מגזין הומלס / זירת המומחים

גיזום וכריתת עצים בחצר בניין מגורים ובית פרטי – כל מה שרציתם לדעת

גיזום וכריתת עצים בחצר בניין מגורים ובית פרטי – כל מה שרציתם לדעת

יש כאלה שיעדיפו לגור בבית פרטי ויש שיאמרו שעדיף להתגורר בבניין משותף אך כולם יסכימו לפחות על דבר אחד, לא משנה היכן אתם מתגוררים החצר תמיד צריכה להיות ירוקה ומטופחת. מעבר למראה היפה וההרגשה הנעימה, מחקרים מראים שדירות ובתים עם חצרות מטופחות שווים יותר, אם בגלל המראה והאווירה או אם בגלל הטיפוח והאחזקה של אזור המגורים.

לאור הנתונים האלה ברור מדוע הישראלי הממוצע משקיע בטיפוח החצר וכיום כל בניין משותף שמכבד דייריו ומרבית בעלי הגינות הפרטיות, משקיעים בטיפוח הגינה והרבה, עניין שבא לידי ביטוי בנטיעת עצים, מדשאות, צמחייה מסוגים שונים ועוד.

17/08/2021

 

לצד היתרונות הרבים, גינה משותפת או פרטית דורשת גם תחזוקה, השקעה כספית ושכירת בעלי מקצוע על בסיס שוטף, אך אחד הדברים שיוצאים דופן בכל המשוואה הזאת הוא הטיפול בעצים.

אין ספק שעצים בחצר יכולים לשדרג את המראה באופן משמעותי אבל כדי ליהנות מהם לא מספיק לנטוע ולשכוח מפני שחשוב לתכנן את המיקום באופן מושלם ולהבין שטיפול בעצים כולל גם גיזום ולעתים גם כריתה.

לפניכם כל מה שצריך לדעת לפני (ואחרי) שנוטעים עצים בחצר בניין משותף או בית פרטי.

 

טיפול בעצים זה לא רק השקיה

אנשים רבים שנוטעים עצים עושים זאת בלי תכנון מקדים ולעתים זה יכול להוביל לתוצאות לא רצויות.

כפי שנסביר בהמשך, נטיעת עצים חייבת להתבצע מתוך שיקול דעת ועץ תמים למראה בשנים הראשונות, עשוי להפוך למטרד בהמשך. זה יכול להיות טיפול מיוחד, צריכת מים מוגברת ואפילו לכלוך ונזקים למבנה.

כשבוחרים בעצים מתאימים צריך לקחת בחשבון מגוון מכלולים מכיוון שכפי שנסביר בהמשך גיזום ובעיקר כריתה יכולים להתגלות לעתים כמשימות מסובכות, יקרות ולעתים אפילו אסורות.

 

גיזום עצים

גיזום עצים הוא תהליך תקופתי שיכול לעשות את ההבדל בין חצר מטופחת ומוריקה לבין גינה חשוכה, מלוכלכת ואף כזאת שמושכת אליה חרקים, עופות ומזיקים  שיוצרים מטרד עבור השכנים.

אפשר לומר שאחד התנאים המרכזיים לחצר מטופחת הוא לגזום את העצים מעת לעת מפני שבאמצעות גיזום ניתן לשלוט בקצב ואופן הצימוח של העצים.

יחד עם זאת כדי לגזום באופן הרצוי חשוב להזמין גוזם מקצועי שיודע כיצד צריך לבצע את העבודה באופן נכון ובטיחותי.

בניגוד לגנן שיכול להתאים לתחזוקה של מרבית החצר, גיזום עצים הוא תהליך שצריך להתבצע על ידי אדם שעבר את ההכשרות הדרושות ושערוך לבצע את הגיזום.

לכן אם ברצונכם לגזום עץ כזה או אחר עליכם להזמין בעל מקצוע עם תעודת גוזם שאם לא כן, הנזקים שיגרמו יכולים להיות גבוהים מהתועלת.

הסיבה היא שכדי לגזום עץ צריך לדעת באיזו תקופה של השנה לעשות את זה, אילו ענפים לגזום מבלי לגרום לנזקים וכן להיות ערוך לביצוע המשימה ובכלל זה להפעיל מנוף, לדעת לטפס עם חבלים בעת הצורך ולעשות את הכל באופן בטיחותי.

כדי להבטיח גיזום איכותי ונכון שישדרג את החצר וימנע מפגעים, חשוב להזמין רק גוזם עם תעודת הסמכה שמוכיחה שהוא עבר את כל הקורסים הנדרשים ושהוא ערוך לבצע את הגיזום לשביעות רצונכם.

 

כריתת עצים

אם חשבתם שהזמנת גוזם יכולה להיות מסובכת כנראה שאתם לא בקיאים בתהליך של כריתת עצים.

עקירה או כריתת עצים אינה פעולה שניתן לבצע כך סתם וכדי להוציא אותה אל הפועל יש צורך לקבל אישור מהרשות המקומית.

קראתם נכון, לא משנה איזה סוג עץ יש לכם ואם הוא בחצר בניין משותף או בבית פרטי, כדי לכרות אותו עליכם להגיש בקשה לאישור ורק לאחר שהיא מתקבלת ניתן יהיה לכרות את העץ.

הגשת הבקשה אינה דבר מסובך וניתן לעשות את זה באמצעות האינטרנט אך הבעיה היא שכדי לאשר או לדחות אותה, פקיד יערות שממונה על העיר שלכם יצטרך להגיע כדי לבחון את העץ ולקבל החלטה.

במידה שתקבלו אישור תוכלו להזמין כורת עצים מוסמך שיבצע את העבודה ובמידה שלא, תמיד תוכלו להגיש ערעור באופן פשוט (אך שלוקח עוד זמן). אם גם הערעור לא התקבל, כנראה שתצטרכו להסתפק בגיזום של העץ.

כריתת עצים בלי היתר מהווה עבירה פלילית שעשויה לגרום לקנסות ולרישום פלילי, מה גם שאף כורת עצים לא יסכן את הרישיון שלו ויכרות עבורכם עץ בלי היתר.

 

דגשים לגיזום וכריתת עצים

מעבר להזמנת בעל מקצוע מיומן ומוסמך שערוך לגזום או לכרות עצים, חשוב להתייחס לנקודות נוספות.

  1. השתמשו בשירותי העירייה וחסכו את הצורך לפנות את הגזם באופן עצמאי. הזמינו את הגוזם יום אחד לפני פינוי הגזם השבועי שמתבצע על ידי העירייה.
  2. גוזם או כורת עצים מוסמכים זה דבר חשוב אך צריך לזכור שהעבודה מלווה בסיכונים רבים ולכן חשוב לוודא שהגוזם מצויד גם בביטוח מתאים.
  3. כשאין גישה למנוף יהיה צורך לטפס על העץ באמצעות חבלים. אם זה המצב בדקו שבעל המקצוע אכן מיומן בשיטה הזאת.

 

תכנון מיקום עצים חדשים – סוף מעשה במחשבה תחילה

גיזום או כריתת עצים יכולים לסייע לכם לטפח ולשמור על החצר אך הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא לתכנן את סוגי העצים והמיקום שלהם באופן שקול.

  1. בחרו עצים שאינם צורכים הרבה מים.
  2. התאימו את המיקום לפי כמות חשיפה לשמש ורוח.
  3. לא מומלץ לנטוע עצים מתחת לקווי חשמל.
  4. שמרו על מרחק בטוח מהמבנה כדי למנוע מצב שענפים יגיעו אל החלונות וישמשו מעבר לחרקים מהחצר אל הדירות.
  5. יש להימנע מנטיעת עצים (בעיקר עם שורשים חזקים) בקרבת קווי ביוב.
  6. גיזום תקופתי יכול למנוע בעיות רבות שקשורות בלכלוך, חדירת קרני שמש ועוד.
  7. קחו בחשבון גם את קצב הצימוח של העץ וכמות הגיזומים שתצטרכו לבצע בכל שנה.

 

משפטים אחרונים

עצים בחצר הם משהו הכרחי אך כדי ליהנות מחצר מטופחת שמותאמת לסביבת מגורים חשוב לבחור את העצים והמיקום שלהם בחצר באופן שקול, ולקחת בחשבון שכדי ליהנות מגינה מטופחת, עצים דורשים גם טיפול תקופתי כמו גיזום.

הימנעו מנטיעת עצים גדולים מדי או בסמוך לקווי חשמל, ביוב או לחלונות הדיירים, הקפידו על גיזום תקופתי ותרוויחו חצר מטופחת שתשדרג את הבניין והבית שלכם.
 

כתבות נוספות


ערבות בנקאית כמה זה באמת עולה לנו?
ערבות בנקאית היא אחת מהבטוחות המועדפות על ידי משכירי נכסים ולא במקרה. מדובר בכלי פיננסי רווח, המבטיח תשלום עתידי של סכום נקוב ישירות מחשבון הבנק של השוכר.כך תבחרו במקררים מומלצים ותחסכו בעלויות
רבים מתלבטים לגבי המקרר המתאים לצרכיהם. איזה גודל? איזה צבע? איזו טכנולוגיה, איזה סכום כדאי להשקיע? ועוד. ראשית, יש לציין כי עדיף לרכוש מקרר חדש מאשר משומש. נכון הוא, שיש מבחר רב של מקררים למכירה באתרי יד שנייה העוסקים בתחום הנ"ל וחלקם מצליחים מאוד, אבל כשקיימת אפשרות כספית, העדיפות אמורה להיות במקר...כיצד להפוך מעבר דירה ליעיל וקל
אחת התקופות המרגשות בחיינו מתחילות כשאנו מחליטים שהגיע הזמן לעבור דירה – זה לא משנה אם מדובר בדירה שכורה חדשה או שהתמזל מזלכם לרכוש נכס משלכם, מעבר דירה למקום מגורים חדש הוא מרגש ומאתגר באותה מידה, כשהמטרה היא בסופו של דבר להתמקד בחלק המרגש ולהפוך את התהליך לכמה שפחות מאתגר.תוכנית עסקית למסעדה: תוכנית חובה לכל מסעדן
מי מאיתנו לא דמיין את עצמו מנהל מסעדה או בית קפה קטן מתישהו בחייו? עבור אילו שלוקחים את החלום צעד אחד קדימה, קיימנו ראיון עם אריק שולמן, הבעלים של שולמן אסטרטגיה שמתמחה בייעוץ למסעדנים על מנת להבין מהם הדברים שחשוב לתת עליהם את הדעת בדרך לפתוח מסעדה?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle