מגזין הומלס / נדל"ן

מתי ובאילו מקרים ביטוח דירה אינו תקף?

מתי ובאילו מקרים ביטוח דירה אינו תקף?

כמו כל פוליסת ביטוח, גם את ביטוח הדירה אנו רוכשים בתקווה שלא נצטרך להפעיל אותו, כיוון שהפעלת ביטוח דירה משמעותה שקרה נזק כלשהו למבנה ו/או לתכולת הבית שלנו. איש מאיתנו לא רוצה לשאת בנזקי אש, שיטפון, רעידת אדמה, פריצה או כל אירוע אחר, שיפגעו במקום הבטוח ביותר עבורנו: הבית שלנו.

22/02/2022

 

אך אם כבר איתרע מזלנו וביתנו נפגע כתוצאה מאחד האירועים הללו, כדאי שיהיה לנו ביטוח דירה בתוקף, שבעזרתו נוכל לתקן את הנזקים שנגרמו לביתנו

בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על המקרים השונים בהם ביטוח הדירה לא בתוקף, ולכן לא תקבלו פיצוי במקרה ביטוח כלשהו. הכרת המקרים הללו תסייע לכם לוודא תמיד שיש לכם ביטוח דירה תקף, שעונה בדיוק על הצרכים שלכם.

 

תום תקופת הביטוח

בשונה מפוליסות ביטוח אחרות (כמו למשל ביטוח בריאות), שכדי לבטלן יש להעביר לחברת הביטוח בקשה מפורשת לביטול פוליסה - פוליסת ביטוח דירה היא פוליסה תחומה בזמן, שתוקפה לרוב הוא שנה אחת.

המשמעות היא שמדי שנה עלינו לחדש את הפוליסה, בין אם באותה חברת ביטוח ובין אם בחברה אחרת. אם חלילה קרה אירוע שפגע בדירתנו ויתברר כי תוקפה של הפוליסה שלנו פג ולו ביום אחד, הרי שלא נהיה זכאים לתגמולי ביטוח, גם אם היו לנו הכיסויים הרלוונטיים לאירוע.

 

סוג ביטוח הדירה שברשותנו

ביטוח דירה כולל שני סוגי כיסויים: ביטוח מבנה וביטוח תכולה. ביטוח המבנה מכסה נזקים לתקרה, לרצפה ולקירות הבית ולכל מה שמחובר אליהם בחיבור קבוע. ביטוח תכולה מכסה את הרכוש שבתוך הבית. ניתן לרכוש את שני סוגי הכיסויים בביטוח הדירה או רק אחד מהם. במקרה שרכשתם רק אחד מסוגי הכיסויים בביטוח דירה, דעו שבמקרה ביטוח כלשהו ייתכן שלא תקבלו את מלוא הפיצוי בגין נזק שנגרם לכם.

כך למשל, אם פרצו לדירתכם וגנבו לכם תכשיטים, אך ברשותכם ביטוח מבנה בלבד, פוליסת הביטוח תכסה רק את נזקי הפריצה שנגרמו למבנה דירתכם, ובכלל זה נזקים לשער, דלת, חלון, סורגים וכו'. ללא ביטוח תכולה, לא תקבלו פיצוי בגין שווי התכשיטים שנגנבו לכם.

גם אם פרצה בדירתכם שריפה, שכילתה את כל רכושכם והפכה את דירתכם ללא ראויה למגורים, אך ברשותכם ביטוח תכולה בלבד - הפיצוי הכספי שתקבלו מביטוח הדירה יהיה רק כנגד הרכוש שנשרף. בהיעדר ביטוח מבנה, לא תקבלו פיצוי בגין הנזקים למבנה הדירה, ותיאלצו לשאת בעצמכם בהוצאות שיפוץ ושיקום מבנה הדירה.

 

חריגים לפוליסה

בין אם רכשתם את שני סוגי הכיסויים בביטוח דירה ובין אם בחרתם רק באחד מהם, דעו שגם בביטוח מבנה וגם בביטוח תכולה ישנם חריגים, הן מבחינת הנזקים הנכללים בפוליסה והן  מבחינת הרכוש המבוטח.

המשמעות היא שלא כל נזק מכוסה. כך למשל, בכל פוליסה תמצאו פירוט של הרכוש שאינו מכוסה במסגרת ביטוח תכולה, כמו למשל: תעודות ומסמכים, כסף מזומן, ניירות ערך, בעלי חיים וכו'. כמו כן פוליסת ביטוח דירה בסיסית אינה מעניקה כיסוי לנזקים שנגרמו עקב פעילות טרור.

לכן, אל תטעו לחשוב שאם רכשתם ביטוח דירה אתם מכוסים מפני כל נזק עבור כל הרכוש בדירתכם. חשוב מאוד לבדוק את החריגים לפוליסה ולדעת בדיוק מה הרכוש המבוטח שלכם ומפני איזה נזקים הוא מבוטח. זכרו שחברות הביטוח מציעות הרחבות לפוליסה הבסיסית וכיסויים נוספים בתוספת תשלום, כמו למשל כיסוי מפני נזקי טרור, או ביטוח מסוג "כל הסיכונים" גם לרכוש שנמצא מחוץ לדירה. רכישת ההרחבות הללו תמנע עוגמת נפש ותגדיל את היקף הכיסוי הביטוחי שלכם.

לסיכום, כמו בכל חוזה, ובפרט כשמדובר בפוליסת ביטח דירה – שהיא חוזה מול חברת ביטוח, חשוב לקרוא היטב את האותיות הקטנות ולהכיר את המקרים בהם ביטוח הדירה אינו בתוקף. ידיעה מוקדמת זו תאפשר לכם להחליט האם ברצונכם להגדיל את היקף הביטוח שלכם כבר במעמד הרכישה, תבטיח שתדעו בדיוק מתי מסתיימת תקופת הביטוח ותמנעו עוגמת נפש במקרה שתגלו שביטוח הדירה שרכשתם לא בתוקף או לא מספק לכם מענה ביטוחי מתאים.

 
 

כתבות נוספות


מי בכלל יכול לקנות דירה בתל אביב??
מה קרה למרכז העיר, לאן הולכים הצעירים שפלורנטין כבר יקרה להם? ומהי ההשקעה המשתלמת בתל אביב? נפגשנו עם אורן מ״דירוטשילד״ לשיחה על תל אביב של היום ושל מחר. היה מרתק.משרד קריאייטיבי מעוצב - מתאים לכל עסק?
לסביבה הויזואלית שלנו, יש השפעה עצומה על ההרגשה שלנו, על המחשבות ועל התפקוד היומיומי שלנו. אז בוודאי שנרצה לייצר אחת כזאת שתשרה את האווירה הנכונה עבור העובדים שלנו. אבל האם סביבה יצירתית נכונה לכל סוג של עסק?מה ההבדל בין יזם נדל״ן לקבלן?
מיהו יזם נדל״ן ומה תפקידו, מהם התנאים הנדרשים לעמידה בתקן ״קבלן רשום״, ומהם הדברים שבודק מנהל הפרוייקט מטעם בעלי הדירות?5 טיפים להובלת דירה בצורה מוצלחת
כדי להפוך את יום המעבר לכמה שיותר פשוט וקל, ריכזנו עבורכם את הטיפים הבאים, עם כל שעליכם לדעת על מעבר דירה מוצלח.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle