מגזין הומלס / דרושים

למרות הכל – תואר?

למרות הכל – תואר?

תואר אקדמי הוא שער הכניסה למשרות רבות, ונחשב לפקטור המשפיע באופן משמעותי על כושר ההשתכרות של המחזיקים בו. בגופים הגדולים כמו בנקים, חברות ממשלתיות או בינלאומיות – תואר הוא תנאי סף בלתי מתפשר. מעבר לזאת, צליחה של תואר אקדמי על שלל אתגריו מעידה רבות על כישוריו הקוגניטיביים של המועמד.

18/08/2021

 

התואר מרחיב אופקים, מקנה הרגלי למידה ועמידה בזמנים. מסיבות אלו מעסיק פוטנציאלי יעדיף במקרים רבים מועמד המחזיק בתואר, גם אם דרישה זו איננה מוגדרת כדרישת חובה.

מנגד, כיום מתרבים הקולות המטילים ספק ביעילותה של האקדמיה ובנחיצותה.   הללו מצביעים על הבוגרים הרבים המחזיקים בתואר אקדמי אחד לפחות ובכל זאת – מובטלים או עוסקים במשלח יד שאינו תואם את השכלתם.

בהקשר זה, פרסם משרד האוצר דו"ח בשנת 2020 אודות נתוני ההשכלה העודפת בישראל. על פי הדו"ח, תופעה זו נפוצה בשוק התעסוקה הישראלי ופוגעת בפריון. השכלה עודפת היא תופעה הבאה לידי ביטוי כאשר התפקיד בו מועסק העובד אינו הולם את ההשכלה שרכש.

בעקבות חוסר ההלימה עלול העובד לחוש בתסכול עקב אי מיצוי היכולות, רמת שכר נמוכה וחוסר הערכה.

גורם אפשרי לתופעה זו הוא חוסר ההתאמה של תכני האקדמיה לשוק העבודה העדכני ומוכוון הטכנולוגיה שדרישותיו משתנות חדשים לבקרים.

לשם הדוגמה, מאז שסטודנט מתחיל בלימודי הנדסת תוכנה האורכים ארבע שנים ועד שיגמור את התואר, יתחלפו ככל הנראה טכנולוגיות רבות והידע הפרקטי יהפוך ללא רלוונטי.

גם מגמות ההעסקה עלולות להשתנות תוך כדי, ואם לפני שבע שנים כדי לעבוד כבודק תוכנה הספיקה תעודת הסמכה – כיום בעקבות האינפלציה של בוגרי תארים במקצועות המחשב המעסיקים מרשים לעצמם לדרוש תואר כתנאי סף, גם לעבודה פשוטה יחסית כבדיקות תוכנה.

סיבה נוספת היא שכר הלימוד הגבוה במוסדות האקדמיים והתקופה הארוכה של הלימודים, נתונים המאלצים את הסטודנטים לעבוד לפרנסתם בתקופה זו.

סטודנטים רבים מתקבעים בעבודותיהם הזמניות ולא מצליחים להשיג משרה התחלתית בתחום אותו למדו.

מלבד זאת, תארים מסוימים שצברו פופולאריות רבה כוללניים מידי ואינם מכווני תעסוקה. תואר במנהל עסקים – הנחשב לפופולארי מאד – הינו דוגמה מצוינת לכך.

 

ההסמכות המקצועיות ולימודי התעודה

 

משרד העבודה בהתייחסו לבעיות אלו קידם מערך של הסמכות מקצועיות, במגוון תחומים הנדרשים למשק.

ההסמכות מציעות התמקצעות בתחומי הטכנולוגיה, יזמות, נדל"ן, אמנות וגם בתחומי הכפיים.

לימודי תעודה מעניקים ללומד אותם ידע מקצועי וממוקד לתחום בו הוא רוצה לעסוק, במטרה להשתלב במשרות התחלתיות או לפתוח עסק עצמאי.

פעמים רבות במקביל ללימודי התעודה המקצועיים מועבר קורס העשרה לפיתוח עסקי, מתוך ההנחה כי ברבים מן המקרים הבוגרים יתפרנסו מעסק עצמאי.

בנוסף, ישנם קורסים מקצועיים המיועדים להעשרה של הלימודים האקדמאיים והרחבת ההסמכה של בעל המקצוע.

לימודי תעודה מיועדים גם לאלו המעוניינים לבצע הסבה מקצועית לאחר שצברו ניסיון מסוים בתחום אותו למדו. ההסבה בדרך כלל תהיה בעלת זיקה למקצוע הראשון, אם כי ישנם גם אמיצים המתחילים דרך חדשה לגמרי באפיק שונה.

הללו יחוו לרב פגיעה זמנית ברמות השכר שלהם, לאחר שהתרגלו לרמות שכר של בעלי וותק.

במקרה שההסבה נעשית דרך הקורסים הממשלתיים, על מבקש ההסבה לעמוד בקריטריונים שונים אותם קבעה הרשות.

 

בבואכם לבחור לעצמכם מקצוע, חקרו קודם את השוק היטב. השתחררו מהתפיסה המקובעת לפיה התואר יבטיח לכם תעסוקה ופרנסה ברווח, ובדקו ביסודיות את שוק העבודה בתחום הספציפי שמעניין אתכם. ייתכן שתגלו שהתואר במקרה שלכם מיותר, ותוכלו לרכוש את המקצוע בדרכים קלות, קצרות וזולות בהרבה.

 
 

כתבות נוספות


5 מקצועות הפרילאנס החמים
כמו בשוק העבודה הכללי, גם בתחום הפרילנס ניתן לזהות מגמות. אלו 5 מקצועות הפרילנס החמים ביותר כיום.עובדים בגובה באחריות
עובדים בעבודות בגובה? בעלי עסק המספק שירותים כאלה? שמרו היטב על עצמכם, על העובדים.עבודה מהבית - יתרונות וחסרונות
רובנו חושבים שהעבודה האולטימטיבית היא עבודה מהבית. לקום בבוקר, לפזר את הילדים במסגרות, לעשות טיול לכלב, לשתות בנחת את כוס הקפה ורק אז להתחיל את היום. אין פקקים, לא צריך למצוא מקום חניה, אין לחץ ומרוויחים לפחות שעתיים ביום כי חוסכים את הנסיעות, מה רע?שוק העבודה להנדסאי בניין ללא ניסיון
מהן אפשרויות התעסוקה להנדסאי בניין ללא ניסיון? האם באמת חייבים ניסיון תעסוקתי כדי להתקבל לעבודה כהנדסאי בניין? האם הנדסאי בניין ללא ניסיון חייבים לעבוד בעבודות רטובות כמו ריצוף, טיח, יציקות בטון ובניית קונסטרוקציה עם ברזלים ופלדה?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle