מגזין הומלס

שאיבת חלב אם – הסיבות הדרכים והאביזרים

שאיבת חלב אם – הסיבות הדרכים והאביזרים

כמעט כול אימא במהלך ההיריון חושבת על נושא ההנקה. שאלות רבות מציפות את האם הטרייה כגון: האם אדע איך להניק? האם התינוק יצליח לינוק? האם זה כואב או נעים והאם אני ממעוניינת בכך? השאלות הללו מתרוצצות בראש ולא תמיד התשובות מתאימות למה שקורה בפועל.

16/08/2021
צרכנות

 

הבחירה בהנקה טומנת בחובה שאלות נוספות הנוגעות גם לנושא השאיבה. לכול אישה ישנה מטרה או צורך שונה בשאיבה, וחשוב להבין את הצורך הזה כדי למצוא את דרך לשאוב באופן הטוב והיעיל ביותר עבורך.

 

כול הסיבות והטיפים לשאיבה יום־יומית

ישנן כמה סיבות שיגרמו לכך שההנקה תוחלף בשאיבה:

 • הנקה שאינה מתאפשרת כמו במקרה של לידת פג או הפרדת האם מהתינוק לדוגמה. לחילופין, מקרים שבהם האם בוחרת שלא להניק, אך מעוניינת לתת חלב אם ומעדיפה לשאוב.
 • יניקה לא אפקטיבית – ישנם מקרים שבהם ההנקה רצויה ואף מתאפשרת, אך התינוק לא מצליח לינוק כראוי ואינו עולה במשקל. במקרים אלו עדיף לשאוב את חלב־האם ולהאכיל את התינוק בבקבוק.
 • פצעים או כאב בשד המונעים הנקה למשך כמה ימים.
 • חזרה לעבודה או ללימודים.

 

אם השאיבה מחליפה את ההנקה, כדאי לשים לב לכמה נקודות חשובות:

 • יש לשאוב כמה פעמים ביום, בשעות קבועות ולמשך פרקי זמן קבועים. לתינוקות שרק נולדו רצוי לשאוב בכול השעות (גם בלילה), לתינוקות גדולים יותר יש לשאוב בהתאם לקצב היניקה שלהם עד אותו פרק זמן.
 • בפעמים הראשונות, גם אם יש טיפות בודדות וגם אם החלב לא יוצא כלל, יש להמשיך בפעולה לפחות חמש דקות. הפעולה מגרה את ייצור החלב והיא תעזור בהמשך.
 • כדי לגרות את המוח, אפשר להיעזר בתמונה של התינוק, הקלטת קול שלו ואפילו להריח בגד שלו.
 • את השאיבה כדאי לבצע בשלוש פעימות בצד אחד, ואם רוצים כמות גדולה יותר של חלב, לחזור על הפעולות גם בצד השני. לשאוב 6–7 דקות ולנוח כמה דקות, שוב לשאוב 4–5 דקות ושוב לנוח ולסיום עוד שתי דקות.
 • שאיבה שנועדה להחליף את ההנקה בעת חזרה לעבודה או ללימודים, מומלץ לבצע בשעות הללו ואין צורך לשאוב במשך כול היום. אם הגוף רגיל ליניקה בשעות מסוימות, שאיבה בשעות האלו תשלים את החסר ותהיה קלה יותר.

 

שאיבה חד־פעמית

ישנן שאיבות מזדמנות שנועדו לענות על צורך זמני אם כי ידוע מראש. לדוגמה, יציאה לבילוי או תור למספרה. במקרים אלו ניתן להכין מראש בקבוק או יותר (בהתאם למשך הזמן הדרוש) ואין צורך בשעות הנקה מרובות או קבועות. אבל יש בהחלט צורך להכין את הגוף לשאיבה, שכן היא שונה במהותה מהנקה, ולהתחיל כמה ימים לפני המועד שבו את צריכה להיעדר.

 • דרך השאיבה עצמה נעשית באותה צורה של שלוש שאיבות וביניהן מנוחה.
 • שעות הבוקר הן שעות טובות יותר לשאיבה שכן זה הזמן שבו יש ייצור חלב מוגבר.
 • אם את מניקה, ניתן לבצע את השאיבה מיד אחרי היניקה, משום שאז הגוף כבר מוכן והחלב זמין.

 

איך בוחרים משאבה? 

משאבה טובה ונוחה היא הבסיס לשאיבה אפקטיבית. משאבה שאינה נוחה על השד, מכאיבה או בעלת קצב מהיר או איטי מידי, לא תועיל ואף עשויה לגרום לשפשוף או פצע. גם בבחירת המשאבה הצורך והשימוש הם מרכיבים עיקריים לבחירה.

בשאיבה מזדמנת ניתן לבחור במשאבה ידנית שהיא קטנה יותר לנשיאה וזולה. המשאבה מתפרקת כולה לחלקים שניתנים לרחיצה, והשאיבה נעשית ישירות לתוך מכל אחסון שהוא גם הבקבוק של התינוק.

בשאיבה קבועה ויום־יומית, כדאי להשקיע במשאבה חשמלית שהיא מהירה יותר, דורשת פחות מאמץ בשאיבה ויעילה יותר בשימוש היומי. ישנן משאבות חשמליות דו־צדדיות, שבהן נעשית השאיבה בו זמנית משני הצדדים.

הדרך הטובה ביותר לבחור משאבה היא להשתמש בה. אם יש לך אפשרות לשאול משאבה מחברה, או לנסות את אחת המשאבות הנמצאות בבית־החולים, תוכלי לבדוק האם היא מתאימה לך לפני שאת קונה משאבה.

בין אם בחרת בהנקה, שאיבה או האכלה באמצעות תחליף חלב־אם, זו ההחלטה הטובה ביותר עבורך ועבור התינוק שלך. אימא רגועה, נינוחה ומאושרת תקרין זאת כלפי חוץ וכך יחוש גם התינוק. אם בחרת בשאיבה, ולא משנה הסיבה לכך, ישנן דרכים רבות לעזור לך לעשות זאת.

כבר בעת הכנת ערכת הלידה שלך, תוכלי לארוז לך משאבה (שלך או בהשאלה) ולהתנסות איתה כבר בבית החולים. לעיתים ישנה יועצת הנקה באזור, שתוכל גם להדריך אותך או להעניק לך עצה טובה ומועילה.

 
 

כתבות נוספות


כל מה שצריך לדעת על משטחי שיש
משטחים משיש הם עניין שצריך לקחת בחשבון כאשר משפצים דירה או רוכשים דירה חדשה ומעוניינים לעצב אותה. המשטחים נוכחים בריצוף, בחיפויים, בחדרי האמבטיה, המטבח והריצוף החיצוני, ולכן יש לבחור אותם בחברה מקצועית ואמינה. המאמר יפרט אודות כל סוגי משטחי השיש.מיטות מרופדות – כל הכיף לישון במיטה מעוצבת ונוחה
הידעתם כי שעות הלילה שלכם ואיכות השינה יקבעו עד כמה תהיו יעילים ביום שלאחר מכן. לכן, המיטה שלכם והמזרון שתבחרו חשובים מאד. בכתבה זו נרחיב על סוג מיטות נפוץ ואהוב במיוחד – מיטות מרופדות שהבסיס שלהן עשוי עץ ועליו כיסוי נעים ועמיד. מה ההיסטוריה שלהן ומדוע הן מומלצות בכל בית? הכל במאמר לפניכם.חיפוש אנשים לפני הזמנת מידע עסקי
כבעלי עסקים אנו שואפים לשיתופי פעולה עם לקוחות או חברות. ואכן, שיתופי פעולה פוריים ועבודה משותפת מניבים תוצאות מרהיבות.הכסף שאחרי הסערה
הקיץ הארוך עוד לא לגמרי מאחורינו, אך סימני החורף מתחילים להופיע. הימים מתקצרים והחושך מגיע מוקדם, הערבים מתקררים ולעיתים אפילו ג'קט קל לא מספיק כדי להתחמם, והיו אפילו כמה ימים של גשם כבד. לכן, כדי שנתכונן לבאות.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה