים. זהו גזע קטן, קומפקטי וקשוח, המתאים לכל מי שמחפש בן לוויה נאמן ומלא שמחת חיים, אבל גם לא חושש להפעיל טכניקות יצירתיות וסבלניות של אילוף הכלב.

29/07/2021

 

ביגל - לא שוכח מאיפה הוא בא

ביגל נותן לאף שלו להנחות אותו בחיים. ריח מעניין הוא אחד הדברים הכי מרגשים עבור ביגל, שמגיע ממסורת ארוכת שנים של גידול כלבי ביגל לצרכי ציד - בעיקר של חיות קטנות כמו ארנבות.

עד היום נעזרים בהם בחלקים שונים של העולם למטרות ציד, אבל הרבה מהביגלים המסתוביים שם בחוץ הם פשוט בני משפחה אוהבים, פרוותיים וחמודים להפליא.

 

סקרנות ונחישות - אבל לא רק

כמו כלבי ציד רבים, גם ביגל מאופיין באופי נחוש וסקרן, אבל הוא גם ובעיקר - בעל עיניים חומות שאי אפשר לעמוד בפניהן, אופי מלא שמחה, מוחצן ואוהב.

הם לא מרבים לנבוח, אבל ביגלים בהחלט יודעים ליצור תקשורת קולית מגוונת -

הם נובחים ומיללים, נוהמים כשצריך, ומשמיעים מגוון משעשע של קולות כשהם רוצים להגיד לכם משהו חשוב.

הם בדרך כלל מסתדרים היטב עם בעלי חיים אחרים ועם מרבית בני האדם בסביבה. למעשה, הם לפעמים חושבים שכל אחד הוא החבר הכי טוב שלהם.

 

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי לאורך ההשבחה של כלבי ביגל, הם הפכו להיות כלבי ריח - כלבים שחוש הריח והאף הוא החלק הכי חשוב באנטומיה שלהם.

לכן הראש של כלבי ביגל תמיד מופנה כלפי מטה, מחפש אחר מסלולי ריח מעניינים לעקוב אחריהם.

יש להם מעל 220 קולטני ריח בהשוואה לחמישים מיליון שיש לבני אדם למשל. המאפיין הזה הופך אותם בוודאות לקולטני ריח מתוחכמים במיוחד.

 

בארצות שונות ברחבי העולם, כלבי ביגל מסייעים באיתור של חומרים אסורים או מסוכנים בנמלי תעופה. משרד החקלאות האמריקאי למשל, החליט להשתמש בכלבי ביגל לאיתור מזנות שאסור להכניס למדינה, עוד בשנת 1984.

 

כלבי ביגל בנקודות

 • כדי לאלף כלבי ביגל לעשות צרכים בחוץ (ובכלל) תצטרכו מעט ניסיון והרבה נחישות. יש הטוענים שצריך גם שנה שלמה כדי להגיע עם גורי ביגל לתוצאות מיטביות.
 • ביגל יכול להשתעמם מאוד אם הוא נשאר בבית לבד לזמן רב מדי. גם אם הם נמצאים לבד בחצר לשעות ארוכות, סביר להניח שינסו להעסיק את עצמם בדרכים מפוקפקות, כמו חפירת בורות באדמה, נביחות ויללות ואף ניסיונות בריחה. לכן, חשוב להקדיש להם לפחות שעה ביום לטיולים, משחק ופעילויות מעניינות אחרות.
 • גנבי כלבים אוהבים כלבי ביגל. לכן חשוב לשמור על הביגל שלכם מכל משמר - במיוחד כשהוא נמצא בחוץ.
 • חשוב להקפיד שלא לצאת איתו לעולם בלי רצועה.
 • מדובר על כלב עדין ומלא אהבה, אבל הוא יכול להיות גם עקשן מאוד ולכן מומלץ להיעזר במאלף מקצועי, שפועל בדרך של חיזוקים חיוביים, רצוי חטיפים טעימים בתור פרס.
 • ביגלים אוהבים מאוד לאכול. הם זללנים קטנים שעלולים להשמין בקלות - אם רק תתנו להם הזדמנות. לכן חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית, ואף על פחי אשפה סגורים היטב ברחבי הבית, כדי להשאיר אותם תמיד בכושר.

 

גודל משקל ואורך חיים

כלבי ביגל מגיעים עד גובה של 15 ס"מ ועד משקל של 30 קילו, אם כי יש גם ביגלים שמגיעים למשקל מקסימלי של 18 קילו.

הם יכולים לחיות עד 15 שנה, כך שאתם מקבלים חבר טוב לשנים ארוכות, שילווה אתכם בנאמנות, עד הירח ובחזרה.

 

אישיות ואילוף

כאמור, מדובר על כלבים מתוקים וידידותיים במיוחד, אבל גם מעט עקשנים.

הדרך הטובה ביותר לאלף אותם היא בעזרת מאלף מקצועי, או לפחות בעלי כלבים מנוסים, שיודעים להטיל סמכות בדרכי נועם - בעיקר רצוי להשתמש בחטיפים טעימים וריחניים כדי לגרום להם לעשות מה שאתם רוצים.

לגבי אילוף לצרכים - במקרים קיצוניים, ייתכן שתצטרכו לחכות בסבלנות עד גיל שנה ובכל מקרה, חשוב להתחיל איתם את תהליך החינוך בגיל צעיר ככל האפשר, כמו גם להרגיל אותם להיות חברותיים גם לזרים.

 

בעיות בריאות נפוצות

כמו כל כלב גזעי, גם ביגל עלול לסבול ממחלות גנטיות שונות, אבל זה בהחלט לא קורה לכל כלבי הביגל:

 

 • בעיות תחושתיות ותנועה בעמוד השדרה. ניתן לטיפול, בתנאי שאתם עוקבים אחרי המצב מהרגע הראשון.
 • בעיות ירכיים תורשתיות
 • דלקת פרקים לעת זקנה
 • גידול בעין - ניתן להסרה בקלות
 • גלאוקומה - ניתן לטיפול במרבית המקרים
 • תפקוד לקוי של בלוטת התריס - ניתן לטיפול על ידי תזונה ותרופות
 • ביגל ננסי - נחשב לבעיה רפואית, אך לא ממש מפריע לאיכות החיים של הכלב

כדי להימנע ממצבים של רכישת כלב גזעי חולה במחלות קשות, חשוב לבקש מהמגדל שממנו אתם קונים אישורי בריאות, של ההורים של הגור.

 

טיפול ואורח חיים מומלץ

אם יש לכם חצר אחורית, הקפידו לגדר אותה היטב. בכל מקרה, כדאי גם להשגיח עליו כשהוא לבד בחוץ, כדי למנוע גניבה.

יש לו נטייה מולדת לשוטט ולחפש אחר ריחות מעניינים ולכן חשוב להתקין לו שבב זיהוי איכותי אצל הוטרינר ובכל מקרה - לרכוש לו קולר איכותי, עם פרטי התקשרות שלכם.

ביגל מאוד אוהב אימוני ציות, אותן יש לתגמל בעזרת חיזוקים חיוביים - בעיקר חטיפים טעימים. חיזוק שלילי יכול לגרום לו לתגובה רגשית קשה, הסתגרות ואף דיכאון.

ביגלים צעירים צריכים כמה שיותר פעילות - טיולים עם המשפחה, ריצה בשטחים פתוחים - אבל רק אם הם מאולפי לחזור אליכם כשאתם קוראים להם.

כשהם מתבגרים, הם הופכים להיות עצלנים יותר, נהנים לרבוץ ברחבי הבית, לקום רק כדי לאכול ואולי כדי להתגרד באוזניים.

מדובר על גזע מועד להשמנה - אל תתנו לזה לקרות.

 

תזונה

מומלץ לתת להם שלושת רבעי כוס עד כוס וחצי של אוכל ביום -  יבש, איכותי, מתאים לכלבים קטנים עם נטייה להשמנה.כדאי לחלק לשתי מנות ביום.

חשוב לזכור כי כלב זקוק לכמויות אוכל משתנות בהתאם לאורח החיים שלו, לגודל שלו, רמת הפעילות שלו וכמובן, אם מדובר על כלבה בהריון - היא תצטרך יותר אוכל.

ככל שתקפידו לרכוש אוכל איכותי יותר, כך יגדל הסיכוי שהכלב שלכם יהיה פחות זללן ורעבתן.

 

פרווה וטיפוח

רוב הביגלים הם טריקולורים, עם פרווה קצרה ורכה. כמעט לכל ביגל בכל צבע - יש גם כתם לבן בקצה הזנב. הפרווה שלהם צפופה, חלקה ועמידה בפני גשם.

חשוב להבריש אותם לפחות אחת לשבוע כדי לשחרר שיער נושר ולחדש את הצמיחה.

הפרווה נוטה להתעבות לקראת החורף ולכן הם נושרים יותר באביב. יחד עם זאת, הם נקיים בדרך כלל, ואינם זקוקים לאמבטיות לעיתים קרובות.

בגלל צורת האוזניים שלהם, הם עלולים לפתח זיהום. לכן כדאי לבדוק בעצמכם את האוזניים אחת לשבועיים, לנקות מצבורים של שעווה עם מטלית לחה, רכה וחמימה. כדאי גם למנוע חדירה של מים לתוך האוזן, בעת רחצה, או שחיה למשל.

חשוב להיות ערניים למצבים של גירוד אוזניים וניעור הראש - כי זה עשוי להעיד על בעיה באוזניים.

 

לסיכום

ביגל הוא כלב שמתאים כמעט לכל אחד - בזכות האופי המלא חיים שלו, אינטליגנציה ומראה חמוד להפליא. חשוב להקפיד על תהליכי חינוך ואילוף איכותיים, כדי שהכלב שלכם יגדל להיות בן לוויה נפלא, כפי שהוא יכול להיות.

 

 

אם אתם רוצים למצוא חבר לחיים כמו ביגל או כל גזע אחר  תוכלו למצוא אותו בלוח חיות מחמד של הומלס.

בלוח של הומלס תוכלו למצוא גם כלבים לאימוץ מכל הגזעים.

 

 

 מערכת הומלס

 

כתבות נוספות


קבליר קינג צארלס ספנייל - כלבי האצולה הבריטית
יש לו אופי נוח, מראה מלבב ונטייה למשחקים, שאהובה על כולם. לאורך ההיסטוריה הוא גדל בחצרות מלכות, בעיקר בבריטניה ולכן הוא נחשב כלב אצילי ומבוקש.פודל טוי - אין גזע יותר חמוד ממנו
פודל טוי (צעצוע), למרות גודלו המיניאטורי, הוא גזע בעל היסטוריה מעוררת גאווה, הנחשב אחד מהזנים האצילים ביותר של כלבים. הוא אולי מתולתל, חמוד וקטן, אבל הוא גם אתלטי, אלגנטי ומאוד מאוד אינטליגנטי. למעשה, הוא נמצא במקום שני, אחרי הבורדר קולי הגאון. אז מה עוד כדאי לדעת, לפני שאתם מאמצים פודל טוי?רועה גרמני - חבר אמיץ ונאמן
רועה גרמני, הידוע בשפת העם גם בתור "כלב זאב", הוא כלב מגזע גדול, חזק ומהיר במיוחד, הניחן באינטליגנציה גבוהה להפליא. מדובר בגזע אשר הפך פופולרי ביותר, הודות לאופיו הנאמן ולביטחון שהוא משרה על בעליו והוא אחד מגזעי הכלבים הנפוצים ביותר בעולם. במדינת ישראל כלבים אלו נמצאים בהרבה בתים פרטיים וכן ממלאים ת...איזו חיית מחמד הכי מתאימה לי?
אנשים רוצים, ובצדק, לצרף חיית מחמד לבית. כזו שתהיה חמודה, שאפשר לשחק איתה מתי שרוצים. אך איזו חיית מחמד באמת מתאימה לכל אחד? האם אתם באמת מוכנים להכניס חיה הביתה?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle