מגזין הומלס / חיות מחמד

שיצו - הכלב של הקיסר

שיצו - הכלב של הקיסר

אם יש לכם שיצו בבית, אולי כדאי שתדעו - מדובר על כלב עם מעמד של קדוש (לפחות בסין של ימי קדם) ולכן, סביר להניח, שגם היצור הקטן, שאולי ברגע זה ממש מרחרח לעצמו את הטוסיק, שייך לשושלת אצילית, שהתחילה מכלב קיסרי עם מעמד גבוה יותר מזה של רוב בני העם הסיני.

27/07/2021

 

"אריה קטן" - 施托

גזע השיצו כנראה התחיל את דרכו דוקא בטיבט, גם שם הוא כנראה נחשב למשהו מיוחד מאוד, כי הטיבטים בחרו לתת אחד מהכלבים המיוחדים האלה במתנה דווקא לקיסר סין.

בניגוד לאלפי גזעים אחרים של כלבים, שי צו לא נאלצו לעבוד במשק, לשמור על הבית, או לסייע בציד, כדי לזכות בחברתו של האדם (במקרה של שיצו, לא סתם אדם כאמור… אלא קיסר סין בכבודו ובעצמו).

שיצו הוא בין הגזעים הבודדים, ברי המזל, שתפקידו המרכזי היה פשוט לשמש בן לוויה לקיסר סין ובני משפחתו.

בתמורה, הוא זכה למעמד של קדוש, טופח בעקביות על ידי אנשי החצר של הקיסר וקיבל המון אהבה, של נסיכים ונסיכות.

 

עד היום, כלבי שיצו משמשים בני לוויה ראויים לקיסר - הם אוהבים ללכת אחרי הבעלים שלהם ברחבי הבית מחדר לחדר ולהרגיע את עצמם בחיקם של הבעלים. אלה מצידם, רוב הזמן שבויים בקסמם של הכלבים הקטנים והמיוחדים האלה ומחזירים להם אהבה.

לגבי הסברה המובילה בעניין השם - שי צו, שמשמעותו היא "אריה קטן" - הוא קיבל את השם בגלל הרעמה המרשימה המקיפה את פניו ומזכירה מעט את הרעמה של האריה.

 

 

מאפיינים חיצוניים של כלבי שיצו

שיצו הוא כלב קטן ומלכותי למראה, עם שיער ארוך ושופע. לשיצו הבעת פנים ממיסת לבבות ויחס ידידותי לסביבה. אפשר לעצב את שיערו הארוך של כלב שיצו בעזרת גומיית שיער, כדי להסיט את השיער הארוך מהפנים ובעיקר מהעיניים.

קחו בחשבון שזה דווקא מעניק לו מראה יותר אצילי ואפילו קצת מתנשא, מזכיר את אבות אבותיו, שהורגלו להתפנק על כריות של משי בארמון הקיסר, אבל זה לא יכול להיות יותר רחוק מהאמת, כי כלבי שיצו הם בין הגזעים החביבים, הידידותיים ביותר שיש, מלאי חיים, מסורים ונאמנים.

מאפיין חיצוני נוסף של כלבי שי צו הוא הלסת - הלסת התחתונה שלהם מעט בולטת יותר מהעליונה ולכן במקרים מסוימים, הם יכולים לפתח בעיות בריאות (לא מורכבות במיוחד) בגלל המצב הזה.

 

שי צו - אופי מלכותי

כלבי שי צו הם בעלי אופי לבבי, שגורם לכל אחד לרצות להתקרב, ללטף ולשחק איתם.

קשה להתעלם ממנו, כי כל מה שהגזע הזה נועד לעשות, הוא לשמש בן לוויה מקסים, נעים, חברותי ומפיג את הבדידות שיכולה להיות קשה - במיוחד אם אתה קיסר סין.

לצד התדמית האליטיסטית שכלבי שיצו זכו בה בצדק, הם גם מאוד גמישים בהעדות שלהם. הם יכולים להנות מהחיים בדירה קטנה בלב העיר, אבל הם יכולים לעשות חיים משוגעים גם בכפר, או אפילו בחווה - אין להם בעיה להסתדר מצויין עם חיות אחרות ועם ילדים, אבל חשוב לזכור שהם קטנים מאוד ועלולים להיפגע.

 

מה עוד כדאי לדעת על שיצו:

 • שיצו הוא כלב היפואלרגני.
 • קשה לאמן שיצו לעשיית צרכים מחוץ לבית ולכן, אם אתם לוקחים שיצו גור, הקפידו ללוות את תהליך החינוך שלו מקרוב, רצוי שיהיה ארגז צרכים בבית - כמו של חתולים.
 • הצורה השטוחה של הפנים הופכת אותם רגישים לחום, כי האוויר הנכנס לריאות לא יכול להתקרר ביעילות, כמו אצל כלבים עם אף ארוך. לכן מומלץ להשאיר אותם בבית, במזגן, אם חם מאוד בחוץ.
 • מומלץ להבריש את שיערו של כלב שיצו כל יום. כך שומרים שלא יווצרו קשרים.
 • עד כמה שהם אוהבים ילדים, שיצו מסתדרים פחות טוב עם פעוטות, כי התייחסות לא עדינה לכלב יכולה לגרום לו פציעה.
 • כלבי שיצו נוטים לנחור ולהתעטש, בגלל צורת הפנים שלהם ואף יכולים להיות חשופים לבעיות שיניים.
 • שיצו עלולים לפתח הרגל דוחה במיוחד, של אכילת הצרכים של עצמם. אבל קל למנוע את זה - אם אתם מקפידים לאסוף את הצואה ולהשליך אותה מייד, כדי שהוא לא יספיק. כך הוא גם לא ייחשף להרגל המגונה ולא תצטרכו לגמול אותו ממנו.
 • שי צו גזעי למכירה ניתן לקנות בבית גידול מקוצועי

 

שיצו עם היסטוריה

מחקרים שנעשו אודות הכלב המסקרן הזה העלו כי כנראה מדובר באחד מהמינים הקדומים ביותר של כלבי מחמד. למעשה, עצמות שהתגלו בסין מעידות כי שיצו היו שם כבר בשנת 8000 לפני הספירה!

במאה ה 13 דיווח מרקו פולו כי הקיסר המונגולי - קובלאי חאן - היה בעליהם הגאה של "כלבי אריה" קטנים, שתפקידם היה לשמור על האריות האמיתיים של הוד מלכותו, רגועים ונינוחים.

כך נשמר מעמדם המיוחד של כלבי השיצו בסין למעשה עד תחילת המאה העשרים, אז הובאו כלבי שיצו לאנגליה ואירלנד. זכרים ונקבות שהתחילו את השושלת הנוכחית, ממנה מגיעים כנראה גם רוב כלבי השיצו בעולם המערבי, עד עצם היום הזה.

 

איך שומרים על הבריאות של כלבי שיצו

כלבי שי טסו הם בדרך כלל כלבים בריאים ושמחים, אל יש להם כמה בעיות בריאות נפוצות:

 • אלרגיות למזונות מסוימים יכולות להיפתר בקלות על ידי הרחקת המזון הבעייתי
 • אלרגיות למגע עשויות להיגרם בגלל תגובה לחומרי כביסה על מצעים, אבקות נגד פרעושים, שמפו כלבים או כימיקלים אחרים.
 • אלרגיה נשימתית - יכולה להיגרם בגלל אבקת פרחים באביב (סוג של קדחת השחת), אבק, או טחב. ניתן לטפל על ידי שינויים תזונתיים וסביבתיים.
 • יתכנו בעיות בעיניים בגלל שהן מאוד בולטות ולכן חשוב לעקוב
 • יתכנו בעיות אוזניים בגלל הצורה המיוחדת שלהן. ניתן למנוע על ידי ניקוי וטיפול שוטף.
 • לעיתים יש לעקור להם את שיני הינקות, כד למנוע בעיות חניכיים
 • שיצו עשויים לבלוע במהירות רבה מדי את האוכל שלהם, בגלל התרגשות, או אלרגיה ואז צריך להרגיע אותם כדי שלא יחנקו.

 

.

טיפול נכון בשיצו

שיצו הם סתגלנים מאוד ולכן מתאימים למגורים בעיר בדירה קטנה או בחווה באוויר הפתוח.  הם לא פעילים במיוחד ולכן מסתפקים בטיולים קצרים בכל יום, ישיבה בחיק הבעלים, משחק עם הצעצועים שלהם בתוך הבית, או ריצה לדלת כדי לקבל את פני האורחים.

שיצו רגישים לחום ולכן בימים חמים יש להשאיר אותם בתוך הבית עם מזגן דולק. הם אוהבים לקפוץ ממקומות גבוהים, אבל חשוב להשגיח עליהם כדי שלא יפצעו. הם צייתנים וידידותיים באופן טבעי, אבל חשוב לחנך אותם מגיל צעיר.

שיצו עשויים להיות ביישנים בגיל צעיר ולכן חשוב לחשוף אותם לסיטואציות שונות, שירגילו אותם לחברותיות. 

מומלץ לתת להם לאכול חצי כוס עד כוס אחת של מזון כלבים איכותי ביום - בהתאם לגיל, לגודל ורמת הפעילות.

 

טיפוח ברמה מלכותית של כלב שיצו

 • לשיצו יש פרווה ארוכה, רכה ומרשימה, בצבעים שונים - שחור, לבן, אפור וג'ינג'י.
 • טיפוח הפרווה אצל כלבי שיצו יכול להיות מלאכה תובענית, כי חשוב לנקות ולסרק אותה יום יום, למנוע קשרים. יש לרחוץ אותם אחת לשבוע, או ללכת למספרת כלבים ולגזור את השיער הארוך אחת לחודשיים.
 • בגיל שנה בערך, הפרווה שלהם עוברת שינוי ואז עוברים כשלושה חודשים של תקופת ביניים מוזרה, במהלכה טיפוח הפרווה שלהם נעשה קשה יותר.
 • אל תתיאשו, זה נגמר אחרי 3 חודשים ואז קל ונוח יותר לסרק אותם.
 • חשוב לקצוץ להם ציפורניים כל חודש, לבדוק את האוזניים אחת לשבוע ולנקות אותן היטב.
 • חשוב לנקות להם את הפנים, אחרי כל ארוחה - כמו אצל תינוקות עם מטלית רכה, ספוגה במים חמימים.
 • חשוב לטפל לשי טסו היטב בשיניים - רצוי לצחצח כל יום עם מברשת שיניים מתאימה.

 

לסיכום, אם אתם מחפשים אחר חבר קטן ונאמן, שיכול להתאים גם למגורים בדירה קטנה, להצטרף אליכם על הספה לחיבוקים ולהרעיך עליכם אהבה - זה כנראה הכלב בשבילכם.

 

 

רוצים לצרף אל חייכם חבר מהמם כמו שי צו?   תוכלו למצוא כאן שי צו לאימוץ או למכירה.

 
 

כתבות נוספות


מלטז - בובה של כלב
מלטז הינו גזע זעיר של כלבי שעשועים. כלבי מלטז פופולריים מאוד בזכות יופיים וגודלם הקטנטן, והם נחשבים כסמל סטטוס עבור אנשים רבים בעולם.אף שמקור כלבי המלטז הוא באירופה, יש לגזע שורשים עתיקים למדי ויש שיאמרו שמקורם של כלבים אלו אף במצרים העתיקה.ביטוח חיות מחמד – המדריך המלא
כל מי שמגדל חיית מחמד כגון כלב או חתול יודע כמה היא יכולה להיות חלק ממשי מהבית. בדומה לבני משפחה אחרים, גם לכלבים וחתולים יש צרכים כולל צרכים רפואיים ואנחנו תמיד שואפים לתת להם את הטיפול הטוב ביותר. בניגוד לבני אדם המשלמים ביטוח בריאות, ביטוח לאומי ובמקרים רבים ביטוחים נוספים, טיפולים רפואיים של כלב...קבליר קינג צארלס ספנייל - כלבי האצולה הבריטית
יש לו אופי נוח, מראה מלבב ונטייה למשחקים, שאהובה על כולם. לאורך ההיסטוריה הוא גדל בחצרות מלכות, בעיקר בבריטניה ולכן הוא נחשב כלב אצילי ומבוקש.לברדור - כל מה שרציתם בכלב
לברדור ובשמו המלא: לברדור רטריבר, הוא בין גזעי הכלבים הפופולריים ביותר בעולם ולא במקרה. הלברדור ניחן במגוון יכולות מרשימות וביניהן: היכולת לשמש כבן לוויה נאמן, כלב שירות, כלב טיפולי, ככלב תערוכות, ככלב גישוש, או כלב הצלה.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה