מגזין הומלס

מה ההבדל בין כיסא ברכיים לכיסא ארגונומי?

מה ההבדל בין כיסא ברכיים לכיסא ארגונומי?

צורת הישיבה של כל אחד ואחת מאיתנו עלולה להוות גורם לכאבים בעמוד השדרה ולחץ על החוליות. לפני שנתייחס לסוגי כיסאות הנחשבים לבריאים, שימו לב לעובדה הבאה. אם נשים בצד את שעות השינה, רובנו מבלים את רוב היום בישיבה. לכאורה, הגוף נח בזמן ישיבה וכלל לא מתאמץ אולם למעשה, ישיבה מרובה עלולה לגרום לכאבי גב, לצוואר שנתפס, מותניים שנתפסות, כאבים בשכמות ועוד.

30/03/2022
צרכנות

 

שני סוגי הכיסאות שעליהם נסביר ושאותם נתאר, כיסא ברכיים מצד אחד ומצד שני כסא ארגונומי, מיועדים שניהם לשפר את איכות הישיבה. שניהם נועדו לאפשר יותר זקיפות גב, פחות עומס על החוליות ופתרון טוב נגד כאבי גב (או למניעת כאבי גב מלכתחילה). למרות ששני סוגי הכיסאות הללו מיועדים על פניו להשגת אותה מטרה (שמירה על בריאות הגב, כאמור), יש לא מעט הבדלים ביניהם. לאחר שתקראו את הסקירה שהכנו לפניכם, תדעו כל מה שצריך לדעת על ההבדל שבין כיסא ברכיים לבין כיסא ארגונומי, מדוע הם לא נראים אותו הדבר ואיזה מהם עדיף בשבילכם.

 

כיסא ארגונומי מתכוונן בהתאמה מדויקת

כיסא מהסוג הארגונומי עשוי להיראות במבט ראשון כמו כיסא איכותי אך רגיל למדי. אך למעשה, מדובר בפתרון שנועד להתאים בצורה אופטימלית למי שיושב בו. יותר מכך, הכיסא אמור להתאים בצורה מדויקת לסוג העבודה או הפעילות של המשתמש. מכך אפשר להבין כי לא יהיה פתרון מהסוג הזה שמתאים לכולם. הגודל של הכיסא צריך להתאים לגודלו, למידותיו ולרוחבו של המשתמש. דגם שיתאים לעובד שמקליד כל היום במחשב לא בהכרח יתאים לפקידת קבלה, לאדריכל או למעצב גרפי שמשתמש במחשב מיוחד להכנת שרטוטים כאלה או אחרים.

באופן אידיאלי, הכיסא הארגונומי המושלם יהיה כזה שמיוצר בהתאמה אישית למשתמש. מכיוון שזה לא באמת מעשי, הפתרונות הטובים ביותר יהיו הדגמים המתכווננים שמותאמים כל אחד לטווח מסוים של גילאים, מידות גוף או משקלים. כאשר יש צורך בפתרון ארגונומי לאדם בעל מידות גוף חריגות, בהחלט יתכן שהפתרון יהיה כיסא שמיוצר במיוחד, בהתאמה אישית. בהמשך נסביר יותר איך בדיוק הכיסאות המתכווננים (בעלי כמה מרכיבים שניתנים לכיוון), שומרים על בריאות הגב לאורך זמן.

 

כיסא ברכיים, לסובלים מבעיות גב

כסאות ברכיים נחשבים יחסית להמצאה חדשה. הם מיועדים בראש ובראשונה לספק מענה לאנשים שאובחנו כסובלים מבעיות גב או לסובלים מכאבי גב בתכיפות רבה. אם ישיבה על כיסא רגיל או אפילו על כיסא ארגונומי מחמירה את הכאבים או יוצרת אי נוחות, זה הפתרון שיוכל לעזור.

צורת הישיבה על כיסאות מהסוג הזה נועדה ליצור חלוקה טובה מאוד של העומס, כך שלא תהיה נקודה מסוימת (למשל בגב תחתון) שתישא בעיקר הנטל. בזכות מבנהו המיוחד של הכיסא והחלק שלוקחות הברכיים בתנוחות הישיבה ובייצוג הגוף, הלחץ מוקל על הגב. צורת כיפוף הברך בזמן הישיבה ומנח הגב גורמים לכך כי המשקל מתפזר היטב לאורך הגב, וכן על הברכיים וגם על השוקיים. במיוחד מדובר בפתרון לסובלים מכאבי גב תחתון ומהקרנה של כאבים מהגפיים התחתונות כלפי מעלה.

 

סוד השימוש הנכון בכיסא ארגונומי

יודגש כי אפילו כיסא ארגונומי מסוג איכותי ביותר לא יועיל, אם לא ייעשה בו שימוש נכון. כלומר, באחריות המשתמש או המשתמשת לשבת בצורה נכונה, לאחר כיוונון מיטבי של הכיסא. שיתוף פעולה בין הכיסא לבין המשתמש/ת מתחיל עם מודעות למרכיבים השונים של הכיסא וכיוון נכון:

  1. להשתמש היטב במנגנוני כיוון נוחים ויעילים – מנגנונים אלה יעזרו לכוון את הכיסא לגובה הרצוי. הדגם האידיאלי יאפשר לכוון את הכיסא בנוחות, על פי צרכי המשתמש או המשתמשת.
  2. לכוון את משענות הידיים – גם משענות הידיים צריכות כיוון מדויק. שימו לב כי המשענות הללו צריכות להיות תומכות ורחבות למדי ושניתן לכוון אותם על פי סוגי משימות שונות. המשענות צריכות לאפשר שמירה על כתפיים נינוחות וגם גוף נינוח ולא מכווץ.
  3. לכוון את המשענת לגב – עדיף שניתן יהיה לכוון אותה מבחינת גובה אך גם בשיפוע שלה, כך שהגב יקבל תמיכה במיוחד בחלק התחתון.
  4. מושב גדול ותומך – מלבד משענת גב תומכת גם המושב צריך להיות גדול מספיק ותומך. ישיבה נכונה צריכה להתבצע כך שהישבן מונח יציב, הירכיים תומכות ולא מרגישים לחץ על הברכיים בזמן הישיבה.

סוד השימוש הנכון הוא, אם כן כיוון של הכיסא על פי נוחות המשתמש. כל זאת, לצורך תכנון ישיבה בגב ישר, בגוף נינוח, שרירים לא מתוחים, ללא עומס על המפרקים. הערה חשובה – לעיתים יש לכוון את הכיסא לגובה שונה מעט או בהטיית משענת מעט אחרת, אם המטלה לביצוע משתנה. לדוגמא, נדרש שוני במנח הישיבה בזמן הקלדה לבין מנח גוף בזמן צפייה פסיבית או בזמן כתיבה ידנית בכלי כתיבה.

 

העומס מתפזר ומרגישים הקלה מהירה בכאב

במקרים רבים כיסא ברכיים יהיה בעל מבנה שונה ביחס לכיסאות ארגונומיים בעלי משענות כפי שתיארנו. צורת הכיסא עשויה להזכיר סוג של שרפרף מרופד בעל צורה מתוחכמת. לכיסא אין משענת רגילה אלא מושב נוח לישבן וכן עיצוב שנועד לתמוך בברכיים שהן מוטות מעט קדימה.

צורת הכיסא גורמת לכך שמי שיושב או יושבת עליו מישרים באופן אוטומטי את הגב, למנח הנכון. בניגוד לכיסאות רגילים או לכאלה עם משענות גב מתכווננות, המבנה נועד לאפשר לגב להתיישר למעלה, כך שהרווח בין החוליות נשמר באופן אופטימלי. מי שסובל מכאבי גב ירגיש די מהר כיצד הגב נרגע והכאבים חולפים או מוקלים מאוד. העומס הרגיל מתפזר כעת על שטח נרחב יותר וזה מורגש.

למי שהתרגל לשבת בכיסאות עם משענות גב ומשענות ידיים, מבנה הכיסא נראה בתחילה קצת משונה. יחד עם זאת, דווקא העובדה שאין בו משענות כאלה או אחרות הופכת אותו למשהו חדש. המשתמש או המשתמשת לא צריכים להתעסק עם שינויי גובה, הטיית המשענת או ידיות לכאן או לשם.

 

השורה התחתונה – לשמור על הגב

חשוב לנו להדגיש כי אין לראות בכל הדברים הללו תחליף להתייעצות עם רופא. מי שסובל או סובלת מכאבי גב צריכים לגשת לבירור. הכיסאות נועדו להוות אמצעי ומענה חשוב, וכדאי לבחור פתרון איכותי, של יצרן בעל מוניטין. וכעת, כעת נרצה לסכם כמה דברים מרכזיים:

  1. הבדל מרכזי שבין שני סוגי הכיסאות הוא המשענות. הסוג הארגונומי כולל לא מעט משענות, לגב, לזרועות וכו', בעוד שבכיסא הברכיים אין משענות.
  2. הסוג הארגונומי מחייב יותר תשומת לב מהמשתמש, מבחינת כיוון מתאים על פי סוג המטלה או המשימה שמבצעים באותו זמן.
  3. כיסאות ברכיים משמשים בדרך כלל אנשים שכבר סובלים מכאבי גב ורוצים להפחית את הכאב בצורה מהירה וישיבה נכונה.
  4. שני סוגי הכיסאות עדיפים בהרבה על שימוש בכיסאות רגילים, שמקשים על שמירת מנח גוף נכון וגב מוארך.
  5. ישנם דגמים של כיסאות ברכיים שמגיעים עם משענת גב. במקרה זה מדובר בהכלאה בין שני הסוגים ויש משתמשים שזה נוח להם יותר.
  6. בכל רכישה של כיסא, וודאו מהו משקל המשתמש המקסימלי, המוגדר על פי הגדרות יצרן.

 

 
 

כתבות נוספות


קורס השקעות נדל"ן בחו"ל
השקעות נדל"ן בחו"ל הפכו בשנים האחרונות לאופציה מועדפת על משקיעים רבים בישראל. כיום בעולם הגלובלי השקעה משתלמת מעבר לים יכולה להניב עבורכם תשואה גבוהה במינימום השקעה. נדל"ן הוא אפיק השקעה בטוח יחסית, גם בעולם המשתנה של ימינו בעיצומו של משבר כלכלי עולמי. תסרוקת בבית? קטן עלייך!
בילוי עם חברות, דייט או אירוע משפחתי - לא חסרים אירועים שבהם אנחנו רוצות להפגיז עם אאוטפיט מושקע ותסרוקת מחמיאה, רצוי במינימום זמן ומאמץ. כדי ליצור תסרוקת מיוחדת ומרשימה לא חייבים לקבוע תור אצל הספר - בעזרת כלים בסיסיים, תכשירים איכותיים וקצת ידע, כל אחת יכולה ללמוד איך לעשות תסרוקת ערב גם בלי לצאת ...שאיבת חלב אם – הסיבות הדרכים והאביזרים
כמעט כול אימא במהלך ההיריון חושבת על נושא ההנקה. שאלות רבות מציפות את האם הטרייה כגון: האם אדע איך להניק? האם התינוק יצליח לינוק? האם זה כואב או נעים והאם אני ממעוניינת בכך? השאלות הללו מתרוצצות בראש ולא תמיד התשובות מתאימות למה שקורה בפועל.מיקרופון למחשב – כיצד מומלץ לבחור?
בין אם אתם תלמידים/סטודנטים שלומדים בזום, גיימרים מושבעים או עובדים מהבית ומשוחחים עם עמיתים לעבודה דרך תוכנה או אפליקציה זו או אחרת – כיצד מומלץ לבחור מיקרופון למחשב?


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה

 


עוד במגזין

נדל"ן

רכב

חיות מחמד

יד שנייה

דרושים

זירת המומחים

Lifestyle