מגזין הומלס / חיות מחמד

אילוף כלבים - כמה דברים חשובים

אילוף כלבים - כמה דברים חשובים

אילוף כלבים חשוב לנו, הבעלים, אך גם לכלב עצמו. כולם ירוויחו הבנה והרמוניה בבית. הנה כמה דברים מעניינים שחשוב לדעת.

27/08/2019

הידעתם?

כלבים מבויתים הם צאצאים של הזאבים. ישנן תכונות גנטיות המקבילות בין שני המינים, מהם אפשר ללמוד על התנהגויות שונות ולהבין יותר את בעל החיים האהוב כל כך על האדם. בדומה לזאב גם הכלב חי בלהקה ויעשה הכל כדי לשמור ולהגן עליה. במקרה של כלבים מבוייתים, הלהקה היא בד"כ הבעלים ובני משפחתו.

כמו בטבע, לחיות הנמצאות בלהקה יש את זכר האלפא השולט והאחראי על הסדר בלהקה, כך גם בבית, הכלב צריך לדעת מיהו האלפא השולט. לכן במידה והכלב לא מאולף ואין דמות דומיננטית, הכלב יקח על עצמו את המנהיגות וישלוט בבית. במה זה מתבטא, אתם שואלים? בכך שבזמן הטיולים, למשל, הכלב עלול למשוך לכיוון שמתאים לו (מכירים את זה שהכלב לוקח את האדם לטיול ולא להפך?), זה יכול להתבטא בנביחות על אנשים, חיות או רכבים - הכל לצורך הגנה ושמירה על הלהקה.

אך מעבר לתכונות הטבעיות, ישנן סיבות נוספות שבגללן נרצה לשלוח כלב לאילוף. ללא אילוף, המיטה והספה ישמשו את הכלב, במידה והשארתם שאריות מזון על השולחן הכלב ידאג "לנקות" וכן הלאה. אילוף עוזר להסדיר את מערכת היחסים והגבולות בבית.

מה ההבדלים בין סוגי אילוף כלבים

ישנם מספר סוגי אילוף כלבים. כל סוג מתאים למטרה שאנו מציבים.

 • אילוף ביתי -
  ישנם אנשים שבוחרים לבצע אילוף בעצמם לכלביהם, בעיקר בשלב שבו הם גורים. במקרה הזה חשוב לזכור שאילוף לוקח זמן רב ודורש סבלנות ועקביות מצד הבעלים.

 • אילוף גורים –
  כלל לא בטוח שאנו משתמשים בביטוי הנכון, אולי נכון יותר להגיד ״חינוך״ גורים. בטעמי שיווק רוב המאלפים משתמשים בביטוי ״אילוף גורים״, אבל בכל אופן בואו נסקור בקצרה מה כולל הליך החינוך/אילוף:
  * חינוך הגור לעשיית צרכים רק מחוץ לבית.
  * מניעת יללות ונביחות כאשר הבעלים הולכים לעבודה.
  * שמירה על החפצים בבית – רהיטים, נעלים, שמיכות ועוד.
  * התנהגויות נוספות כמו: לא לקפוץ על אנשים, לא לעלות על ספה או מיטה, לישון רק במקום שהגדרנו עבורו, בעלי בתים פרטיים לעיתים רוצים ללמד את הכלב לא לחפור בורות באדמה ועוד.
 • אילוף בסיסי –
  בהמשך לחינוך גורים, קיים האילוף הבסיסי. סוג אילוף זה מתמקד בתפקוד תקין של הכלב בעת יציאה למרחב הציבורי. במהלך האילוף מלמדים את הכלב פקודות כמו: שב, ארצה, הישאר, רגלי, למקום, אליי ועוד. ולא פחות חשוב - מלמדים את הבעלים כיצד ליישם אותן.

 • אילוף מתקדם –
  מלמדים את הכלב לבצע את אותן הפקודות והמשמעת כמו באילוף הבסיסי, אך ללא רצועה. בנוסף מלמדים סירוב למזון, ציות לפקודות מרחוק ועוד.

 • אילוף כלבים בוגרים -
  נהוג לחשוב שלא ניתן לאלף כלבים בוגרים, אז יש לנו חדשות טובות עבורכם: ניתן לאלף כלבים בכל גיל. אלא אם כן אתם רוצים לאלף כלב שמירה ששם הסיפור כבר אחר.

אילוף כלבי שמירה

לא כל כלב מתאים להיות כלב שמירה (ותקיפה). הוא צריך להיות מגזע מסויים: רועה בלגי, רועה גרמני, רועה הולנדי, רוטווילר, דוברמן או טרייר רוסי שחור. גם כאשר נבחן כלב לתפקיד כלב שמירה, הוא עובר מבחנים לאיתור הפוטנציאל לפי דפוסי התנהגות בין הגילאים 4 – 7 חודשים.

במידה והכלב עונה על הדרישות, מתחילים תהליך אילוף יסודי, ארוך וקשה. מתחילים באילוף בסיסי ומתקדם ורק לאחר שהכלב שולט בהם, מתחילים לעבוד איתו על כושר גופני, מרדף אחר חשוד, נשיכה לפי פקודה, התבייתות על אובייקט, ריכוז תחת רעש חזק או מרתיע (כגון יריות), עמידה בתנאים של לחץ פיזי נפשי ועוד. חשוב לציין שכלבים אלו הם כלבי עבודה.

אילוף כלבים עם הפרעות התנהגות

אילוף כלבים צריך להתבצע על ידי מאלפי כלבים מקצועיים בעלי תעודות וניסיון בתחום. אילוף אצל "מאלף" זול יכול לגרום לתוצאה הפוכה אצל הכלב, להתנגדויות והפרעות התנהגות. לצערנו, במקרים כאלה יש צורך באילוף מתקן לכלבים עם הפרעות התנהגות.

חשוב לציין, כי הפרעות התנהגות אצל כלבים יכולות להגרם מסיבות רבות: כלבים שננטשו ובעלי חרדות נטישה, כלבים ששימשו לצורך קרבות כלבים, כלבים שעברו התעללות נפשית ופיזית - כלבים אלה בד"כ נלקחים לשיקום ע"י עמותות הקיימות בישראל ושם הם יקבלו שיקום ארוך ומייגע, אך מלא אהבה וחמלה.מערכת הומלס

 

כתבות נוספות


ג'ק ראסל טרייר- צייד שועלים מדופלם
טופח באנגליה כבר לפני 200 שנה לצורך ציד שועלים, ג'ק ראסל טרייר הוא כלב קטן עם אופי תוסס וחכם. הוא מקסים ומלא חיבה, נאמן וקשור מאוד לבעליו, אבל זקוק לאילוף סמכותי ולכן מתאים לבעלי כלבים מנוסים, אחרת יצטרך אילוף מקצועי.בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם
בורדר קולי נחשב ככלב הרועים הכי טוב בעולם. מדובר בכלב חכם בצורה יוצאת דופן, שנהנה לרצות את בעליו ולבצע משימות שונות שניתנות לו. הבורדר קולי הוא גם כלב פעיל מאוד שנהנה להשליט סדר בסביבתו.אם אתם מוכנים להשקיע בגידול כלבכם, בהפעלתו, במיצוי האינטליגנציה שלו ובאילופו באופן עקבי, הרי שאימוץ של כלב בורדר ק...בולדוג צרפתי - מיניאטורה עם אופי ענק
בן הלוויה המושלם, פותח באנגליה בתור בולדוג מיניאטורי ואז נסע לצרפת, שם קיבל את הכינוי המוכר לכם עד היום. אז מה עוד חשוב לדעת על גידול של בולדוג צרפתי?לברדור - כל מה שרציתם בכלב
לברדור ובשמו המלא: לברדור רטריבר, הוא בין גזעי הכלבים הפופולריים ביותר בעולם ולא במקרה. הלברדור ניחן במגוון יכולות מרשימות וביניהן: היכולת לשמש כבן לוויה נאמן, כלב שירות, כלב טיפולי, ככלב תערוכות, ככלב גישוש, או כלב הצלה.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה